Google+

Arama formu

Belize

Orta Amerika'da yer alan Belize’nin kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde...
Devamı oku
Resmi dili İngilizce olan Belize’de halkın çoğunluğu ise Kreolce denen...
Devamı oku
Belize halkının büyük bir kısmı Katolik olup, Protestanlar ve...
Devamı oku
1964 senesinde içişlerinde bağımsızlık kazanan Belize, 1980'de Birleşmiş...
Devamı oku
Tipik bir tropikal iklim bölgesi olan Belize’ye gitmek için en uygun...
Devamı oku
Belize'de tropikal bir iklim hâkimdir. Senelik sıcaklık 12 derece ile...
Devamı oku
Ekonomisi tarıma dayalı olan ülkede ziraat, kuzeydeki ovalarda...
Devamı oku
Belize Mutfağı, Meksika yemeklerinden Maya yemeklerine kadar birçok...
Devamı oku
Belize’nin en önemli festivalleri, şubat ayında kutlanan Fieksta de...
Devamı oku
Türkiye'den Orta Amerika’da bulunan Belize’ye direkt uçuş bulunmuyor....
Devamı oku
6 ile 14 yaş arası öğrenimin mecburi olduğu Belize'de orta öğrenim yapan...
Devamı oku
Guatemala Büyükelçiliği'nin Görev Bölgesindedir.
Devamı oku
Ulusal Kahamanlar Günü (9 Mart) Kutsal Cuma Kutsal Cumartesi...
Devamı oku
Belize, Orta Amerika'da yer alan bir ülkedir. Kuzeyinde Meksika, batı...
Devamı oku
Belize ülkesi coğrafi ve idari olarak 6 bölgeden oluşmaktadır. Bu...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 BZD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 23℃
Şub 24℃
Mar 26℃
Nis 27℃
May 28℃
Haz 28℃
Tem 28℃
Ağu 28℃
Eyl 27℃
Eki 26℃
Kas 25℃
Ara 24℃
Kısa Kısa...

 

Nüfus: 368,310

Dili: İngilizce

Para Birimi: Belize Doları (BZD)

İklim: Tropikal iklim

Big Mac Index:

 

Belize Hakkında Temel Bilgiler

Beautiful-beach-in-Belize--Central-America-Tours--On-The-Go-Tours-244691415098697_crop_1024_400.jpg

Belize, Orta Amerika'da yer alan bir ülkedir. Kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, doğusunda ise Karayip Denizi yer almaktadır. 1973'e kadar İngiliz Honduras'ı olarak bilinen ülke 1981 yılında bağımsızlığını ilân etmiştir. El Salvador'dan sonra Orta Amerika ülkeleri sıralamasında en küçük ikinci ülke olan Belize, aynı zamanda bayrağında insan resmi olan dünyanın tek ülkesidir.

Küçük bir ülke olan Belize'nin fizikî yapısı, genel olarak iki bölüme ayrılır: Kuzeyde ovalık bölge ve güneyde dağlık ve ormanlarla kaplı bir bölge vardır. Doğusunu çevreleyen Karayip Denizinin kıyı kesimleri mercan adacıklarıyla çevrilidir. Kuzeydeki verimli alüvyon ovaları, memleketin en büyük ve önemli akarsuyu olan Belize Nehri ve kolları olan küçük derecikler tarafından sulanır. Kuzeydeki ovalar alçak ve bazı bölümleri bataklıklarla kaplıdır.

Güneydeki Maya Dağları’ndaki en yüksek yer 1122 m yükseklikte Victoria tepesidir. Kıyıdan iç kesimlere doğru gidildikçe dağların yüksekliği azalır. Önemli bir göle sahip olmayan ülkede herhangi bir yayla mevcut değildir.

lamanai-and-the-new-river-safari-in-belize-in-belize-city-154410.jpg

Tabii kaynaklar bakımından zengin değildir. Özellikle güneydeki dağlık kesim gür ormanlarla kaplıdır. İç kısımlara gidildikçe gür ormanlar yerini savanlara bırakır. Ülkedeki bu gür tropik ormanlarda puma, jaguar, timsah, maymun, çeşitli tropik bölgelere has kuşlar ve hayvanlar yaşar. Belize'de maden mevcut değildir.

