Google+

Arama formu

Ambulans: 130 İtfaiye: 131 Polis: 132
Devamı oku
Yeni Yıl – 1 Ocak Demokrasi Günü – 13 Ocak Kahramanlar Günü – 20 Ocak İşçi...
Devamı oku
cabocontact.com Three Wise Men: Ocak Santa Cruz: Mayıs Santa...
Devamı oku
newmedia.thomson.co.uk Eğer rengârenk yerel pazarlar ve el yapımı...
Devamı oku
dxnews.com Boa Vista’da çok hareketli bir gece hayatı ve eğlence...
Devamı oku
tudogostoso.com.br Adalar ülkesi Yeşil Burun Adaları mutfağında taze deniz...
Devamı oku
wikimedia.org Yeşil Burun Adaları’nın “Çöl Adası” olarak bilinen Boa Vista...
Devamı oku
africa.com Boa Vista’da ulaşım taksiler ve dolmuşlar ile sağlanır....
Devamı oku
Boa Vista’da konaklamak için en ideal bölge sahil kesimidir. Adanın en...
Devamı oku
Havayolu ile İstanbul’dan Boa Vista’ya direkt uçuşlar bulunmaktadır.
Devamı oku
thomson.co.uk Atlas Okyanusu akıntıları sebebiyle Boa Vista’da hava,...
Devamı oku
Hususi, hizmet, diplomatik ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye...
Devamı oku
Boa Vista’da Türk konsolosluğu bulunmamaktadır.
Devamı oku
Boa Vista (UTC-1) ile Türkiye (UTC+2) arasında 3 saat fark bulunur. Boa...
Devamı oku
Boa Vista’nın resmi dili Portekizce'dir. 
Devamı oku
Boa Vista’da Yeşil Burun Adaları Eskudosu (CVE) kullanılır. 1 Türk Lirası...
Devamı oku
Yeşil Burun Adaları’nın en doğuda kalan adası Boa Vista; Atlas Okyanusu’...
Devamı oku
Boa Vista, Atlas Okyanusu’nda volkanik kökenli 10 ada ve 8 adacıktan...
Devamı oku
Yerel Saat 10:56 AM
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
Ülke: Yeşil Burun Adaları / Nüfus: 8.554 / Resmi Dil: Portekizce / Para Birimi: Yeşil Burun Adaları Eskudosu (CVE) / İklim: Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün / Big Mac Index: $ 3.09 (Türkiye $ 3.87)

Boa Vista Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Boa Vista, Atlas Okyanusu’nda volkanik kökenli 10 ada ve 8 adacıktan oluşan Yeşil Burun Adaları’nın (Cape Verde) Santiago ve Santo Antao’dan sonra en büyük üçüncü adasıdır. 

Boa Vista Hakkında Bilinmesi Gerekenler
iberostar.com

Boa Vista, Atlas Okyanusu’nda volkanik kökenli 10 ada ve 8 adacıktan oluşan Yeşil Burun Adaları’nın (Cape Verde) Santiago ve Santo Antao’dan sonra en büyük üçüncü adasıdır. 620 kilometrekare yüzölçümüne sahip adanın en gelişmiş yerleşim bölgesi, kuzeybatı kıyısındaki Sal Rei’dir. “Boa Vista” Portekizce dilinde “güzel manzara” anlamına gelmektedir. Caretta carettaları, bir diğer adıyla sini kaplumbağası, plajları ve kumullarıyla ünlü Boa Vista, son yıllarda önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir. 

Boa Vista Nerededir?

Yeşil Burun Adaları’nın en doğuda kalan adası Boa Vista; Atlas Okyanusu’nda, Batı Afrika kıyısının 500 kilometre açıklarında konumlanır. 

Boa Vista Para Birimi

Boa Vista’da Yeşil Burun Adaları Eskudosu (CVE) kullanılır. 1 Türk Lirası yaklaşık 34 Eskudoya denk gelmektedir.

Boa Vista Saat Farkı

Boa Vista (UTC-1) ile Türkiye (UTC+2) arasında 3 saat fark bulunur. Boa Vista Türkiye’den 3 saat geridedir. Türkiye’de saat 13.00 iken Boa Vista’da 10.00’dur.

Boa Vista Vize İşlemleri

Hususi, hizmet, diplomatik ve umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. Boa Vista vize başvurusunda bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Türkiye Yeşil Burun Adaları dış temsilciliği bulunmadığından, vize başvurularını Türkiye dışındaki temsilciliklerden yapmaları gerekmektedir. Yeşil Burun Adaları vizesini havalimanında, ülkeye girişte almak mümkündür.

Boa Vista Konsolosluk Bilgileri

Boa Vista’da Türk konsolosluğu bulunmamaktadır.

Boa Vista'ya Ne Zaman Gidilir?


thomson.co.uk

Atlas Okyanusu akıntıları sebebiyle Boa Vista’da hava, Afrika anakarasına göre daha soğuktur. Yıllık ortalama sıcaklığın 24 derece olduğu adada; ağustos ve ekim ayları arasında düzensiz yağışlar görülür. Bu dönem haricinde ise her zaman sıcak ve güneşli bir hava hâkimdir. Boa Vista’ya Ağustos – Ekim arasındaki yağışlı sezon hariç yılın her döneminde gidilebilir.

Boa Vista'ya Nasıl Gidilir?

Havayolu ile İstanbul’dan Boa Vista’ya direkt uçuşlar bulunmaktadır.

Boa Vista şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Boa Vista'da Nerede Kalınır?

