La Paz Gezilecek Yerler

En az 3-4 gününüz ayırarak heyecanlı ve farklı bir seyahat deneyimi yaşayabileceğiniz La Paz’da gezilecek yerleri sizler için derledik. Şehri ziyaret etmek için en uygun dönem olan Nisan-Ekim ayları arasına gezinizi planlayabilir ve büyüleyici bir dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz. Yerel pazarları, müzeleri, eşsiz mimariye sahip binaları ve doğal güzellikleriyle ile dikkat çeken La Paz’da zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

La Paz Gezilecek Yerler

Bolivya’nın idari başkenti ve dünyanın en yüksek rakımlı kenti olan La Paz son derece renkli ve farklı bir kültüre sahiptir. Ziyaretçilerine birbirinden ilginç manzaralar sunan şehirde alışılagelmiş bir tatil deneyimi yaşamaya hazır olun. La Paz geziniz sırasında görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler arasında Plaza San Francisco (SanFrancisco Meydanı) , The Witches’ Market (Cadı Pazarı), Coco Museum (Koka Müzesi), La Paz Cathedral (La Paz Katedrali), Isla del Sol (Güneş Adası), Lake Titicaca, (Titikaka Gölü), Valle de la Luna (Ay Vadisi), Salar de Uyuni (Uyuni Tuz Gölü), Tiwanaku ve Tupiza bulunmaktadır. Yukarıda adı geçen bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Plaza San Francisco (San Francisco Meydanı)

img_5767-2.jpg

La Paz şehrinde görülmesi gereken meydanlardan ilki San Francisco Meydanı’dır. Şehrin tarihi dokusunu yakından inceleyebileceğiniz meydan her daim hareketlidir. Turistlerin en fazla ilgi gösterdiği yerlerden biri olan San Francisco Meydanı sokak sanatçıları, yerel pazarlar, hediyelik eşya ve kıyafet dükkanları ile çevrilidir. Meydanın en dikkat çekici yapısı barok ve neoklasik mimari tarzı ile inşa edilmiş olan San Francisco Kilisesi’dir. Hayvan ve mitolojik yaratıkların tasvir edildiği taş oymalar hayranlık vericidir. Kilisenin içerisini ziyaret ettikten sonra tepesine çıkıp nefes kesen La Paz manzarasını izleyebilirsiniz. Şehrin kalbinde yer alan San Francisco Meydanı paylaşımlı minibüs ve taksilerin de ana duraklarından biridir. Buradan şehrin farklı bölgelerine kolaylıkla ulaşım sağlayabilir, yerel pazarlara beş dakikalık yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

La Paz Cathedral (La Paz Katedrali)

La Paz gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz diğer bir yer La Paz Katedrali’dir. Şehrin ana katedrali olma özelliğini taşıyan tarihi yapı Neoklasik ve barok mimariye sahiptir. Çan kuleleri, dev sütunları ve masif taş duvarları ile dikkat çekicidir. 19. yüzyılda inşa edilen La Paz Katedrali etkileyici vitray pencereleriyle görülmeye değerdir. Yapımına 1622 yılında başlanan katedralde oluşan çatlaklar nedeniyle tamamen yıkılıp 1835 yılında tekrar inşa edilmeye başlanmıştır. 1925 yılında Bolivya Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yılında resmi olarak açılan katedralin tadilatı 1932 yılına kadar devam etmiştir. Murillo Meydanı’nda yer alan katedralde eski Bolivya cumhurbaşkanının mezarı da yer almaktadır. San Francisco Meydanı’na yürüyüş mesafesinde yer alan katedral Pazartesi-Cuma günleri arasında öğleden sonraları ziyarete açıktır. Hafta sonları ise sadece sabah saatlerinde gezilebilir.

The Witches’ Market (Cadı Pazarı)

20101024_web.jpg

Bolivya’nın kültürüne aşina olabileceğiniz ve geziniz sırasında farklı bir deneyim yaşayabileceğiniz yegane yerlerden biri Cadı Pazarı olarak bilinen Mercado de lasBrujas’tır. Aymara inanışının hakim olduğu büyücülük ve şifa dünyasına göz atabileceğiniz yerel pazar La Paz’ın en meşhur gezi durakları arasındadır. Bolivya ve Şili’nin dağlık bölgelerinde hakim olan Aymara kültürünün yansımalarını görebileceğiniz pazardaki tezgahlar şifalı bitki ve iksirlerle süslüdür. Bunları yanı sıra iyi şans getirdiğine inanılan kurbağalar, uzun ömürlü bir yaşam için kaplumbağalar ve hastalıkları tedavi etmek için tukan kuşu gagası gibi farklı ritüelleri yerinde deneyimleme şansı bulabilirsiniz. Pazarda alpaka yününden örülmüş kazaklar, rengarenk battaniyeler, takılar da sevdikleriniz için en güzel hediye alternatifleri arasındadır. Cadı Pazarı her gün sabah saatlerinden itibaren açıktır. San Francisco Meydanı’na yürüyüş mesafesinde yer alan pazarda fotoğraf çekmek için satıcılardan izin almanız tavsiye edilir.

