Orange Walk Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Fotoğraf: https://www.chaacreek.com/sites/default/files/styles/home_carousel/publi...

Belize’de, Orange Walk Bölgesi’nin başkenti olan Orange Walk, ülkenin en büyük dördüncü şehridir. Yaklaşık 15 bin kişinin yaşadığı şehrin nüfusunu Çinliler, Tayvanlılar, Hintliler, Orta Amerikalılar ve Yukatek Mayaları oluşturmaktadır. Şehir sakinleri arasında büyük bir Katolik varlığı gözlenmektedir. Şehir sokak yemekleri ile ünlüdür. Aynı zamanda ekonomik merkez, tarım kenti ve Hristiyan bir topluluk olan Mennonitelerin buluşma yeri olma özelliği taşıyan kent, Lamanai Harabelerine yapılan bir gezide uğranabilecek başlıca üs olarak değerlendirilmektedir. Bu açıdan konaklamak ve yemek üzere birçok uygun fiyatlı otel ve restoran bulmak mümkündür.

Bölge, Maya halkının yerleşik olduğu dönemde Holpatin olarak biliniyordu. Klasik öncesi dönemdeki en büyük Maya tapınağına ev sahipliği yapması sebebiyle Mayalıların manevi dünyasında kayda değer bir yere sahiptir. 1530’larda Mayalıların Avrupalılar ile temas kurması ile iki grup arasında çatışma çıkmıştır. 1848 yılında ise Meksika’daki Yukatan Kast Savaşı’ndan kaçan Maya ve Mestizo halkı, bölge nüfusunun hızla artışına sebep olmuştur. Kendi kültür ve geleneklerini beraberinde taşıyan Mestizo ve Mayalar, günümüzde hala bu açıdan ağırlıklarını korumaktadırlar. Bölgede gelişmekte olan şeker kamışı endüstrisi, Maya ve Mestizoların ürünüdür. Bu sebeple Orange Walk, “Şeker Şehir” olarak da adlandırılmaktadır. Yerel Tower Hill Şeker Fabrikası, ülkenin şeker kamışı üretiminin tamamını karşılamaktadır. Ekonomide rol oynayan diğer dallar ise turizm ve diğer tarım ürünleridir.

Geleneksel Maya ve Mestizo yemekleri, New River Lagünü kıyısındaki yemyeşil orman, antik Maya bölgeleri, sokakta satılan lezzetli yemekleri ile Orange Walk, küçük olmasına rağmen bünyesinde yapılacak birçok şey ve görülecek birçok yer barındırmaktadır. Her menüde ve sokak satıcısında bulmanın mümkün olduğu Taco’ların özellikle kuzeyde daha lezzetli bir şekilde hazırlandığı bilinmektedir.
 

Fotoğraf: https://www.cahalpech.com/wp-content/uploads/orange-walk-district-belize...

Orange Walk Nerededir?

Orange Walk, Orta Amerika’da yer alan Belize’nin, Orange Walk Bölgesi’nde yer almaktadır. Şehir, New River Lagünü’nün kıyısında, Belize şehrinin 85 kilometre kuzeyinde ve Corozal Town’un 48 kilometre güneyinde konumlanmaktadır.
 

Orange Walk’a Nasıl Gidilir?

Orange Walk, Kuzey Karayolu üzerinde yer alan Belize şehrine 1 saatten biraz daha uzun bir mesafede yer almaktadır. Belize-Corozal yolu olarak da bilinen Kuzey Karayolu Orange Walk’un tam ortasından geçmektedir. Karayollarının yeniden adlandırılması sebebiyle bu yola Philip Goldson Otoyolu ismi verilmiştir. Belize’den Orange Walk’a gelirken gişeler bulunmaktadır. Karayolu iyi durumda olsa da yağışlı mevsimlerde ve şeker kamışı mevsiminde büyük kamış kamyonlarına karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

Belize şehrine ulaşmak için ise Philip S. W. Goldson Uluslararası Havaalanı kullanılabilir. Havalimanı Belize şehir merkezine yaklaşık 30 dakika mesafededir. Şehir merkezine gidip gelmek için en çok tercih edilen alternatif taksilerdir. Havalimanı servisleri bulunmasına rağmen nadir ve güvensiz olduğundan çok fazla tercih edilmemektedir. Havalimanında birçok büyük Amerika Birleşik Devletleri ve yerel havayolu şirketi tarafından hizmet verilmektedir.

Orange Walk’ta Gezilecek Yerler

Birçok Maya harabesinin görülebileceği Nohmul, Philip Goldson Karayolu’nun hemen dışında ormanla kaplı bölgede görülebilir. Mayaca “Büyük Höyük” anlamına gelen Nohmul, Geç Klasik dönemde 3 bin kişinin yaşadığı bir şehir olmuştur. Bir inşaat şirketinin yol yapımı için malzeme elde etmek üzere harabelere buldozerle girmesi 2013 yılında manşetlere konu edilmiştir.

Cuello, Maya dünyasında yerleşmiş en eski topluluklardan biridir. M.Ö. 2400’lere tarihlenen bu yerleşimin kalıntıları arkeologlar için birçok malzeme sunmuştur. Buluntulardan biri olan, M.S. 200-300 yıllarına inşa edilmiş 9 katmanlı piramit en çok ilgi gören yapıdır.


Fotoğraf: http://www.stchristophershotelbze.com/i/group_catering_lamanai_1_675.jpg

Banquitas Kültür Evi, nehir kıyısında şirin ve küçük bir parkta yer almaktadır. Bir amfi tiyatroya da sahip olan Kültür Evi’nde aylık geçici sergilerin yanı sıra Maya el işi ürünleri, haritalar ve resimler de sergilenmektedir.

Orange Walk ile İlgili

Orange Walk Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 22.9oC
  • Şub 23.8oC
  • Mar 25.6oC
  • Nis 27.4oC
  • May 28.5oC
  • Haz 28.2oC
  • Tem 27.7oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 27.7oC
  • Eki 26.4oC
  • Kas 24.8oC
  • Ara 23.3oC

Kısa Kısa