Placencia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Belize’deki en popüler tatil bölgelerinden biri olan Placencia eski bir balıkçı köyüdür. Karayipler’in kıyı şeridi boyunca uzanan Placencia dar bir yarımadadır. 25 kilometre uzunluğundaki altın renkli kumsalları ile ülkenin en meşhur plajlarına ev sahipliği yapan Placencia misafirlerine unutulmaz bir tatil vadetmektedir. Yağmur ormanlarında yürüyüş yaparak güne başlayabilir, dalış ile sualtı dünyasının büyüleyici güzelliğini keşfedebilir, Maya harabelerine doğru keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz. Placencia 17. yüzyılda Yeni İskoçyalı Püritenler tarafından kurulmuştur. 1820’lerde Orta Amerika’nın bağımsızlık savaşları sırasında terk edilse de 1800’lerin sonunda yeniden yerleşime açılmış ve yarımadada yaşayanlar balıkçılıkla geçimlerini sağlamışlardır. 20. yüzyılın sonlarında önemli bir turizm merkezi haline gelen Placencia 8 Ekim 2001 yılındaki Iris kasırgası nedeniyle fazlasıyla hasar görmüştür. Yıkılan binalar yeniden inşa edilerek yarımada günümüzde Belize’in en fazla turist ağırlayan yerlerinden biri haline gelmiştir. Placencia ismini 1800’lerde adaya gelen İspanyollar vermiş olup orijinali Punta Placentia’dır. Yarımadanın nüfusu yaklaşık 3500’dür. Placencia yarımadanın üzerinde yer alan üç köyden biridir ve birbirinden güzel dükkanlara, kafelere, restoranlara ve bir havaalanına sahiptir. Çoğunlukla balayı çiftlerinin gözde tatil destinasyonlarından biri olsa da sualtı zenginliği ile dalış tutkunları için de cazibe merkezidir.

Placencia Nerede?

Bir Orta Amerika ülkesi olan Belize’in güney doğu ucunda yer alan Placencia Stann Creek bölgesindedir. Doğusunda Karayip Denizi, batısında Placencia lagünü yer alan Placanecia kuzeyden güneye 29 kilometre uzunluğundadır. Santa Rosa köyü yakınlarından Güney karayolu ile de ulaşılabilen yarımadadaki en önemli yerleşim yerleri Seine Bight, Maya Plajı Köyü ve Placencia Köyü’dür.

Placencia’ya Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklime sahip olan Placencia’da yıl boyunca sıcaklık ortalaması 29 derece civarındadır. Aralık-Nisan ayları arasında kuru sezon yaşandığı için bölgeyi ziyaret etmek için en ideal dönemdir. Bu dönemde sıcaklıklar 35 dereceye kadar çıkar. Ancak denizden gelen esintiler ferahlık sağlar. Mayıs-Kasım ayları arası yağışlı dönem olsa da sıcaklık ortalama 25 derecedir. Nem oranı yıl boyunca %80 civarında seyreder. Her yıl binlerce kişi Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında Gladden Spit Marine Rezervi’ndeki dev köpekbalıklarıyla yüzebilmek için Placencia’ya gelmektedir. Haziran ayında düzenlenen Lobsterfest köyün en ünlü festivalidir.
 

Placencia’ya Nasıl Gidilir?

Belize City’den Tropic veya Maya Island Hava yolları Placencia’ya günde iki sefer düzenlemektedir. Yolculuk ortalama 35 dakika sürerken havalimanı Placencia Köyü’ndedir. Havalimanında taksi hizmeti bulunmakta olup istediğiniz yere yaklaşık 3 dolar karşılığında gidebilirsiniz. Ayrıca Belize City’den otobüse binerek ortalama 4-5 saatte Placencia’ya ulaşabilirsiniz.


Placencia Para Birimi

Placencia’da ülkenin resmi para birimi olan Belize Doları geçerlidir. 1 Belize Doları yaklaşık 2.65 TL’dir. (Kur bilgisi Ocak 2019’da güncellenmiştir)


Placencia Gezilecek Yerler

Placancia yarımadası yaklaşık 25 kilometre uzunluğundaki plajlarıyla ünlüdür. Tatil köyleri ile çevrili adada palmiye ağaçlarının altında güneşlenebilir, berrak suların tadını çıkarabilirsiniz. Deniz canlılarını yakından görebilmek için adaya geldiğinizde yanınıza şnorkel almayı sakın unutmayın. Kuzey yarımküredeki en uzun bariyer resifine Placencia kıyılarından 45 dakikalık tekne yolculuğu ile ulaşılabilmektedir. Sualtı dalışına meraklıysanız gezinizin bir gününü tekne turuna ayırarak unutulmaz bir deneyime imza atabilirsiniz. Eğer daha önce dalış deneyiminiz yoksa yarımadadaki dalış merkezlerine başvurabilir, deneyimli eğitmenlerden dalış dersleri alabilirsiniz. Balık tutmayı seviyorsanız adadaki özel balık avı gezileri için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Placencia’daki en popüler aktivitelerden bir diğeri kano kiralamaktır. Resif ve yakın adaları keşfe çıkabileceğiniz kano gezisinde birbirinden farklı kuş türlerini de görme şansı bulabilirsiniz. Eşsiz bir doğaya sahip olan Placencia yarımadasındaki bir gününüzü mutlaka trekkinge ayırmanızı öneririz. Placencia’ya araçla sadece 45 dakika uzaklıktaki Cockscomb Basin Ormanı vahşi doğayı yakından gözlemleyebileceğiniz harika bir bölgedir. Orta Amerika’da sayıları gittikçe azalan jaguarlara da ev sahipliği yapan ormanda maymunlar, timsahlar, kaplumbağalarla iç içe bir gün geçirebilirsiniz. Ormanı rehberli turlarla ziyaret edebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Yarımadaya oldukça yakın bir noktada bulunan Maya harabelerini de gezebilir, geniş kalıntıların bulunduğu alanda dolaşırken zaman yolculuğuna çıkabilirsiniz. Seine Bight ve Maya Plajı Köyü’nü de gezi listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Placencia ile İlgili

Placencia Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 24oC
  • Şub 24oC
  • Mar 26oC
  • Nis 27oC
  • May 28oC
  • Haz 28oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 26oC
  • Kas 25oC
  • Ara 24oC

Kısa Kısa