Silistre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kültürel ve ekolojik turizmi ile ön plana çıkan bir şehir olan Silistre’de yaklaşık 52 bin kişi yaşamaktadır. Tarihinin zengin ve ilginç unsurlarla dolu olması, ulusal mimari yapıları ve arkeolojik rezervleri bünyesinde barındırması; Silistre’yi insanlık tarihi açısından aktif bir noktada konumlandırmaktadır. Bu açıdan Silistre gezisi esnasında 4. yüzyıldan kalma duvar resimleri, Roma mezarlığı veya Türk hisarı gibi günümüze kadar taşınabilmiş değerli kalıntılara rastlamak mümkündür.

Silistre’ye dair en eski tarihsel dönem Romalılara dayanmaktadır. O dönemde Durostorum olarak adlandırılmış olan şehir, Tuna Nehri üzerinde yer alan birçok kaleden biri olmuştur. Daha sonra Slavların hâkimiyeti söz konusu olduğunda, ticaret yolu üzerinde önemli bir liman olma görevi üstlenmiştir. Kentin gelişmesi, bu bölgedeki Hristiyanlık inancının da yayılmasına katkıda bulunmuş; şehir birçok topluluk tarafından ele geçirilmek için savaşlara sahne olmuştur. Sonunda bağımsızlığını kazanan şehirde yeni bir milenyum başlamıştır. Bizans yöneticilerinin hâkimiyeti ellerine aldıkları bu yeni dönemin ardından 1391 yılında şehir bir kez daha el değiştirmiştir. Türk egemenliğiyle birlikte Sandjak adını alan Silistre, dokuz tane kasabaya ev sahipliği yapmaya başlamıştır. 1918 yılına gelindiğinde ise Bulgaristan kuzeydeki hâkimiyetini kurabilmiş ve Silistre Bulgaristan’ın kontrolüne girmiştir. Şehrin planlanmasında su üstünde ticaret faaliyetlerini geliştirmek için sanayi tesisleri kuzeye, Tuna Nehri kıyılarına kurulmuştur. Kentin güneyi ise turizm faaliyetlerine tahsis edilmiştir.
Silistre, günümüzde modern bir kenttir. Şehrin ekonomik faaliyetlerinde dokumacılık, paketleme, hasır örtü, kiremit, tuğla ve mobilya önemli bir yer tutmaktadır. Turizm olanakları yönünden de yatırımların yapılmakta olduğu şehrin tarihî atmosferi, deneyimlenmeye değerdir.

Silistre Nerededir?

Silistre, Balkanlar’da yer alan Bulgaristan Cumhuriyeti’nin kuzeydoğu kesiminde, Tuna Nehri kıyısında bulunmaktadır. Romanya ve Tuna Nehri ile sınırlanmış olan Silistre, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya 431, Varna’ya 141 ve Rusçuk’a 119kilometre mesafededir. Şehir, tarihî Güney Dobruca bölgesinin en önemli yerleşimlerinden biridir.

Silistre’de Kalınacak Yerler

Silistre sınırına 5 kilometre mesafede bulunan iki tane otel asgari ölçüde konaklama olanakları sunmaktadır. İki yıldızlı olan Chefo Hotel ve Orbita Hotel, geniş olanaklara sahip değildir fakat konforludurlar. Temel ihtiyaçları karşılayacak düzeyde olan odalarda özel banyo ve renkli televizyon bulunmaktadır.

Şehre daha yakın olan Bartimex Hotel ise duşa kabinli odalarının yanı sıra küvetli odalara da sahiptir. Otelin odalarında renkli televizyon ve telefon bulunmaktadır.

Silistre’nin en lüks oteli olan Zlatna Dobrudja Hotel ise odalarında klima, televizyon ve özel banyo olanaklarına sahiptir. Kahvaltının da fiyata dâhil edildiği otelin ücretleri nispeten daha yüksektir.

Silistre’de Görülecek Yerler

Silistre’deki Romanya Ulusal Bankası’nın bir kolu olarak 1923 ile 1924 yıllarında inşa edilmiş bir yapıda bulunan Silistre Arkeoloji Müzesi, 1990 yılından bu yana halka açık bir şekilde hizmet vermektedir. Tarih öncesi, Antik ve Orta Çağ’a ait eserler, 400 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Sergideki eserler arasında en dikkati çekenler; Romalıların taştan yaptıkları güneş saati, 3. yüzyıldan kalma bir altın yüzük, Bulgar ve Bizans hükümdar pulları ve Drustar prensesinin altın takılarıdır.

1967 yılında açılmış olan Silistre Etnografya Müzesi ise 19. yüzyılın ortasında inşa edilmiş eski Türk inzibat binasında yer almaktadır. 10 tane odaya yayılmış olan sergi, 300 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Müzede, 19. yüzyılın ortalarından 20. yüzyılın başlarına kadar Silistre’deki Dobruca halkının yaşam tarzını ve kültürünü yansıtan eserler sergilenmektedir.

Tarihî yapılarıyla Silistre’nin üçte ikisi arkeolojik sit alanı olarak kurulmuş ve korunmuştur. Bu bölgede iyi korunmuş olan tarihi binalar, anıtlar ve heykeller turistlerin ziyaretine açık bir şekilde sergilenmektedir. Bu bölgede Romalılara ait duvar resimleri ve biraz ürkütücü bir havaya sahip 18. yüzyıldan kalma Silistre Kalesi görülmeye değerdir.

Silistre’nin 18 kilometre batısında yer alan Srebarna Yaban Hayatı Koruma Alanı, Avrupa ve Afrika arasındaki kuşların göç yolları üzerinde yer almaktadır. Srebarna Gölü ve çevresini kapsayan vahşi yaşam koruma bölgesi, 139 adet bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu bitki türlerinin 11 tanesinin, Srebarna dışında nesli tükenme tehlikesi altındadır. 39 memeli, 21 sürüngen ve amfibi ile 10 balık türünün de yaşam alanı olan bölge 179 kuş türünün kuluçka alanıdır. Burada Dalmaçya pelikanı, dilsiz kuğu ve karabatak gibi türler görülebilir.