Ras al-Khaimah Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ras al-Khaimah, Birleşik Arap Emirliği’ni meydana getiren yedi emirlikten biridir. Emirlik adını, sahil şeridi boyunca uzanan o bölgeye özgü yapılardan almıştır. BAE’nin kuzey bölümünü oluşturan emirliğin Umman’a sınırı bulunmaktadır. Emirlik, 1.684 kilometrekare alana yayılmıştır ve nüfusunun yerliler ve yabancılar ile birlikte yaklaşık, 250.000 ila 300.000 arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Ras al-Khaimah, Eski Ras al-Khaimah ve Nakheel olmak üzere iki bölümden meydana gelmektedir. Bu iki bölüm de aynı koy üzerinde yer almaktadır. Emirlik, ülkedeki en verimli topraklara sahip olan bölgedir. Yağmur ve Umman Dağları’ndan gelen yeraltı su akıntıları, toprak verimine katkı sağlayan etmenlerdir.

Ras al-Khaimah, binlerce yıldır insanların yerleşim kurdukları bir bölge olma özelliği taşımaktadır. Emirlik, tarihte Julfar olarak bilinmektedir. Şeyh Sultan bin Muhammad Al-Qasimi’ye göre Julfar, Moğol istilası sırasında İran’dan kaçan Ermeniler tarafından bulunmuştur. Emirliğin birçok yerinde farklı dönemlere tarihlenen arkeolojik alanlar keşfedilmiştir. 2012 yılının Ekim ayında antik lahitler bulunmuştur. Önemli yerleşim yerleri ise; Al Jazirah Al HamraAr-RamsKhawr KhuwayrDiqdaqahKhattMasafi ve Huwaylat’tır. 

Ras al-Khaimah Nerededir?

Ras al-Khaimah, Umman Burnu üzerinde yer almaktadır. Emirlik,  kuzeyinde bulunan Basra Körfezi’nde 56 kilometreye varan bir sahil şeridi üzerinde kurulmuştur. Emirliğe ulaşım, emirlik ile aynı adı taşıyan şehrin 20 kilometre güneyinde bulunan Ras Al Khaimah Havaalanı yoluyla sağlanabilir.

Ras al-Khaimah’a Ne Zaman Gidilir?

Ras al-Khaimah çöl iklimi yaşamaktadır. Bu yüzden yılın genelinde sıcaklıklar yüksek seviyelerde seyretmektedir. Yazın çok sıcak, kışınsa ılıktır. Yağmur ve gök gürültüsü çok nadiren ve yalnızca kışın görülür. Yazın ise hava oldukça nemlidir.

Ras al-Khaimah, yıl boyunca kimi etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan biri olan Ras al-Khaimah Yarı Maraton’u ilk kez 2007 yılında düzenlenmiştir. Samuel Wanjiru adlı atlet 2007’de dünya rekorunu kırmıştır. Maraton, her yıl şubat ayında gerçekleşmektedir. Şubat ayında maratonun gerçekleşmesinin yanı sıra bu ay diğer aylara göre nispeten daha serin geçmektedir.

 

Yılın en önemli kültürel festivallerinden biri olan UAE (United Arab Emirates) Awafi Festival, her yıl aralık veya ocak ayında gerçekleştirilmektedir. Etkinlik gerçekleştiği 3 hafta boyunca dünyanın birçok yerinden ziyaretçiyi bölgeye çekmektedir. Yerel el ve sanat işleri sergilenmekte, pazar kurulmakta, çocuklar için oyun alanı bulunmakta ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Festivalin en önemli anları, araba ve kumda bisiklet yarışlarıdır. Festivale giriş ücretsizdir.

Eylül ayında düzenlenen Terry Fox Koşusu ise Kanadalı kanser hastalığı aktivisti olan Terry Fox tarafından gerçekleştirilmektedir. Koşu, yarışma formatından uzak, kansere dikkat çekmek ve araştırmalara para toplamak üzere düzenlenmektedir. Koşunun ilki 1981 yılında düzenlenmiştir. Diğer adı Umudun Maratonu olan etkinlik, Ras al-Khaimah’ın yanı sıra dünyanın farklı birçok bölgesinde daha gerçekleştirilmektedir.

Ras al-Khaimah’ta Gezilecek Yerler

Eski Şehir bölgesi, Ras al-Khaimah’ta görülecek yerlerin başında sayılabilir. Eski çarşısı ile en eski yerleşim yeri olan bölge, tarihi cami, balıkçı limanı ve RAK Ulusal Müzesi’ni görmek üzere ziyaret edilebilir.

Ras al-Khaimah Ulusal Müzesi, Al Hisn Kalesi’nde yer almaktadır. Müzede Ras al-Khaimah kültürü ve tarihi işlenmiştir.

Tarih öncesi yerleşim yeri olan Shimal ise yalnızca Ras al-Khaimah’taki değil bölgedeki en eski yerleşimlerdendir. MÖ 2600-2000 yıllarına varan lahitler arkeolojik kazılarda bulunmuştur. Bölgede birçok antik yapıyı görmek mümkündür.

Sheeba’s Sarayı ise 16. yüzyıldan günümüze kadar kalmış bir saray kalıntısıdır. Saray, Amerikalı arkeolog Wendell Phillips tarafından 1952 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır.

Haqil Vadisi ise 15. yüzyıldan 1970’li yıllara kadar çanak çömlek üretiminin merkezi olmuştur.

Eski bir yerleşim olan, mezar kalıntılarının bulunduğu Dhayah köyü, Ras al-Khaimah’ın 19. yüzyılda Britanyalılara karşı savunma yaptıkları son nokta olmasından dolayı ün salmıştır.

Sha’am, Umman’ın Musandam valiliğine sınırı bulunan bir kenttir. Burası eski vadi yerleşimini, kaya oymalarını ve küçük limanını görmek üzere ziyaret etmeye değer yerlerdendir.

Bih Vadisi ise Birleşik Arap Emirliği’nin en göz alıcı vadileri arasında yer almaktadır. Burası eski yerleşimi, mezarlık kalıntıları ve nefes kesen manzarası ile görülmeye değer bir bölgedir.

Khatt, arkeolojik alanlara sahip bir bölge olmasının yanı sıra,  termal suları ile çölde bir vaha olma özelliği de taşımaktadır. Khatt, Ras al-Khaimah Emirliğ’nin merkezi bölgelerindendir.