Baarle Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Baarle, hem Belçikahem de Hollanda’nın sınırları içerisinde yer alan küçük bir kasabadır. Belçika’ya ait olan kasabanın adı Baarle Hertog’dur ve 22 yerleşim birimi bulunmaktadır. Hollanda’ya ait Baarle Nassau kasabası ise 8 yerleşim birimine sahiptir ve bunlardan yedi tanesi Belçika sınırları içerisinde yer alır. Baarle’nin toplam nüfusu 9.200 olmakla birlikte Baarle Hertog’da 2.600 kişi, Baarle Nassau’da ise 6.600 kişi yaşamaktadır. İki ülkenin de topraklarına aynı anda basmak isteyenler tarafından ilgi ile ziyaret edilen Baarle kasabasında sınırlar çizgi ile belirlenmiştir. Aslında fiziksel olarak aynı alanı işgal eden her iki kasabanın da tarihi Orta Çağ dönemine kadar uzanmaktadır. Orta Çağ’da toprak sahipleri aralarında anlaşma yaparak sınırları belirlemiş, ancak 12. yüzyılın sonlarına doğru Baarle kasabasında Breda Konto ile Berbant Dükü arasında çıkan anlaşmazlık nedeniyle durum içinden çıkılmaz bir hale gelmiştir. Kasabada Hollanda’nın simgesi NL iken Belçika’nınki ise B’dir.

Beyaz haç işaretini takip ederek yolunuzu bulabileceğiniz Baarle kasabasında saniyeler içerisinde kendinizi Belçika’da ya da Hollanda’da bulabilirsiniz. Sınırlar çoğunlukla evlerin arasından geçerken kasaba bu özelliği ile turistlerin gözdesi haline gelmiştir. İki farklı kültürün bir arada yaşatıldığı kasaba dünyanın en ilginç yerlerinden biridir. Evi Belçika sınırında olan kişiler Belçika yasalarına uygun şekilde vergisini öderken Hollanda sınırında olan kişiler Hollanda yasalarının getirdiği vergilerden mükelleftir. Evlerin ön kapısı hangi ülkeye bakıyorsa o ülkenin kuralları uygulanmaktadır. Eğer sınır sokak kapısının önünden geçiyorsa eve iki farklı numara verilmektedir. 

Baarle Nerede?

Baarle’nin Hollanda kısmında yer alan Baarle Nassau kasabası KuzeyBrabant eyaletindedir ve konum olarak Hollanda’nın güneyinde yer alır. Belçika kısmındaki kasaba olan Baarle Hertog ise Antwerpşehrine bağlıdır. Her iki kasaba da uluslararası bir sınırla birbirinden ayrılmıştır.

Baarle’ye Nasıl Gidilir?

Hollanda ve Belçika’yı ziyaret eden turistlerin yoğun ilgisini çeken Baarle kasabasına otobüs ve tren ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Belçika tarafından gelmek isteyenler Turnhout Tren İstasyonu’ndan geçen 460 numaralı otobüsle Baarle’ye ulaşım sağlayabilirler. Yolculuk ortalama 30 dakika sürmektedir. Hollanda tarafından gelmek isteyenlerse Tilburg’tan Breda’ya kadar uzanan 132 hat numaralı Veolia otobüsüne binebilirler. Tren ile gelmeyi düşünenler için kasabaya en yakın tren istasyonu Turnhout Tren İstasyonu’dur. Buraya tren ile geldikten sonra hemen önünden kalkan otobüslere binerek kasabaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Belçika veya Hollanda seyahatiniz sırasında araba kiralayarak Baarle’ye zahmetsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Baarle küçük bir kasaba olduğu için yürüyerek birkaç saatte keşfedebilir, dilerseniz bisiklet kiralayarak kasabanın tadını gönlünüzce çıkarabilirsiniz.

Baarle Gezilecek Yerler

Dünyanın en ilginç kasabalarından biri olan Baarle özellikle yaz aylarında sayısız misafir ağırlamaktadır. Siz de Belçika veya Hollanda’ya gitmişken Baarle’ye uğrayabilir ve bu güzel kasabada yürüyüşe çıkıp etrafı keşfe dalabilirsiniz. Eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız Baarle bunun için en doğru adreslerden biri. Sınırlarla ayrılan evleri fotoğraflayabilir veya sevdiğiniz kişiyle birlikte yan yana geçip farklı sınırlarda poz verebilirsiniz. Müzeseverler için kasabada iki tane müze bulunmaktadır. Baarle Hertog’taki Kaarsen Museum içerisinde birbirinden farklı mumların yer aldığı bir mum müzesidir. Sadece 1 Nisan - 30 Eylül arasında açık olan müze 11.00 - 16.00 saatler arasında ziyaret edilebilir. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’na ait malzemelerin sergilendiği Museum Vergane Glorie ise Baarle Hertog’ta uğrayabileceğiniz diğer müzedir. Kabaya özgü hediyelik eşya satın almak isteyenler için Baarle’deki tüm dükkânların yedi gün boyunca açık olduğunu hatırlatmak isteriz.

Baarle’de Yeme İçme

Baarle’ye yolunuz düştüğünde Belçika ve Hollanda lezzetlerini tadabileceğiniz yaklaşık 20 tane restoran bulunmaktadır. Kasabada iki tane de İtalyan ve Asya restoranı mevcuttur. Buraya özgü tadabileceğiniz lezzetli yemeklerden biri Baarler pancake’tir. Yarısı peynir ve jambonla, diğer yarısı da kiraz ve pudra şekeri ile kaplı olan pancake denemeye değer tatlar arasındadır. Lezzetli bir pancake deneyimi için kasabadaki De Pannenkoeken Baker’a uğrayabilirsiniz. Tercihinizi pizza veya makarnadan kullanmak isterseniz rotanızı La Pergola’ya çevirebilirsiniz. Hazır Belçika’ya gelmişken çeşit çeşit biralardan denemek isterseniz Baarle Hertog’taki publara gidebilirsiniz.