Crooked Tree Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Orta Amerika ülkelerinden Belize’nin en eski yerleşim birimlerinden bir tanesi olan Crooked Tree Köyü 1750 yılında kurulmuştur. Dilimizde çarpık ağaç, eğik ağaç anlamına gelen Crooked Tree’nin özelliği vahşi ve doğal hayatıyla ön plana çıkmasıdır. Bu köyde yaşayanların sayısının 1000’i geçmediği bilinmektedir. Etrafı bir lagün ve dereyle çevrili küçük bir iç ada olan Crooked Tree, Belize şehir merkezine 33 km uzaklıkta yer almaktadır. Çok uzun olmayan bu yolculuk için özel araç tercih edebileceği gibi otobüsler de kullanılabilir. Araç trafiğine köydeki zeminin genellikle sulak ve yumuşak yapılı olması nedeniyle yoldaki tabelalara çok dikkat etmek gerekmektedir.

Crooked Tree tamamen bir doğal yaşam köyü denilebilir. Köyde bölgeyle aynı adı taşıyan Crooked Tree Wildlife Sanctuary yani ‘Crooked Tree Yaban Hayatı Koruma Alanı’ bulunmaktadır.Crooked Tree’de bu doğal ortamda vakit geçirmek ve normalde görülmesi pek muhtemel olmayan hayvan çeşitliliğini görebilmek adına buraya gelen ziyaretçiler için birkaç konaklama alanı da bulunmaktadır. Oteller de genellikle doğal ortama uygun, köy evleri tarzı yerlerdir. Otellerde bu doğal yaşamın içinde son derece konforlu ve eksiksiz bir hizmet sunulmaktadır.

Ayrıca köyün nüfusu çok az olduğundan yerel halk da size bir şeyler anlatma ve doğal hayatla ilgili pratik bilgiler verme konusunda gayet hevesli davranmaktadır. Zaten bir Orta Amerika ülkesi olan Belize genelinde insanların sıcakkanlı, konuşkan ve yardımsever oldukları söylenmektedir. Köydeki ödüllü şef Ava Tillett, Belize mutfağını size daha yakından tanıtabilir ve ortaya çıkan lezzetlerin nasıl pişirildiğine yakından şahit olabilirsiniz. Yerel halkın bahçelerinde gezinme imkanı bulabileceğiniz bu köyde kurutulmuş meyveler ve reçel gibi el yapımı ürünler onlara katkı sağlamak sizin de yeni tatlar denemenize olanak tanıyacaktır.

Köye Nisan – Haziran aylarında gitmeniz halinde özellikle kaju ve mango meyvelerini yakından öğrenebilir, toplayıp taze bir şekilde tüketebilirsiniz. Ayrıca Mayıs ayında özellikle kaju fıstığı ile ünlü olan bu köyde ‘Kaju Festivali’ de düzenlenmektedir. Bu festivalde kajudan yapılan onlarca çeşit tadı denemek mümkün olmaktadır. Bunlardan bazıları reçel, şurup, kek ve şekerleme gibi yiyeceklerdir. Bu tip imkanları nedeniyle Crooked Tree genellikle -doğa ile terapi- noktası olarak da bilinmektedir.


Crooked Tree Nerede?

Crooked Tree Köyü Belize şehir merkezinden 33 km kuzeyde yer almaktadır. Batı ve güneyinde Guatemala, kuzeyinde Meksika ve doğusunda Karayip Denizi bulunan Belize’ye geldikten sonra kısa bir yolculukla Crooked Tree’ye ulaşılmaktadır.


Crooked Tree’ye Nasıl Gidilir?

Crooked Tree’ye ulaşım için tercih edebileceğiniz farklı seçenekler bulunuyor. Belize’den özel araçla veya yerel otobüslerle rahatça ulaşım sağlanabilmektedir. İşin asıl zor kısmı Belize’ye ulaşmaktan geçmektedir. Türkiye’den Belize’ye ulaşmak için New York veya Houstan’dan aktarma yapmanız gerekmektedir. Buradan Belize Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra ücretli otobüsler ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Belize’den Crooked Tree’ye otobüs seferleri Pazartesi – Cumartesi günleri düzenlenmektedir.
Otobüsle Crooked Tree’ye ulaşım için Belize şehrinden kalkan ‘Corozal’ veya ‘Orange Walk’ yönüne giden otobüslere binmek gerekmektedir. Ayrıca Belize’den köye gelen ve günde üç defa sefer yapan yerel bir otobüs de bulunmaktadır. Orange Walk’ta otobüsün sizi indirdiği yerden turuncu tabelaları takip ederek yürüyerek köyün merkezine ulaşabilirsiniz.  Yürüyeceğiniz mesafe yaklaşık 3 km kadardır.
Arabayla Crooked Tree’ye geldiğinizde yine Orange Walk tabelasını takip ederek bu bölgeye vardıktan sonra 3 km daha ilerleyerek köye ulaşmanız mümkün olacaktır. Köy girişinde karşınıza çıkacak ziyaret merkezinden detaylı bilgi ve yardım alabilrsiniz.


Crooked Tree Gezilecek Yerler

Crooked Tree'de özellikle bölgenin zengin doğasına ve tarihsel yapısına yönelik birçok ilgi çekici alan ziyaret edilebilir. Buralarda hem bilgilerinizi geliştirirken, hem de doğanın tadını çıkarabilirsiniz.


Crooked Tree Yaban Hayatı Koruma Alanı

Bölge için oldukça önemli olan bu koruma alanı birçok canlıya hayat vermektedir. Sadece köy için değil Crooked Tree Yaban Hayatı Koruma Alanı uluslararası düzeyde öneme sahiptir. Köyde yer alan lagün nedeniyle bu koruma alanında 300’ün üzerinde göçmen kuşlara, yerleşik su ve kara kuşlarına, iguanalar ve timsahların yanı sıra tropik bölgelerde görülen çeşitli yabani hayvanlara rastlamak mümkündür.

Crooked Tree Yaban Hayatı Koruma Alanı ve köyün genelinde yapılabilecek doğa aktiviteleri çok eğlencelidir. Kuş gözlemciliği, 50’nin üzerinde çiçek, meyve ve bitki türüne sahip bahçe gezisi, tekne turları, doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.


Chau Hiix Arkeolojik Sit Alanı

Birçok efsaneye konu olmuş Mayalar’ın da Crooked Tree Köyü’nde binlerce yıl önce yaşadıkları belirlenmiştir. Lagünün güneybatısında kalan Chau Hiix isimli arkeolojik sit alanında yapılan araştırmalar Mayalar’ın 75 metre yükseklikte merkezi olan piramitlerine ve mezarlarda yapılan kazılarından birçok eşyalarınına ulaşılmmıştır. Crooked Tree Köyü’nde yaşayan halk bu arkeolojik sit alanından ancak 1990 yılında haberdar olmuş.


Crooked Tree Müzesi

Doğal ortamların yanı sıra Crooked Tree Köyü’nde 2018 yılı Haziran ayında hizmete giren bir müze de yer almaktadır. Crooked Tree Müzesi’nde bu bölgenin tarihi, doğal zenginlikleri, iklimi gibi birçok konuda bilgi edinmek mümkündür.