Google+

Arama formu

Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedi emirliği içinde bulunan Ras El...
Devamı oku
Ras al Khaimah, Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi emirlikten...
Devamı oku
Ras al-Khaimah, Birleşik Arap Emirliği’ni meydana getiren yedi ...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 AED = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 18℃
Şub 19℃
Mar 22℃
Nis 26℃
May 31℃
Haz 33℃
Tem 35℃
Ağu 35℃
Eyl 32℃
Eki 28℃
Kas 23℃
Ara 20℃

Ras al-Khaimah Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ras al-Khaimah Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Ras al-Khaimah, Birleşik Arap Emirliği’ni meydana getiren yedi emirlikten biridir. Emirlik adını, sahil şeridi boyunca uzanan o bölgeye özgü yapılardan almıştır. BAE’nin kuzey bölümünü oluşturan emirliğin Umman’a sınırı bulunmaktadır. Emirlik, 1.684 kilometrekare alana yayılmıştır ve nüfusunun yerliler ve yabancılar ile birlikte yaklaşık, 250.000 ila 300.000 arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Ras al-Khaimah, Eski Ras al-Khaimah ve Nakheel olmak üzere iki bölümden meydana gelmektedir. Bu iki bölüm de aynı koy üzerinde yer almaktadır. Emirlik, ülkedeki en verimli topraklara sahip olan bölgedir. Yağmur ve Umman Dağları’ndan gelen yeraltı su akıntıları, toprak verimine katkı sağlayan etmenlerdir.

Ras al-Khaimah, binlerce yıldır insanların yerleşim kurdukları bir bölge olma özelliği taşımaktadır. Emirlik, tarihte Julfar olarak bilinmektedir. Şeyh Sultan bin Muhammad Al-Qasimi’ye göre Julfar, Moğol istilası sırasında İran’dan kaçan Ermeniler tarafından bulunmuştur. Emirliğin birçok yerinde farklı dönemlere tarihlenen arkeolojik alanlar keşfedilmiştir. 2012 yılının Ekim ayında antik lahitler bulunmuştur. Önemli yerleşim yerleri ise; Al Jazirah Al HamraAr-RamsKhawr KhuwayrDiqdaqahKhattMasafi ve Huwaylat’tır. 

Ras al Khaimah’da Nerede Kalınır?

Ras al Khaimah, Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi emirlikten biri olarak Basra Körfezi’nin kuzey ucunda yer alıyor. Ras al Khaimah şehri bu emirliğin başkenti durumunda.

Hem deniz hem dağ hem çöl ortamı bulunan emirlikte, turistik amaçlarla yapılmış olan suni bir ada ile şehrin çekim gücünün yarattığı cazibenin artması sağlanıyor. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihî olarak da önemi olan bölgenin pek çok yerinde halen yeni keşfedilen arkeolojik kalıntılara rastlanıyor ve kayıt altına alınıyor. Kanser için yapılan toplum bilinci uyandırma amaçlı Terry Fox etkinliği ve Awafi Festivali, bu şehirde yapılan önemli etkinlikler arasında sayılıyor.

Ras al Khaimah’da Nerede Kalınır? 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Ras al Khaimah otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.
 

Booking.com

Ras al Khaimah Otelleri

Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedi emirliği içinde bulunan Ras El Khaimah, emirliğin kuzey kısmında, Umman Denizi kenarında yer alıyor. Emirliğin başşehri de emirlik ile aynı ismi taşıyor. Ülkenin en iyi tarım arazilerine sahip olan Ras el Khaimah, turistik olarak da bir cazibe merkezi durumunda.

Bir yanda çöl ve kum dağları, diğer yanda Umman kıyıları, doğal yaşam alanları ve hem tarihî hem de kutsal onlarca mekâna ev sahipliği yapan Ras el Khaimah sahip olduğu çöl iklimi sayesinde yaz aylarında oldukça sıcak ve nemli oluyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Awafi Festivali’nin de yapıldığı Ras el Khaimah, bahar döneminde daha çok ziyaretçi alıyor.

  Ras al Khaimah Otelleri

Ras al Khaimah, balıkçılık ve kuş gözlemi yapmak isteyen konuklar için keyifli bir deneyim sunuyor. Açık hava etkinliklerinden hoşlanan konuklar, dağ tırmanışı, çöl safari, dalış, golf gibi çeşitli etkinlikler ile zaman geçiriyorlar. Emirliklerin en büyük halk parkı olan Saqr Park, sunduğu son derece eğlenceli elektrikli oyunlar ile özellikle çocuklu ailelerin tercihi oluyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi

Dubai vize başvurusu sırasında hazırlanması gereken evraklar vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Dubai’ye vize almak isteyen kişiler için Dubai’de kalış sürelerine göre vize türleri bulunmaktadır. 

Dubai Emirliği - Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ne seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için Dubai vizesi başvurusunda bulunmak zorundadır.

Hizmet Pasaportu, Hususi Pasaport ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde Dubai (BAE) vize işlemlerinden muaftır.