Ülkede nüfusun çoğunluğunu Afrika asıllı siyahlar oluşturmaktadır. Ülkenin batı ve kuzey kesimlerinde yerlilerle İspanyolların karışımı olan melezler yaşar. Güney kesimlerinde ise, Maya soyundan gelen halk çoğunluktadır. Kendilerine has kültür ve geleneklerini kaybetmemiş olan bu Maya asıllı yerli halk ayrı bir lisan kullanmaktadırlar.

6 ile 14 yaş arası öğrenimin mecburi olduğu Belize'de orta öğrenim yapan oldukça azdır. Okuma-yazma oranının yüzde 93 olduğu ülkede, Belize City ve Corazal’da yükseköğrenim yapmak mümkündür. Birkaç tane haftalık gazetesi bulunan ülkede günlük gazete ve TV istasyonu bulunmamaktadır. Liman şehri olan ülkenin en büyük şehri Belize City dışındaki şehirleri büyük kasaba niteliğindedir. Yolların kenarlarında yapılan evlerde yaşayanlar küçümsenemeyecek çoğunluktadır.

Belize Nerededir?

Orta Amerika'da yer alan Belize’nin kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, doğusunda ise Karayip Denizi yer almaktadır.

Belize’de Konuşulan Diller

Resmi dili İngilizce olan Belize’de halkın çoğunluğu ise Kreolce denen İngilizce kökenli bir dil kullanmaktadır.

Belize’de Din ve İnanç

9563380_orig.jpg

Belize halkının büyük bir kısmı Katolik olup, Protestanlar ve Anglikanlar da vardır. Az sayıda Müslüman da bulunmaktadır.

Belize’nin Kısa Tarihi

1964 senesinde içişlerinde bağımsızlık kazanan Belize, 1980'de Birleşmiş Milletler Teşkilatının denetimi altında yapılacak bir referandumla kendi yönetim şeklini seçme şansına sahip oldu. Yapılan referandum neticesinde 21 Eylül 1981 tarihinde tam bağımsızlığını ilan etti. Guatemala buna karsı çıktı ve Belize üzerinde hak iddia etti. Bunun üzerine, Guatemala tehdidine karşı ülkenin savunması İngilizlere verildi. 1984'te İngiliz birliklerinin çoğu ülkeden çekildi.

Belize’ye Ne Zaman Gidilir?

belize-001.jpg

Tipik bir tropikal iklim bölgesi olan Belize’ye gitmek için en uygun dönem Aralık-Nisan ayları arasıdır.

Belize’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Orta Amerika’da bulunan Belize’ye direkt uçuş bulunmuyor. Ülkeye varabilmeniz için öncelikle Houston’a ya da New York’a gidip oradan aktarma yapmanız gerekiyor. Havalimanı Belize Şehri’nde yer alıyor.

Belize şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Belize’de İklim ve Hava Durumu

Belize-Photography-2.jpg

Belize'de tropikal bir iklim hâkimdir. Senelik sıcaklık 12 derece ile 33 derece arasında değişir. Senenin en sıcak ayları Şubat ve Mart aylarıdır. Bol yağış alan ülkenin bölgelere göre yağış dağılımı oldukça farklıdır. Meksika'ya yakın olan bölgelerde senelik yağış ortalaması 2000 milimetre iken, güney bölgelerinde bu ortalama 4500 milimetreyi bulur. Genellikle, Kasım aylarında meydana gelen fırtınalar ve kasırgalar ülkede büyük hasarlar meydana getirirler.

