Google+

Arama formu

SAN PEDRO, BELİZE VE MUHTEŞEM SU ALTI DÜNYASI

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Belize 22.966 kilometrekarelik alana sahip küçücük bir ülke. Ancak ülke küçük olmasına karşın gerek tarihi gerekse doğal pek çok güzelliğe sahip. Ufak ülkede kısa bir mesafede bile yeryüzü şekilleri hemen değişebiliyor. Bu konuyu detaylı olarak “Belize ve Altun Ha” yazımda da yazmıştım.
 
Küçücük alanda arkeologların iştahını kabartacak kadar Maya medeniyetine ait yapı var. Ülkenin kuzeyi ayrı doğa harikası, güneyi ayrı. Ama bugün biz bir başka doğa harikasına Ambergris Caye’deki San Pedro’ya gidiyoruz.
 
Belize City’deki küçük uçakların uçtuğu havaalanına geliyoruz.

San Pedro Town

Tropic Air ile uçacağız. Biniş kartlarımız oldukça ilginçti. Mika gibi kalın bir plastik verildi. Bizim biniş kartlarımızın altında “Pink” yazıyor. Bir başka ufak uçakta ise “Orange” yazıyordu. Yolcuları uçaklara renkler ile tanımlıyorlar.

San Pedro Town-1

Yaklaşık 15 dakika gecikme sonrası 13 kişilik bu uçağa biniyoruz. Yer numarası yok. Gözünüze kestirdiğiniz yere oturuyorsunuz.

San Pedro Town-2

Yavaş yavaş havalanıyor ve Belize City’den ayrılıyoruz.

San Pedro Town şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Babylon Beach Resort, PUR Boutique Cabanas, The Palms Oceanfront Suites. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Villa Incommunicada, View the Blue, La Casa Pura Vida gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Amelia Guest House, Sandbar Beachfront Hostel & Restaurant, Drift Inn tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un San Pedro Town aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

San Pedro Town-3

Bu tarz uçuşlarda yedek pilotun olmaması ister istemez insanı biraz huzursuz edebiliyor. Ben bu uçuşlarda genelde pilota yakın oturup yaptıklarını izlemeyi tercih ediyorum. Kalkarken ne yapıyor, inerken nelere dikkat ediyor bu noktaları kendi çapımda gözlemliyorum. Tabii bunu yapmamın asıl nedeni biz uçarken pilot kalp krizi falan geçirirse uçağı nasıl kullandığını teorikte öğrenebilmek. Tabii umarım bu gözlemlerimi hiçbir zaman pratikte uygulamam gerekmez : )
 
Uçak oldukça alçaktan uçuyor ve yaklaşık 20-25 dakikalık yolculuk sonrasında alçalmaya başlıyoruz.

San Pedro Town-4

Tüm ekip artık San Pedro’dayız…

San Pedro Town-5

Havaalanı oldukça ufak. Hiç beklemeden dışarı çıkıyoruz. Havaalanının dışında ise bizi Ramon’s Village tesisinin gönderdiği golf arabası benzeri bir araç bekliyor. Bu araçları San Pedro’da ulaşım için oldukça yoğun kullanıyorlar.

San Pedro Town-6

Ramon’s Village San Pedro’daki en gözde tesislerden biri. San Pedro, Belize City’nin merkezine kıyasla çok daha turistik ve renkli.

San Pedro Town-7

Bizim bugün için planımız; köpekbalıkları, vatozlar ve deniz kaplumbağaları ile yüzmek ve de sualtını keşfetmek. Bu nedenle hemen tekne turunu gerçekleştirmek üzere daha önceden anlaştığımız Ramon’s Village’e gidiyoruz.

San Pedro Town-8

Burası oldukça etkileyici bir yer. Upuzun devam eden kumsal, kumsala uzanan palmiye ağaçları, med cezirden etkilenmemek için oluşturulmuş ahşap bacaklar üzerindeki yöresel kulübeler…

San Pedro Town-9

San Pedro Town-10

Biz de tekneye binmeden gün boyu bize gerekecek olan şnorkel takımları ve paletleri buradaki kulübelerden kiralıyoruz.