Coca Museum (Koka Müzesi)

coca-museo.jpg

Yüksek irtifa kaynaklı oluşabilecek sağlık sorunlarını önlemek için koka yaprağı çiğnemek veya koka çayı içmek La Paz’da alışılagelmiş ritüellerden biridir. Bolivya ve And kültürlerinde öne çıkan koka yaprağının tarihini ve önemini keşfetmek isterseniz Koka Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Müzenin girişinde İngilizce broşür alarak yerel sergileri daha kolay anlayarak gezebilir, koka yaprağının tarihi hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Antik ritüellerden günümüze gelen koka yaprağının meşrubat şirketlerinde ve ilaç endüstrisinde nasıl kullanıldığını öğrenebilir, müze görevlisinden koka yaprağı çiğnemenin doğru yollarını dinleyebilirsiniz. Müze ziyaretinizin sonunda koka bazlı hediyelik eşyaların satıldığı dükkana bakmayı sakın unutmayın. Koka Müzesi Murillo ve San Francisco Meydanı’na yürüyüş mesafesindedir. Müze Pazartesi-Cumartesi günleri arasında 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Lake Titicaca (Titikaka Gölü)

Güney Amerika’nın en büyük tatlısu gölü olan Titikaka Gölü aynı zamanda dünyanın en yüksek göllerinden biridir. Deniz seviyesinden 3810 metre yukarıda yer alan gölün milyonlarca yıl önce oluştuğu tahmin edilmektedir. Doğusunda Bolivya, batısında Peru ile komşu olan TitikakaGölü La Paz çevresinde görülmesi gereken doğal güzellikler arasındadır. 8300 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Titikaka Gölü’nün üzerinde Totoro isimli sazlardan yapılan evlerde Uros yerlileri yaşamaktadır. Gölün üzerinde irili ufaklı birçok ada bulunmakla birlikte en büyük adalardan biri Taquile’dir. Burada yerel insanların yaşamlarına tanık olabilir, birbirinden güzel fotoğraf kareleri çekebilirsiniz. Göz alıcı mavi rengiyle büyüleyen Titikaka Gölü’ne ulaşım için yerel turlarla iletişime geçebilirsiniz. Göle geçiş La Paz’dan Copacabana’ya ulaşarak sağlanmaktadır.

Isla del Sol (Güneş Adası)

Isla-Del-Sol-Bolivia-38-July-2015.jpg

Titikaka Gölü üzerinde yer alan Güneş Adası, La Paz gezilecek yerler listenize eklemenizi önerdiğimiz rotalardan biridir. Copacabana’dan düzenli olarak yapılan gezi tekneleri ile kolaylıkla ulaşılabilen Güneş Adası İnkalar tarafından kutsal kabul edilmektedir. Güneş Tanrısı İnti’nin bu adada doğduğuna inanılmakla birlikte adada Aymara halkının geleneksel yaşamı görülmeye değerdir. Adada İnka dönemine ait çok sayıda antik kalıntı bulunmaktadır. Rock of the Puma rotasını takip ederseniz İnkaların izinde keyifli bir tarih yolculuğuna çıkabilirsiniz. Kuzey bölgesi Challapampa’dan başlayıp güneyde Yumani’ye kadar yürüyüş yaparak adayı dolaşabilirsiniz. Yürümekten yorulduğunuzda adanın meşhur eşeklerine binebilir, yorgunluğunuzu kumsallarda atabilirsiniz. Adanın en iyi kumsallarının Challapampa tarafında bulunduğunu hatırlatmak isteriz. Güneş Adası turistler için konaklama imkanlarına da sahiptir.

