Postdamer Meydanı

Berlin’in en meşhur meydanlarından biri de tarihi şehir merkezi Mitte’ye üç kilometre uzaklıktaki Potsdamer Platz. Berlin’in modern yüzünü simgeleyen meydanda sokak sanatçılarının performans gösterilerini izleyebilir ve açık hava sergilerini ziyaret edebilirsiniz. Postdamer Meydanı, Almanya’nın yeniden birleşiminin simgelerinden biridir. Meydan, adını Berlin’e oldukça yakın olan ve tarihte önemli bir rol de üstlenmiş Postdam’dan alıyor.

Postdam’a kısa bir paragraf açarsak; burası Nazi Almanyası'nın teslim olması ve İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle İngiltere, ABD ve SSCB devlet başkanlarının Avrupa’yı paylaşmak için bir araya geldiği meşhur Postdam Konferansı’nın yapldığı yer…

Postdamer Meydanı 18. Yüzyıldan başlayarak, özellikle 20. Yüzyılın başlarında Berlin’in kalbi, merkezi olmayı sürdürmüş. Ancak ikinci dünya savaşında yıkımdan, tahribattan Postdamer de nasibini almış ve ana konumunu yitirmiş. Ardından Berlin Duvarı’yla birlikte Postdamer Meydanı’nın popülerliği azalmaya devam etmiş. 1993 yılına gelindiğinde meydanın kaderi değişmiş. Alman mimarlar meydanı 5 yıl gibi bir sürede yine cazibe merkezi haline getirdiler. Meydanı dev bir inşaat sahası haline dönüştüren proje dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projeleri arasında yer alıyor. Projede dönemin ünlü mimarları Renzo Piano, Helmut Jahn gibi isimler çalışmıştır.

Berlin, bir daha yaşanmaması adına tarihin kötü hatıralarını unutmamaya özen gösteren bir şehir. Her ne kadar savaşın ve sonrasındaki bölünmenin kötü etkilerini üzerinden atmış olsa da bu ışıltılı meydanda da duvar kalıntılarına rastlıyorsunuz.

Birçok şık kafe, restoran ve mağazaların yanı sıra IMAX Sineması, Film Müzesi, ünlü alışveriş merkezleri Arkaden ve Mall of Berlin, Legoland ve Sony Center da Postdamer Platz’da yer almaktadır. Eğlence, iş ve alışverişin bir arada olduğu bu canlı meydan, geceleri ışıl ışıl görünümüyle Berlinlilerin ve şehri ziyarete gelmiş turistlerin buluşma noktaları arasında yer alıyor. Burası aynı zamanda bir “event centre” görevi de üstleniyor. Meydanı gezerken her an bir Hollywood filminin galasına denk gelebilir ya da kurulmuş dev ekranlardan maç izleyen kalabalıklara karışabilirsiniz.

Potsdamer Meydanı’nda yer alan Sony Center, Berlin’de gezilecek yerlerden biridir. Alışveriş yapmak için tercih edebileceğiniz Sony Center 2000 yılında açılmıştır.

Büyük bir alanda konumlanan alışveriş merkezinin içerisinde restoranlar, mağazalar, sanat müzeleri, sinema salonları, lüks kiralık suitler bulunmaktadır. Ayrıca çocuklara yönelik bir eğlence kompleksi olan Legoland de vardır.

Toplam 8 sinema salonunun yer aldığı Sony Center’da Berlin Film Festivali kapsamında etkinlikler düzenlenmektedir. Görkemli bir mimari yapıya sahip olan Sony Center, Noel döneminde ışıklandırma sistemiyle görsel bir şölen sunmaktadır.

Sony Center’a U2 tren hattıyla ve S1, S2, S25 numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Her gün açık olan alışveriş merkezine 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. İçerisindeki bazı kafe ve restoranlar gece saat 01.00’e kadar açıktır.

Adres: Potsdamer Platz | Tiegarten, 10785 Berlin

Yol Tarifi: Postdamer Platz’a U2, S1, S2 ve S25 metro hatlarıyla Postdamer Platz durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Panoramapunkt,Deutsche Kinemathek, Sony Center