Belize’nin Ekonomisi

1780Main.jpg

Ekonomisi tarıma dayalı olan ülkede ziraat, kuzeydeki ovalarda şekerkamışı ekimi şeklinde yapılmaktadır. Portakal, muz, greyfurt yetiştirilmektedir. Ormanlardan elde edilen kereste, çiklet imalatında kullanılan Manilkara zapota ağacı zamkı, tekstil boyacılığında kullanılan bakkam ağacından elde edilen boya, şekerkamışı ve şeker ülkenin başlıca ihraç mallarıdır. Gıda sanayi, kereste sanayi ve giyim diğer faaliyetlerdir. Ülkedeki Çinliler ticarette önemli paya sahiptir.

2872 kilometrelik bir karayolu ağına sahip olan ülkede, uluslararası bir havaalanı bulunmaktadır. Ülkede 1 Amerikan doları 2 Belize dolarına eşittir. 2000 yılı ihracatı 194 milyon dolar, ithalatı ise 750 milyon dolardır.

Belize Kültürü

6 ile 14 yaş arası öğrenimin mecburi olduğu Belize'de orta öğrenim yapan oldukça azdır. Okuma-yazma oranının yüzde 93 olduğu ülkede, Belize Şehri ve Corazal’da yükseköğrenim yapmak mümkündür. Birkaç tane haftalık gazetesi bulunan ülkede günlük gazete ve TV istasyonu bulunmamaktadır. Liman şehri olan ülkenin en büyük şehri Belize Şehri dışındaki şehirleri büyük kasaba niteliğindedir. Yolların kenarlarında yapılan evlerde yaşayanlar küçümsenemeyecek çoğunluktadır.

Belize Mutfağı

fry-jack-400.jpg

Belize Mutfağı, Meksika yemeklerinden Maya yemeklerine kadar birçok mutfaktan etkilenmiştir. Ülkede özellikle deniz ürünleri, tavuk, fasulye ve pirincin yeri ayrıdır. Belize’nin deneyebileceğiniz yerel arasında ise dukunu, gamache, boil-up, conch fritter, taco vendor, tamales ve tortilla yer alıyor.

Kahvaltılarda genellikle ekmek ya da toetilla yenir. “Fry jack” adı verilen hamur kızartmaları fasülye, peynir, yumurta ve mısır gevrekleri eşliğinde tüketilir. Öğlen yemekleri genellikle bakliyat ve pilav ağırlıklıdır. Bunlar hindistan cevizi sütüyle de pişirilir. Kızartılmış mısır kabuklarının fasulye veya balıkla servis edildiği "panades" popüler bir öğlen yemeği seçeneğidir. Soğan çorbası, etli paylar, “chimoleisimli çorba, tavuk yahnisi ve yeşil salata ile rus salatası en çok tüketilen ana yemeklerdir.

Biftek de sıkça tüketilen bir gıdadır. Kırsal yörelerde yemekler daha sadedir.

Belize Festivalleri

benque_fiesta_2-big.jpeg

Belize’nin en önemli festivalleri, şubat ayında kutlanan Fieksta de Carnaval, Mart ayında kutlanan Baron Bliss Günü, temmuz ortası kutlanan Benque Viejo Del Carmen Fiesta, 10 Eylül’de kutlanan Aziz George Günü, 21 Eylül’de kutlanan Belize Bağımsızlık Günü, 19 Kasım’da kutlanan Garifuna Yerleşim Günü ve Ağustos ayında kutlanan Deer Dans Festivali’dir.

Belize’deki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Ulusal Kahamanlar Günü (9 Mart)

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Milletler Topluluğu Günü (24 Mayıs)

Ulusal Gün (10 Eylül)

Bağımsızlık Günü (21 Eylül)

Kolomb Günü (12 Ekim)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Belize Vizesi

  • Diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları Belize’ye girişte vizeden muaftırlar.