Dominik Cumhuriyeti Hakkında Temel Bilgiler

image1.jpg

Karayiplerdeki Hispanyola adasında bulunan Dominik Cumhuriyeti, doğal güzellikleri ve eşsiz doğasıyla mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. Yüzölçümü yaklaşık 48,7 bin kilometre olan ülkenin en önemli özelliği Kristof Kolomb'un yeni dünyayı keşfi sırasında ilk ayak bastığı yer olmasıdır.

Dominik halkının büyük çoğunluğu melez olarak adlandırılır. %73’ünün melez olduğu ülke nüfusunun %16’sı Avrupa kökenli, %11’i ise Afrika kökenlidir. Dominik Cumhuriyeti Karayipler bölgesinin en önemli turizm bölgesi kabul edilir. Ülke, doğal park, şelale ve gölleriyle sunduğu muhteşem manzaraların yanı sıra trekking, kano, bisiklet, dalış gibi sporlar için de pek çok imkana sahiptir. Ülke elde değmemiş doğası ve çarpıcı güzelliğiyle Apocalypse Now ve Jurassic Park gibi pek çok filme de esin kaynağı olmuştur. Avrupalıların Amerika kıtasına giriş noktası olan Dominik Cumguriyeti, müzeler ve arkeolojik alanların yanı sıra ülkenin canlı geçmişini anlatan antikalar, mücevherlerle doludur.

Kuş gözlemcileri için de bir cennet olarak adlandırılan Dominik Cumhuriyeti, kemirgenler, sürüngenler, papağan, pelikan ve flamingo gibi kuş türleri yönünden zengindir. Kış aylarındaki beyzbol müsabakaları, müzik festivalleri, karnavalı ile Dominik kültür hayatı her zaman sanat dolu ve renklidir. Sahip olduğu yağmur ormanları nedeniyle dünyada sadece burada görülen çeşitli bir bitki örtüsüne de sahiptir.