Google+

Arama formu

Bulgar Mutfağı

Bulgar Mutfağı

Sofya şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Мансарда Асенови, blue room, Стаи за гости "Дом Градина Вита" / Guest Rooms “House Vita Garden” güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Lovely home, very good located!, Vitosha SofiaStyle Apartments 2, Cozy Apartment Next To European Union Station. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Ognian Apartments, InterContinental Sofia, Favorit Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Atelie Lozenets, 10 Coins Hostel, Best Private Rooms In The Center tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sofya aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bulgaristan’da farkılı etnik grupların yaşaması Bulgar Mutfağı’nı da zengin kılmıştır. Bulgar mutfağı çeşitli ve farklı lezzetleriyle Balkan mutfağının izlerini taşımaktadır. Osmanlı’dan kalma Türk yemekleriyle, Akdeniz mutfağı ve Avrupa mutfağının etkisiyle özgün ve yeni bir mutfak ortaya çıkmıştır. Sütlü ürünler,sebze yemekleri ve et yemekleri Bulgar mutfağını süsleyen ana yemeklerdir. Süt ürünlerinin  çok fazla yer verildiği Bulgaristan yoğurdun ana vatanı olarak bilinmektedir. Bulgar mutfağında yemekler genellikle haşlanarak ya da fırınlanarak pişer. Bulgar mutfağı Türk mutfağına da epey bir benzemektedir.

Bulgar mutfağının lezzetli çorbaları sofraların vazgeçilmezi sayılır. Bizim bildiğimiz cacık onlarda "tarator", tavuk çorbası "pileşka", ve kurban çorbası gibi çok sayıda çeşitli çorba çeşitleri vardır. Bulgar mutfağının yerel yemeklerinden biri "mişmaş" yemeğidir. Önemli kebaplarından biri kebapçe yerel lezzetlerinden biridir. Tatlılr arasında kadayıf ve baklava gibi doğu tatlılarına yer verilmiştir. Ünlü çorbaları "bob" oldukça lezzetlidir. Rakiya ise en önemli alkolleri arasındadır. Adını Türk rakısından almıştır. Ayrıca Bulgar üzümlerinden üretilen mavrud şarabı çok tüketilir. Ayrıca Bulgar peynirleri dünyaca ünlüdür.

Ünlü Restoranlar;

 
Bahşiş:  Restoranlarda % 10 oranında bahşiş bırakmanız beklenir.


Sofya Turları