Bulgar Mutfağı

Değişik etnik gruplara ev sahipliği yapan Bulgaristan’ın bu özelliği yeme-içme alışkanlıklarına da yansımıştır. Slav kökleriyle Akdeniz mutfağını, Osmanlı’dan miras Türk yemeklerini ve Avrupa’nın lezzetlerini içinde barındıran zengin bir mutfak kültürü vardır. Yoğurdun anavatanı olarak bilinen ülkede süt ve süt ürünleri oldukça yaygındır.

Türk mutfağında çoban salata olarak bilinen ve Bulgar peyniri katarak yaptıkları Şopska Salatası; Kaşkaval ismiyle bilinen ve birçok ülkeye ihraç edilen kaşar peyniri; bir tür tavuk çorbası olan Pileşka; geleneksel bir tat olan ve menemene benzeyen Mişmaş Bulgaristan’ın öne çıkan yemekleri arasında yer alır. Tatlı olarak tahin helvası, baklava ve cevizli kabak tatlısı gibi Türk mutfağındaN esinlendikleri lezzetler karşımıza çıkmaktadır. Bulgar mutfağının en önemli özelliği çeşitliliğidir.

 

Yorumlar

İNSAN ARA BUL https://insanarabul.com.tr/
21 Haz 2024, Cuma - 04:17
WEBSITE FOR EVERYTHING ABOUT BULGARIA BULGARİSTAN İLE İLGİLİ HER ŞEY İÇİN WEB SİTESİ https://insanarabul.com.tr/ara?q=BULGAR%C4%B0STAN# ADRESİNDEN ORADA YAŞAMINIZDA NE LAZIMSA BULABİLİRSİNİZ.193 ÜLKE İLE İLGİLİ TOPLAM 140 BİN CİVARI KISA YOL LİNK MEVCUTTUR.SAYFADAKİ DİĞER ARAMA LİNKLERİNİ SAYFANIN ALTINDA BULUNAN NASIL KULLANILIR A BAKINCA SİTEYİDE ANLARSINIZ. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI https://mfa.bg/ SİTEDE BULGARİSTAN YEMEK TARİFLERİNİ DE BULABİLİRSİNİZ HERKESE HAYIRLI YOLCULUKLAR.