Cardiff’te Gezilecek Yerler

Her ne kadar tarihi dönemde kömür ticaretinin ve ekonominin merkezi olarak anılsa da, Galler’in başkenti Cardiff uzun zamandır turizmiyle öne çıkmaktadır. Tertemiz sokakları, farklı dönemlere ait mimari yapısı, plajları ve tüm yıl devam eden festivalleriyle turistlerin ilgi odağı olumaktadır.

Cardiff’de görülmesi gereken diğer yerler

Castell Coch, St Fagans Ulusal Tarih Müzesi, Wales Millennium Centre, Senedd, Llandaff Katedrali, Roath Park, Butetown, Cardiff Saat Kulesi, Cardiff Körfezi, Harlech Şatosu.

Cardiff Kalesi

Cardiff_Castle.JPG

Şehrin merkezinde bulunan ve büyük bir mimari yapıya sahip olan kalenin tarihi Roma dönemine dayanmaktadır. 1947’de devlet hâkimiyetine giren kale, 13. yüzyıldan kalma siyah kulesiyle dikkat çekmektedir. Diğer Galler kalelerinden farklı olarak fazlasıyla yeşil bir alana sahip olan kaleyi merak edenler için kale içinde 50 dakikalık rehberli turlar düzenlenmektedir.

Ulusal Müze

6b.jpg

Gorsedd Gardens’da bulunan ve neoklasik bir mimari yapıya sahip olan ulusal müze sadece Cardiff değil, tüm Galler’in tarihine ışık tutan bir koleksiyona sahiptir. En iyi İngiliz müzelerinden biri olarak gösterilen müzeyi gezmek için ortalama üç saat ayırmak gerekiyor.

Millennium Stadium

4606858015.jpg

Taff Nehri kenarında, adeta bir uzay gemisi gibi yer alan Milenyum Stadyumu, özellikle mimari yapısıyla turistlerin ilgisini çekmektedir. 74.200 kişilik kapasitesiyle ragbi ve futbol maçlarına ev sahipliği yapan stadyumda rehberli turlar mevcuttur.

Bute Park

flat550x550075f.jpg

Cardiff Kalesi ve Taff Nehri’yle çevrili olan Bute Parkı, 1947 yılında yapılmıştır. Şehrin büyük bir kısmını kaplayan parkta sokak heykelleri, farklı hayvan türleri görmek mümkündür.

flat550x550075f.jpg

Doctor Who Deneyimi

doctor-who-experie_3085674b.jpg

Ünlü İngiliz dizisi Doctor Who’nun pek çok bölümünün çekildiği Cardiff’te, meraklısı için özel turlar düzenlenmektedir.