San Pedro Town-11

Artık hareket vakti… Teknede bizimle birlikte Avusturalya’dan bir aile, Kanada’dan bir grup, İngiltere’den yeni evli bir çift, kaptan ve sualtında bize rehberlik edecek olan görevli var.

San Pedro Town-12

İlk durak köpekbalıkları… Buraya geldiğimde o kadar üzüldüm ki su altı kamerasını unuttum diye. Muhteşemdi!
 
Buradaki köpekbalıkları insana çok alışkın değiller. Siz yanlarına doğru yüzünce biraz uzaklaşıyorlar. Ama kısa bir süre de olsa bu köpekbalıkları ile aynı sularda yan yana yüzmek keyif vericiydi.

San Pedro Town-13

Burada denizin tabanı karides ve salyangozlarla dolu. Tekneye binip 10 dakika kadar yol aldıktan sonra vatozların yoğun olduğu bölgeye gidiyoruz. Vatozlar insana çok alışkın. Sanki siz değil de onlar sizinle yüzmek istiyormuş gibi yanı başınıza geliyorlar.

San Pedro Town-14

San Pedro Town-15

Bir sonraki durağımız ise deniz kaplumbağaları… Burada bazı balıkçı tekneleri doğal yaşamın devamını sağlamak için deniz kaplumbağalarını istiridyelerle besliyor. Siz de gelen turistik tekneler olarak bu balıkçı teknelerine bahşiş veriyorsunuz. Böylelikle düzen korunuyor. Denizin tabanı deniz canlıları ile dolu. Denizden tek bir şey bile alamıyorsunuz. Çünkü bu bölgenin tamamı UNESCO tarafından koruma altında.

San Pedro Town-16

Buradaki dev deniz kaplumbağaları ile yüzmek de değişik bir deneyimdi. Bazen kaplumbağalar size doğru yüzüyor. O zaman bile hiçbir şekilde kaplumbağaya müdahale etmiyor yolundan çekiliyorsunuz. Asla saldırgan değiller.

San Pedro Town-17

Bir sonraki durağımız ise mercanlar arasındaki kanalda yüzmek. San Pedro’nun çevresi de mercan resifleri ile çevrili. Tam bu bölgede açık denize açılan bir koridor var. Burası aynı zamanda açık denizden gelen balıkların beslenme alanı. Kanalda akıntı ile yüzmek çok kolay ama akıntı o kadar güçlü ki, aynı zamanda da ürkütücü.
 
Bu kanalları deniz canlılarının göçleri sırasında büyük önem taşıyor. Kanal içinde dev mercan resiflerini görmek, sürü halinde akıntıyla yüzen balıkları izlemek çok keyifliydi.

San Pedro Town-18

Muhteşem sualtı seyahatimiz sonunda karaya geri dönüyoruz. O kadar uzun süre suyun içinde kalınca haliyle acıkıyoruz. Karaya çıktığımız gibi Belize’ye özgü atıştırmalıklar ve bira sipariş ediyoruz. Belikin ve Carib biralarını tavsiye ederim.

San Pedro Town-19

Yemek sonrası bu keyifli sahilin tadını çıkartmak için biraz yürüyüş yapıyoruz. Bembeyaz uzanan sahil boyunca oteller, barlar, hediyelik eşya satan tezgâhları görüyoruz. Evet, San Pedro gerçekten renkli bir yer.

San Pedro Town-20

San Pedro Town-21

San Pedro Town-22

Burada çeşitli su sporlarını yapmak da mümkün. Çok sayıda tesis size kano, sörf, jet-ski ya da deniz bisikleti kiralayabiliyor.

San Pedro Town-23

Bizim San Pedro’dan sonraki durağımız Dangriga. San Pedro’dan Dangriga’ya Belize City aktarmalı olarak ufak uçaklar ile gidebiliyorsunuz. San Pedro Havaalanı sizi biraz şaşırtabilir. Bu havaalanının içinde dev bir akvaryum yer alıyor ve havaalanında uçak beklerken etrafta köpek falan dolaşabiliyor.

San Pedro Town-24

San Pedro Town-25

San Pedro’da 1 gün kaldık ama biraz deniz, biraz güneş, biraz da huzur istiyorsanız buraya en az 3 gün ayırmalısınız.


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...