Google+

Arama formu

Belmopan

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 BZD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 21℃
Şub 23℃
Mar 24℃
Nis 26℃
May 27℃
Haz 28℃
Tem 26℃
Ağu 26℃
Eyl 26℃
Eki 26℃
Kas 24℃
Ara 21℃
Genel Bilgiler / Rehber

Belmopan Belize’nin başkentidir. Eski başkent Belize City, 1961 yılında güçlü bir kasırga sonucu büyük bir yıkıma uğradıktan sonra, ülkenin başkenti Belmopan’a taşınmıştır.

Nüfus : 15 bin civarında
İklim / Hava Durumu

Belmopan, tüm ülke genelinde olduğu gibi sıcak bir şehirdir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 26 derecedir. Kış aylarında ise hava sıcaklığı ortalaması 22 derecedir. Yılın en sıcak ayıyla en soğuk ayı arasındaki sıcaklık ortalaması farkı yalnızca 5 derecedir.

Nasıl Gidilir?

Şehirde havalimanı bulunmamaktadır. Belize City'den karayoluyla ulaşmak mümkündür. Belize City'den Belmopan'a otobüsler 6 dolar olarak ücretlendirilmektedir.

Belmopan Turları
Ne Zaman Gidilir?

Belize’yi ziyaret etmek için en uygun dönem yağışın az olduğu zamanlardır. Bu yüzden Aralık-Mayıs arası ziyaret etmek için en uygun dönemdir.

Nerede Kalınır?

Belmopan Oteller

 • Yim Sang,
 • Belize Jungle Dome,
 • Super Palm Resort,
 • Caves Branch Adventure Co. & Jungle Lodge,
 • Roaring River Golf Course Accomodation,
 • Banana Bank Lodge & Horseback Adventure

Belmopan Hosteller

 • Banana Bank Lodge,
 • Bullfrog Inn
Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Bu şehirde de yemekler ülke genelinde olduğu gibi deniz ürünleri, tavuk, fasulye ve pirinç ağırlıklıdır. Belmopan’da daha çok Çinlilerin sahip olduğu Belize yemekleri yapılan birçok restoran vardır. Tercih edebileceğiniz bazı restoranlar: - Perkup Coffee House - Caladium Restaurant - Puccini’s

Festival / Fuar
 • Belize Bağımsızlık Günü - Eylül
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • Belize Archives Department(müze)
Ne Yapılır?

Belmopan trekking ve market plazaları gezmek için çok güzel bir mekandır. Ayrıca doğa turları ve doğa yürüyüşleri için pek çok fırsat bulunur. Belize Archives Department, Belmopan’daki deprem arşiviyle ilgili kurulmuş bir müzedir ve oldukça ilgi çekicidir. Bunun dışında çevre kasabalara ve köylere yapılan turlarla halkı ve kültürü daha yakından tanıyabilirsiniz.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Şehirde gece hayatı kültürü çok gelişmemiştir. Hava karardıktan sonra sokaklarda çok az insan kalır. Otel barları dışında çok fazla seçenek bulunmaz.

Alışveriş / Ne Alınır?

Belmopa’da alışveriş, daha çok Belize’de yapılmış yiyecek ve hediyelik eşyaları kapsar. Angelus Pres, bu şehre ait bulabileceğiniz hediyelik eşya, bayrak, harita, kitap ve Belize biblolarını bulabileceğiniz önemli bir noktadır.

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Belmopan’da suç oranı çok düşüktür. Günün her vakti rahatlıkla çıkıp gezebileceğiniz bu şehrin bir diğer yanı ise çok sessiz olmasıdır. Bunda en önemli etken şehrin 12.300 gibi çok az bir nüfusa sahip olmasıdır. Şehir çok küçük olduğundan yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Şebeke suyunu içmeyin. Bunun yerine ambalajlı şişe su tercih edin.

Belize Vizesi

 • Diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları Belize’ye girişte vizeden muaftırlar.