Burano Genel Bilgiler / Rehber

Venedik Lagünü’nde bulunan Burano Takımadaları, İtalya’nın kuzeyindeki birbirine köprülerle bağlı dört adadan oluşmaktadır. Burano, Venedik Lagünü’nün kuzey ucundaki Torcello’nun yanında yer alır ve rengarenk evleri ile bilinir. Motor kullanarak 40 dakikalık bir yolculuk ile Venedik’ten 7 kilometre uzaklıktaki bu takımadalara ulaşabilirsiniz.
 
Parlak çeşitli renklerde binaları ve saksıları ile Burano sokakları, fotoğraf çekmeyi seven gezginler için adeta bir cennet niteliğinde. Tıpkı Venedik gibi, Burano da birbirinden güzel kanalların ve sokakların insanı büyülediği yerlerden. Evleri değişik parlak renklere boyama geleneği ailelerin kendi evlerini komşularından ayırt edilmesini kolaylaştırmak amacıyla başladı. Aynı zamanda bu boyama geleneği denizden kendi evlerini daha görünür hale getirme amacı taşıyordu. Ayrıca Buranolular kayıkları ile evlerini aynı renge boyarmışlar. Bugün eski adetlerin sonucu olarak Burano, parlak renklerden oluşan gökkuşağı gibi bir şehirdir.
 
Burano’nun gezilecek turistik yerleri olsa da hala Venedik’te iş bulamayanların geldiği bir yerdir. Balıkçılık adanın temel geçim kaynaklarındandır, birçok balıkçı teknesi gün sonunda yakaladıkları balıklar ile gelirler. Ancak adada yaşam her kış yaşanan şiddetli seller veya gerçekleşen gelgit olayları neticesinde aşırı yükselen sular nedeniyle zarar görmektedir. Bu nedenle adanın genç nüfusu, daha fazla imkan aramak için adadan ayrılıp anakaraya yerleşmektedirler.
 
Burano adaları dantelleri ile meşhurdur. Eski zamanlarda dantel okulunun da bulunduğu Burano’da kadınlar 16. yüzyıldan beri oldukça geleneksel bir yöntemle dantel dikiyorlar. Dantel işçiliğindeki bu gelişmenin bir balıkçı adası olan Burano’da ağ örmekteki ustalıktan evrilerek geldiği düşünülür. Adadaki her kadın tek bir dikişte uzmanlaştığı için her dantel parçasının bitmesi eski zamanlarda el değiştirerek sağlanıyordu. Bir masa örtüsünün orta parçasının yapılması bile bu sebepten dolayı bir ayı alıyordu.
 
Burano’da günümüzde satılan danteller el yapımının çok emek gerektirmesinden ve bu sebeple ücretinin hayli yüksek olmasından dolayı çoğunlukla makine işidir. Ancak hala el yapımı ürünler satan mağazalar bulmanız da mümkün. Ana cadde üzerinde el yapımı masa örtüleri ve bez bebeklerden Venedik maskeleri ve bebek patiklerine kadar çeşitli ürünleri bulabileceğiniz La Perla gibi dantel dükkanları mevcut. La Perla şehirdeki ana yol olan Via Galuppi 376’da yer alır. Kadınlar sık sık burada dikiş dikerler ve böylece ziyaretçiler dantellerin nasıl yapıldıklarını da görebiliyorlar. Dantel ve tekstil ürünleri ilginizi çekti ise 16. ve 17. yüzyıl dantellerinin mükemmel örneklerinin sergilendiği bir dantel müzesi olan Scuola del Merletto’yu mutlaka görmelisiniz. Burada Kraliçe Margherita’nın giydiği muhteşem, dantelli uzun elbisesini görme imkanı bulabilirsiniz. Scuola del Merletto, Burano’da Baldassare Galuppi ana meydanı üzerinde yer almaktadır. Bu dantel müzesine giriş 7 Euro’dur.
 
Burano’ya gitmişken eğik çan kulesi ile ünlü San Martino Kilisesi’ni de görmek isteyebilirsiniz. Kilisenin girişinde Papa’nın ziyaretinin anısına bir de heykel bulunuyor. Yaz ortasında çok sıcak olan adaya yaz başı veya yaz sonu gitmek daha uygundur.


Burano’ya Nasıl Gidilir?

Burano’ya ulaşım oldukça kolay. Venedik’ten Burano’ya vaporetto da denilen bir deniz otobüsü hattı çalışıyor. Büyük ve hızlı bir feribot Venedik’in San Zaccaria durağından Burano ve Murano’ya gidiyor. Feribotun diğer bir durağı ise Venedik’in Fondamente Nove durağıdır. Yolculuk yaklaşık 45 dakika sürer ve kişi başı 6,5 Euro’dur. Su taksileri ise sizi istediğiniz yere her yönden 130 Euro veya daha fazla bir ücret karşılığı götürecektir. Deniz otobüsleri her 30 dakikada bir karşılıklı yönlere hareket etmektedirler. Burano seyahati sonrası farklı bir deneyim için 5 dakikalık bot yolculuğu ile yakındaki Torcello köyünü de görebilirsiniz.

Burano’da Ne Yenir?

Burano, balıkçı adası olduğundan burada taze balık ve deniz ürünlerini mutlaka tatmak gerekir. Adadaki deniz ürünleri açısından favori restoranlardan biri olan Al Gatto Nero da Ruggero’da tatlılar ev yapımı olup balıklar her zaman taze ve lezzetlidir. Kanalın üzerinde harika bir manzara eşliğinde üç çeşit yemek 40 Euro kadardır. Bu ücret Venedik’te yiyeceğiniz herhangi üç balık yemeğinden daha uygundur. Al Gatto Nero da Ruggero, Fondamente della Giudecca 88’de bulunur. Deniz ürünleri dışında Burano’nun “Essi” adlı “S” şeklindeki sarı kurabiyelerinden de deneyebilirsiniz. Cadle Galuppi ana caddesindeki herhangi bir yiyecek dükkanında bu kurabiyeleri ve meşhur Bussola kekini bulmak mümkün.