San Ignacio Hakkında Bilinmesi Gerekenler


San Ignacio, bir Orta Amerika ülkesi olan Belize’nin Cayo bölgesinde yer alan küçük bir kasabadır. Belize’nin batısındaki bu kasaba, Cayo’nun ekonomik ve kültürel merkezidir. Macal Nehri üzerindeki San Ignacio, Belize’deki Maya kalıntılarını ve mağara sistemlerini keşfetmek isteyenler için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Guatemala sınırına yakın olan şehir Tikal arkeolojik bölgesini ziyaret etmeye de elverişli bir konumdadır. Dünyanın dört bir yanındaki maceraperestleri ve doğaseverleri kendine çeken San Ignacio aynı zamanda ormanlarla çevrili bir bölgedir. Mağaracılık, trekking, kayak ve binicilik gibi aktiviteler için bir merkezdir. Kasabadaki yollar yürümek için oldukça uygundur ve herhangi bir yoğunluk görülmez. Maya kalıntılarına ulaşmak için San Ignacio dışına çıkan turlara katılabilirsiniz. San Ignacio’daki yerel ulaşım sistemi ucuz ve sık seferlere sahip olsa da hızlı değildir. Ancak seyahatinizi yerel otobüslerle yaparak Belize’nin otantik deneyimini yaşayabilirsiniz. Son sayımlara göre 21 bin kişinin yaşadığı bu şehirde çoğunluğu melezler, Kızılderili Maya halkı Mopanlar ve Krioller oluşturuyor. San Ignacio ile ikiz kasabası Santa Elena ülkenin tek asma köprüsü olan Hawkesworth Köprüsü ile bağlanmaktadır. Belize’de macera dolu bir seyahat için rakipsiz konumda olan San Ignacio, ülkenin başkenti Belmopan’a 42 kilometre mesafede yer almaktadır. Subtropikal iklime sahip olan kasabayı ziyaret etmeden önce en iyi dönemi bilmenizde fayda var. Ortalama sıcaklıklar yıl boyunca çok az değişmektedir. Her ne kadar yılın en sıcak dönemi yaz mevsimi olsa da San Ignacio’yu ziyaret etmek için en uygun dönem yağışsız mevsim olan kasım ve nisan arasındaki dönemdir. Yaz aylarında kasabada güçlü rüzgarlar ve yağışlarla karşılaşabilirsiniz.


San Ignacio Nerede?


San Ignacio, Orta Amerika’da yer alan Belize’nin batısında bulunan küçük bir kasabadır. Cayo Bölgesi içindeki San Ignacio Guatemala sınırında yakın bir yerde bulunmaktadır. Macal Nehri üzerinde konumlanan kasaba başkent Belmopan’a 42 kilometre uzaklıktadır.


San Ignacio Gezilecek Yerler


Belize’nin renkli ve tarih dolu kasabası San Ignacio’da gezilmesi gereken pek çok destinasyon bulunuyor. Antik Maya Uygarlığı’nın kalıntılarından yüzlerce yıllık mağaralara kadar birçok yeri gezebilirsiniz. San Ignacio’ya geldiğinizde her şeyden önce bu şirin kasabanın kendisini keşfetmelisiniz.


Antik Maya Piramitleri


San Ignacio çevresinde Cahal Pech, Xunantunich ve Caracol olmak üzere üç ana Maya Piramidi bulunmaktadır. Cahal Pech, kasabanın içinde yer almaktadır ve yürüyerek kolaylıkla ulaşılabilir. Xunantunich ise arabayla 15 dakika mesafededir. Ancak atlarla bir saatlik maceranın ardından ulaşabilirsiniz. Caracol ise San Ignacio’ya iki saat mesafede bulunduğu için yalnızca tur organizasyonlarıyla ulaşabileceğiniz bir diğer piramittir. Her biri için 10 Belize Doları ziyaret ücreti istenen bu antik piramitleri gezerken 2000 yıllık Maya Uygarlığının inanılmaz tarihine doğru yolculuğa çıkacaksınız. Bu esrarengiz yapıları fotoğraf karelerinize almadan önce küçük bir tırmanış da yapabilirsiniz.


Cave of The Crystal Maiden (Actun Tunichil Muknal)


Muhtemelen Belize’nin bir numaralı kültürel destinasyonu olan bu antik mağara şehir merkezinden bir saat uzaklıktadır. Mağaraya ulaşmadan önce macera dolu bir yolculuğa hazır olmalısınız. Maya ormanındaki rotayı takip ederken muhteşem manzaralara tanık olacak, büyük nehirlerden geçeceksiniz. Mayalıların antik Tanrılarını memnun etmek için kurban ettiği insanların iskeletlerini ve binlerce yıllık çömlekleri görmek büyüleyici bir tecrübe olabilir. Daha önce bir ziyaretçi fotoğraf makinesini düşürerek bir kafatasına zarar verdiği için fotoğraf makinesiyle girmek yasaklanmıştır. Mağaraya giriş ücreti 95 dolardır. Rehberli tur ve öğle yemeği giriş ücretine dahildir.


Iguana Conservation Center


San Ignacio Resort Hotel’in Macal Vadisi üzerindeki yemyeşil topraklarına kurulmuş bu koruma merkezi 1996 yılında açılmıştır. İguanaları koruma programı olarak başlayan projenin amacı, iguanaların zararsız canlılar olduğunu göstermek ve onların savunmasız dönemlerini atlatmalarına yardımcı olmaktır. Büyüyen iguanalar daha sonra vahşi doğada serbest bırakılır. Buradaki şüphesiz en ilginç deneyim bebek iguanaları elinize alıp sevmek olacaktır. Sevimli iguanaların doğumundan itibaren başlayan yaşam döngüsüne birebir şahit olabilirsiniz.

San Ignacio’ya Nasıl Gidilir?


Türkiye’den Belize’ye iki aktarmalı uçuşlarla ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan kalkan uçaklarla minimum 30 saatlik bir yolculuğun ardından, Belize’nin en büyük şehri Belize City’deki Philip S. W. Goldson International Airport’a ulaşacaksınız. Belize City’den San Ignacio’ya gitmek için pek çok alternatife sahipsiniz. En ucuz ulaşım yöntemi otobüslerdir. 2,5 saatlik bir yolculuktan sonra San Ignacio kasabasına ulaşabilirsiniz. İki şehir arasındaki mesafe 100 kilometredir.

https://lonelyplanetimages.imgix.net/mastheads/GettyImages-535900521_full.jpg?sharp=10&vib=20&w=1200
https://www.sanignaciobelize.com/Portals/0/blog/Top-Things-to-do-in-San-Ignacio/Branch-Mouth.jpg
https://www.cahalpech.com/blog/wp-content/uploads/2016/01/Tikal.jpg
https://www.belizeatmcave.com/wp-content/uploads/2017/08/perilous-passageway.jpg?82a034&82a034
https://i.pinimg.com/originals/23/3e/51/233e511e4e3dff7073cba74dbff1b61a.jpg

San Ignacio (Cayo) ile İlgili

San Ignacio (Cayo) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 20oC
  • Şub 21oC
  • Mar 23oC
  • Nis 24oC
  • May 26oC
  • Haz 25oC
  • Tem 24oC
  • Agu 24oC
  • Eyl 24oC
  • Eki 23oC
  • Kas 22oC
  • Ara 21oC

Kısa Kısa