Valle de la Luna (Ay Vadisi)

Valle-De-La-Luna-115765.jpg

La Paz çevresinde keşfedilmeye değer doğal güzelliklerden biri Valle de la Luna olarak bilinen Ay Vadisi’dir. Dağ yüzeyinin yıllar içerisinde yıpranarak ayın yüzeyini anımsatan bir hale bürünmesi ile bu ismi alan Ay Vadisi sıra dışı bir jeolojik arazidir. Rüzgar ve yağmurlardan aşınan kum taşı ve kilden oluşan vadiye ismini Neil Armstrong vermiştir. Ziyareti sonrasında kanyonun ay yüzeyine benzediğini söyleyen Armstrong isim olarak Ay Vadisi’ni (Valle de lan Luna) önermiştir. Kısa ve uzun yürüyüş yolu seçenekleri bulunan vadinin en önemli özelliği Bolivya kaktüslerine ev sahipliği yapıyor olmasıdır. La Paz’ın yaklaşık 12 kilometre güneyinde yer alan Ay Vadisi’ni rahatça gezebilmek için spor ayakkabı giymenizi ve yanınıza bol miktarda su almanızı tavsiye ederiz.

Salar de Uyini (Uyini Tuz Çölü)

Bolivya’nın ünlü tuz yatağı Salar de Uyuni 12.000 metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük tuz yatağı olma özelliğini taşır. Deniz seviyesinden 3656 metre yükseklikte yer alan Uyuni Tuz Gölü bir metre kalınlığında tuz tabakasına sahiptir. Bölgedeki göllerin binlerce yıl içerisinde dönüşüm geçirmesiyle oluşan Uyumi Tuz Gölü turistlerin ilgisini çeken gezi duraklarından biridir. Dünyanın lityum ihtiyacının %70’inin karşılandığı göl mavi ve beyazın eşsiz uyumun gözler önüne sermektedir. La Paz’dan günübirlik tura katılarak keşfedebileceğiniz Uyuni Tuz Gölü ile birlikte tren mezarlığı, tuz oteller ve kaktüslerle çevrili Incahuasi Adası görebileceğiniz diğer yerler arasındadır. Yağmur yağdığında iki gökyüzü arasında yürüyormuş izlenimi veren Uyuni Tuz Gölü fotoğraf tutkunları için de mükemmel manzaralar sunmaktadır.

Tiwanaku

tiwanaku_verzonkentempel-la-paz-bolivia.jpg

İnka öncesi kültüre ait izlerin peşinden gitmek isterseniz rotanıza mutlaka Tiwanaku’yu eklemelisiniz. Güney And Dağları’nın geniş bir alanına hakim olan Tiwanaku MS 500-900 yılları arasında imparatorluğun başkentliğini yapmıştır. Deniz seviyesinden 4000 metre yükseğe kurulmuş olan şehir La Paz’ın 70 kilometre batısında, Peru sınır kapısı olan Desaguadero yolu üzerinde yer alır. Günümüzde 800 kişinin yaşadığı antik şehir 2000 yılından bu yana UNESCODünyaKültürMirasıListesi’nde yer almaktadır. Tarihi Tiwanakuşehri geçmişte TitikakaGölü’nün kıyısında yer alırken göldeki buharlaşma nedeniyle şehir günümüzde göle 20 kilometre mesafededir. 3 metre yükseklikte, tek bir andezit bloktan yontulan Güneş Kapısı antik şehirde görülmeye değer eserlerden biridir.

Tupiza

9658307215_76af123678_h.jpg

Kırmızı renkli kaya oluşumlarıyla dikkat çeken Tupiza kaktüs dolu vadileri ile ziyaretçilerine adeta vahşi batı ortamı sunar. Bolivya’nın Potosi bölümünde, Arjantin sınırına yakın bir kasaba olan Tupiza’ya La Paz’dan otobüslerle ulaşım sağlanmaktadır. Yolculuk ortalama 12 saat sürerken kişi başı bilet ücreti 80 BOB’dur. Oldukça küçük bir kasaba olduğu için yürüyerek merkezi rahatlıkla gezebileceğiniz Tupiza’da tuk tuklar da ulaşım için sıkça tercih edilen araçlardır. Bölgeyi keşfetmenin en kolay ve hızlı yolu jeep turuna katılmaktadır. Dört kişi için yarım günlük jeep turu yaklaşık 350 BOB’dur. Kendinizi kovboy filmlerindeymiş gibi hissetmek isterseniz kasabayı at üzerinde gezebilirsiniz. Yürüyerek gezmek isterseniz küçük bir ücret karşılığında kasabadaki seyahat acentelerinden harita alabilir, işaretleri takip ederek rotanızı oluşturabilirsiniz.