Dünyanın İkinci En Küçük Ülkesi Monaco - 1. Bölüm

Monaco, 18 kilometrekarelik yüzölçümü ile Vatikan’dan sonra dünyanın en küçük ikinci ülkesi.

Fransa’nın Akdeniz sahillerinde Fransız Rivierası boyunca uzanan ve Nice şehri ile komşu olan Monaco 35.000 kişilik nüfusu ile, küçük bir ülke olsa da nüfus yoğunluğu en yüksek olan bir ülke aynı zamanda. Başkenti 2.000 nüfuslu Monaco Ville ama en bilindik şehri 27.000 nüfus ile Monte Carlo. Diğer şehirleri ise La Condamine ve Fontveille. Fontveille şehri daha sonradan denizler beton ile doldurularak oluşturulmuştur.

Monaco deyince ilk aklınızda neler canlandı? Monte Carlo, Prenses Grace Kelly, kumarhaneler, gece hayatı, Grand Prix , yat limanı, zenginlik, Prenses Stephanie ve lüks arabalar? Evet, hepsi bir arada.

Monaco’nun sınırları tamamen Fransa tarafından kuşatılmış olup, diğer tek sınırı Akdeniz sahilleri ile. Monaco’ya en rahat erişim Nice’den tren ya da araç ile. Üstelik tren ile sadece 15 dakika sürüyor. Ama araba ya da otobüs ile gelmenizi tavsiye ederim. Çünkü yol boyunca seyahatinize mükemmel manzaralar eşlik edecek. Bu sahilde yol üzerinde birçok ünlünün evini de görebilirsiniz. Tren istasyonundan doğruca limana inan birde asansör var. Eğer asansör ile limana inerseniz, sol tarafınızda Monte Carlo’yu, sağ tarafınızda ise Monaco Kralı’nın Sarayını görebilirsiniz.

Nasıl oluyor da bu minicik ülkede bir de Formula 1 pistine yer ayırıyorlar derken, Formula 1 pisti olarak kentin sokaklarını kullandıklarını öğreniyorum. Çünkü şehir bir yamaçta kurulduğu için çok güzel virajlı yolları var. Bu yollarda manzaraya bakarak araba kullanmakta çok keyifli. Hele de üstü açık bir araba kiralayıp başınıza doğru bir eşarp takarsanız kendinizi Grace Kelly gibi hissedebilirsiniz. Bu şehirde sokaklar araba galerisi gibi. Lüks arabalar, Amerikan arabası tarzında devasa araçlar, yarış arabaları... Bizim kiraladığımız araç ise gayet mütevazi bir Palio’ydu. Sokakta kurulmuş önünde Ferrari bulunan bir stand ilgimizi çekiyor. Olay şöyle, 45 Euro karşılığında bu güzel Ferrari ile yardımcı pilot olarak Turnuvanın yapıldığı sokaklarda dolaşabiliyorsunuz tabii 15-20 dakika. Ama 90 euro verirseniz şoför de siz oluyorsunuz. Hatta 300 Euro verirseniz, bu Ferrari tüm gününü size adıyor.

Bu ufak ülkede bir de Avrupa kupalarına ev sahipliği de yapan futbol stadı var. Ülkenin sanırım onda birini de bu stad kaplıyor. Kendi takımları ise Fransız liginde mücadele ediyormuş.

Monaco ilk olarak 1228 senesinde Ceneviz sömürgesi olarak kurulmuş. 1297 senesinde ise bu toprakları Francois Grimaldi ele geçilmiş. O gün bugündür de Monako Grimaldi ailesi tarafından yönetilmekteymiş.

Tabii Grimaldi ailesinin yönetiminde olsa da 1793-1814 yılları arasında Fransa'nın egemenliğinde yaşamış. Daha sonra Sardinya-Piemonte Krallığı'na bağlanmış. 1861’den itibaren ise Monako bağımsız bir prenslik haline gelmiş. 1911’de kabul edilen anayasa ile Monako Prensi Monako'nun mutlak hükümdarı sayılmaya başlanmış. Şu an ülkenin prensi 2.Albert. Babası Rainier hastalanınca 2005’te görevi oğluna devrediyor ve vefat edince de tahta oğlu Albert geçiyor.

Monako en büyük kayıplarını 2. Dünya savaşı sırasında Nazi işgalinden sonra vermiş. Çünkü o dönemde de çok sayıda Monakolu yahudi toplama kamplarına gönderilmiş.

Monako ilk kurulduğunda Monaco Sarayı etrafında yerleşim oluyor. Monako Sarayı Monako’da mutlaka görülmesi yerler arasında. Özellikle de sarayın önündeki nöbetçi askerlerin nöbet değişimi izlenmelidir. Burada görev alan askerler, yani kraliyet sarayını ve kraliyet ailesini koruyan askerlerin tamamı Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelip, bu işi para karşılığında yapıyorlarmış.

Sarayında bulunduğu bu eski Monako denilen bölge tamamen kale içerisinde. Ve bu kale Monako’yu tepeden seyrediyor adeta. Bu kalenin içindeki yerleşim alanı Monaco Ville diye geçiyor ve bu bölgede kraliyet ailesine mensup kişiler yaşıyor. Tepeden Monaco’nun manzarası çok etkileyici. Üç tarafı denizlerle kaplı bu tepenin altında yer alan marina ve sıra sıra dizilmiş lüks yatlar ayrıca etkileyici.

Yazının ikinci bölümü: https://gezimanya.com/GeziNotlari/dunyanin-ikinci-en-kucuk-ulkesi-monaco-2-bolum

GÖKÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

GÖKÇE YILMAZ

 1982 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğretimini Sinop’ta gördükten sonra, lise eğitimi için İstanbul’a yerleştim.