Dangriga Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1

Dangriga, Orta Amerika’nın en popüler turistik yerlerinden birini oluşturan Belize’nin mutlaka görülmesi gereken önemli rotalarından bir tanesidir. Şehir, kuzeyde Meksika tarafından, güneyde ve batıda Guatemala, doğuda ise Karayip Denizi ile sınır komşusudur. Söz konusu konumu ve coğrafi özellikleriyle bölgenin en çok dikkat çeken şehirlerinden biridir. Bunda harika kumsallarının payı da oldukça büyüktür.

Özellikle Belize’nin karasal ve deniz türlerindeki zenginliği ile ekosistem çeşitliliği, Mezo Amerikan Biyolojik Koridoru’nda önemli bir yer tutmasını sağlamıştır. Ülke, zengin tarihini yansıtan pek çok kültürden ve dilden oluşan çok çeşitli bir etnik yapıya sahiptir. Belize, efsanevi Maya Krallığı’nın eski zamanlarda uzandığı Orta Amerika’nın beş eyaletinden de biridir.

Kentin cazibe merkezleri arasında Gulisi Garifuna Müzesi ve Pen Kaetano Galerisi yer almaktadır. Yaklaşık 9 bin 200 kişinin yaşadığı Dangriga’da nüfusun çoğunluğunu Afrika kökenli Garifuna etnik grubu oluşturur. Bu kentin en önemli özelliklerinden biri zamanında köle olarak buraya Afrika’dan getirilmiş olan yerlilerin bu bölgeye adapte olup, buradaki kültürü ve dili kendi müziklerine ve dinlerine uyumlamış olmalarıdır. Buradaki popüler müzik Punta Rock olarak adlandırılmaktadır.

Eskiden Stann Creek olarak bilinen şehir, Garifuna kültürünün yoğun bir şekilde yeniden canlanması sonucunda Dangriga olarak yeniden adlandırılmıştır. Bu da yerel lehçede “sabit sular” anlamına gelmektedir. Ülkedeki sanatçı ve zanaatkarların çoğu burada yaşarken, en renkli karnavallar da yine burada kutlanmaktadır.

Tropikal iklimin hakim olduğu Dangriga’da yıllık ortalama sıcaklık 29 derecedir. Deniz meltemleri ve Belize’nin geniş yağmur ormanları, yazın bunaltıcı sıcaklarının etkisini azaltmada oldukça büyük bir işleve sahiptir. Kışlar serin olmasına rağmen asla soğuk olmaz. Dangriga’ya gitmek için en uygun zaman eylül ayı dışındaki tüm aylardır. İstanbul’dan Dangriga kentine San Pedro’dan Belize City aktarmalı olarak gidebilirsiniz.

Dünyadaki en uzun mercan resiflerine ev sahipliği yapan Belize’den Dangriga’ya doğru giderken, uçak yolculuğunuzda mercan sırasının nerede olduğunu ve açık denizden bir çizgi gibi nasıl ayrıldığını havadan net bir şekilde görebileceğinizi de ayrıca belirtelim.

Şehirde birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan en iyileri Hummingbird Estate, Coco Plum All Inclusive Resort ve Morningstar Breeze’dir. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz de eğer Blue Marlin Beach Resort ve Bamboo – Belize gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik tesislerde kalabilirsiniz.

Şehirden çok bir köy havasına sahip olan Dangriga’nın hemen her yerinde iki katlı ahşap evler bulunur. Evlerin büyük çoğunluğu ahşap bacaklar üzerine inşa edilmiştir. Bunun nedeni ise Dangriga’nın Orta Amerika’da meydana gelen kasırgalardan en fazla etkilenen yerlerden biri olmuş olmasıdır. Kasırga döneminde çok yağış olduğu için su basar diye evleri biraz daha yükseltmek için bu ahşap bacakların üzerine inşa etmişlerdir.

Dangriga’da yaşan yerli halkın geçim kaynağı büyük ölçüde muz üreticiliğine dayanmaktadır. Son yıllarda ise Dangriga’nın en önemli geçim kaynağı turizmdir.

Ülkenin ulusal ağacı Mahogany ise mobilya yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu arada hemen belirtelim Belize bayrağı, dünyada üzerinde insan resmi olan tek bayraktır.

Dangriga’da genellikle Belize’ye has balık yanında yine Belize usulü fasulyeli pilav ve püre tüketilmektedir. Diğer tüm Orta Amerika ülkeleri gibi burada da Hindistan cevizi oldukça yoğun kullanılmaktadır. Kaju şarabı ve Hindistan cevizi sütünde pişirilmiş balık gibi bölgeye özgü lezzetlerin tadına bakmadan Dangriga’dan ayrılmamalısınız.