Boa Vista’da konaklamak için en ideal bölge sahil kesimidir. Adanın en gelişmiş bölgesi “Sal Rei” konaklama tesisleri açısından pek çok seçenek sunar. “Praia do Estoril”, Praia d’ Diante”, “Praia de Cruz” ve “Praia de Chaves” plajları boyunca birçok otel ve resort bulunmaktadır. Tesis fiyatları tek gecelik olarak 30 – 180 USD arasında değişmektedir.

Boa Vista'da Ulaşım

Boa Vista'da Ulaşım
africa.com

Boa Vista’da ulaşım taksiler ve dolmuşlar ile sağlanır. Taksiler oldukça yaygındır ve adada ulaşım sağlamanın en konforlu yoludur. Günün her saatinde hizmet verirler. Ancak taksi ücretleri bir Afrika ülkesine göre oldukça yüksektir. Taksi ile bir kilometrelik yolculuk tutarı ortalama 250 Eskudo tutarındadır.

Boa Vista Gezilecek Yerler


wikimedia.org

Yeşil Burun Adaları’nın “Çöl Adası” olarak bilinen Boa Vista’nın el değmemiş sahillerinde sevimli caretta carettaları gözlemleyebilir, adanın batı kıyılarındaki Praia de Chaves, Praia do Estoril, Praia d’ Diante ve Praia de Cruz plajlarında güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Atlantik okyanusunun bembeyaz kumlarla dans ettiği bu doğa harikası plajlarda doğa yürüyüşleri yapabilir, dalış etkinlikleri ve sörf gibi çeşitli su sporlarına katılabilirsiniz. Ada merkezi Sal Rei’de, Igreja da Santa Isabel (Azize Isabel Kilisesi) gibi koloni dönemine ait tarihi mimari yapıları ziyaret edebilir, rengarenk evleriyle sahile kadar uzanan Avenida dos Pescadores Caddesi’nde keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Boa Vista’nın en eski yerleşim bölgesi olan 500 yıllık Rabil’de, eski fabrikaları dolaşabilir ve Batı Afrika kıyılarında, Atlantik okyanusunda kurulmuş bu yerleşimin tarihine tanık olurken deniz, kum ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Yeşil Burun Adaları Mutfağı

Yeşil Burun Adaları Mutfağı
tudogostoso.com.br

Adalar ülkesi Yeşil Burun Adaları mutfağında taze deniz ürünleri, özellikle ton balığı ön plandadır. “Lagostada” adını verdikleri ıstakoz tabağı, mısır, patates, balık ya da tavuk eti ile hazırlanan geleneksel yemek “cachupa”, balık çorbası “capado” ve “tosta mista” adlı jambon ve peynirli sandviçler ülke genelinde en sevilen yemeklerin başında gelir. Öğle yemeğinde mutlaka yemeğin yanında “Strela” adlı yerel bira tüketilir. Boa Vista adası da dâhil ülkenin tüm büyük adalarında, Avrupa mutfağından spesiyaller sunan restoranlar oldukça yaygındır. Özellikle Boa Vista ada merkezi Sal Rei’de adım başı bir İtalyan restoranına rastlayabilirsiniz.

Boa Vista Gece Hayatı

Boa Vista Gece Hayatı
dxnews.com

Boa Vista’da çok hareketli bir gece hayatı ve eğlence kültürünün olduğu söylenemez. Ancak son yıllarda adanın turizm açısından gelişmesiyle Sal Rei, Praia de Chaves, Praia do Estoril, Praia d’ Diante ve Praia de Cruz plajlarında renkli bir gece hayatı oluşmaya başlamıştır. Adaya gelen turistlerin eğlence ihtiyaçlarını karşılamaları için ada merkezi ve plajlarda birkaç bar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, alternatif olarak bazı konaklama tesislerinde canlı müzik ve dans geceleri düzenlenmektedir. Adaya gelen turistlerin yalnızca Yeşil Burun Adaları’nda üretilen yerel bira “Strela”, şeker kamışından yapılan alkollü içecek “Grogue”, misket limonu, melas ve grogue ile hazırlanan kokteyl “Ponche” ve “Caipirinha”yı denemeleri kesinlikle tavsiye edilir.

Boa Vista'da Alışveriş

newmedia.thomson.co.uk

Eğer rengârenk yerel pazarlar ve el yapımı aksesuarlar, yerel kıyafetler ve hediyelik eşyalardan hoşlanıyorsanız doğru yerdesiniz demektir. Boa Vista sokaklarında, sahillerinde, adanın hemen her yerinde taze sebze ve meyveler, deniz ürünleri, aksesuarlar, kıyafetler ve hediyelik ürünler bulabileceğiniz yerel alışveriş dükkânları yer alır. Ancak pek çok ürün ithal olarak adaya getirildiği için Boa Vista’da alışveriş pahalıdır. Kuraklık ve doğal kaynakların sınırlı olmasından dolayı ülkenin tüm adalarında olduğu gibi Boa Vista’da da el sanatları çok gelişmiştir. El yapımı hasır sepetler, el dokuması kumaşlar, ilginç ahşap oyma hediyelikler, kilden yapılan çeşitli dekoratif ürünler ve yine el işi kıyafet ve aksesuarlar Boa Vista’dan alınabilecek en güzel hediyelik eşyalardır. 

Boa Vista Festivaller


cabocontact.com

 • Three Wise Men: Ocak
 • Santa Cruz: Mayıs
 • Santa Isabel: Temmuz
 • Praia de Santa Cruz Müzik Festivali: Ağustos

Boa Vista Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Demokrasi Günü – 13 Ocak
 • Kahramanlar Günü – 20 Ocak
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Bağımsızlık Bayramı – 5 Temmuz
 • Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi – 15 Ağustos
 • Ulusal Bayram – 12 Eylül
 • Azizler Günü – 1 Kasım
 • Noel – 25 Aralık

Yeşil Burun Adaları Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeye tabidir.