img-script
Google+

Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti Hakkında Temel Bilgiler

Karayiplerdeki Hispanyola adasında bulunan Dominik Cumhuriyeti, doğal güzellikleri ve eşsiz doğasıyla mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. Yüzölçümü yaklaşık 48,7 bin kilometre olan ülkenin en önemli özelliği Kristof Kolomb'un yeni dünyayı keşfi sırasında ilk ayak bastığı yer olmasıdır.

​Dominik halkının büyük çoğunluğu melez olarak adlandırılır. %73’ünün melez olduğu ülke nüfusunun %16’sı Avrupa kökenli, %11’i ise Afrika kökenlidir. Dominik Cumhuriyeti Karayipler bölgesinin en önemli turizm bölgesi kabul edilir.

Nasıl Haberleşilir?

Vodafone Red'le yurtdışına gittiğinizde günde 12,90TL’ye, herhangi bir ek işlem yapmadan tarifenizdeki internet, her yöne dakika ve SMS’lerin tamamını 51 ülkede tıpkı Türkiye’deymiş gibi kullanabilirsiniz. Telefonunuzu kullanmadığın günlerde ek ücret de ödemezsiniz.

CARIBBEANMEXICODOMINICANREPUBLICDOMINICANREPUBLIC-SAMANASAMANATOWNRES_003767.jpg

Başkenti Santo Domingo olan Dominik Cumhuriyeti 31 eyaletten oluşur. Ülke nüfusunun en yoğun olduğu şehirlerin başında başkent Santo Domingo'nun ardından Santiago, La Vega, San Cristobal ve San Pedro de Macoris gelir. Ülkenin en önemli şehirleriyse başkent Santo Domingo başta olmak üzere Punta Cana, Saona Adası ve Cabarete'dir.

Dominik Cumhuriyeti Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alır. Porto Riko’nun batısında, Küba ve Jamaika’nın doğusunda bulunan ülkenin Venezuela'yla deniz sınırı vardır. Kuzeyinde Kuzey Atlantik Okyanusu ve güneyinde Karayip Denizi bulunan adanın batı kısmında Haiti bulunur.

Geolocation

Dominik Cumhuriyeti'nin resmi dili İspanyolca'dır. Halkın %99’u İspanyolca konuşur. Bunun yanı sıra adanın özellikle turistik bölgelerinde İngilizce yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca çoğunluğu Haiti’den gelen ve şekerkamışı işletmelerinde çalışan yabancılar arasında Fransızca konuşmaktadır.

Dominik Cumhuriyeti'nde din özgürlüğü anayasal güvence altındadır. Nüfusun %95'ini Hıristiyanlar %2,6'sını herhangi bir dine inanmayanlar oluştururken nüfusun %2,2'sini ise Protestanlık, Musevilik ve Budizm gibi diğer dinlere inananlar oluşturur. Haiti sınırı ve uzak bölgelerde doğal Afrika dinlerine bağlı nüfus da yaşamaktadır.

Dominik Cumhuriyeti Avrupalıların Amerika kıtasında oluşturduğu ilk yerleşimdir. Ülkenin bulunduğu Hispaniola Adası 1492'de Kristof Kolomb tarafından keşfedilmiştir. 18. yüzyıl sonlarına kadar İspanya'nın sömürgesi olarak kalan ada 1821'de Dominik Cumhuriyeti ilan edilmiştir. Daha sonra ülkeye giren Haiti birlikleri yönetime el koymuştur. 1844'te Haiti'nin işgaline son verilmesinin ardından ülke yeniden bağımsızlığına kavuşmuştur. ABD’nin 1905 yılında Dominik'in gümrük yönetimine el koymasının ardından 1916'da ülke işgal edilmiştir. 1930'da Rafael Leonidas Trujillo Molina diktatörlüğünü ilan ederek yönetime el koymuştur. Bu tarihten itibaren siyasi buhran yaşayan ülke 1961'de diktatör Rafael Leonidas Trujillo Molina'nın ölümünden sonra temsili demokrasiye geçmiştir.

Dominik Cumhuriyeti'ne her mevsim gidilebilir. Ancak ağustos ve ekim ayları arasında kasırgalar yaşandığından bu aylarda gitmek önerilmez. Dominik Cumhuriyeti plajları her mevsim açıktır. Ülkede sıcaklık mevsimsel olarak değil bölgesel olarak değişim gösterir bu nedenle gidilecek bölgeye göre tercih yapmak daha doğru olacaktır. Zira ekim ve mayıs arası kuzey kısımlar, mayıs ve ekim arası güney kısımlar yağmurludur.

Dominik Cumhuriyeti'nde 8 adet uluslararası havaalanı bulunmaktadır. Ülkeye ulaşımda genellikle ülkenin başkentindeki Santo Domingo Hava Alanı ve Dominik Cumhuriyeti’nin en ünlü tatil bölgelerinden olan Punta Cana Hava Alanı kullanılır. Türkiye'den direkt uçak seferinin bulunmadığı ülkeye Avrupa’nın birçok büyük şehrinden tarifeli hava yolları firmalarının aktarmalı uçak seferleriyle ulaşılabilir.

Tropikal iklimin hâkim olduğu Dominik Cumhuriyeti’nde vadi ve kıyı ovalarında ortalama sıcaklık 24-27 derece arasındadır. Ülkede günlük ve yıllık sıcaklık ortalamaları büyük bir değişiklik göstermezken, sıcaklıklar mevsimsel olarak değil bölgesel olarak değişmektedir. Atlas Okyanusu'ndan esen alizeler iklimi yumuşatır. İki yağmurlu dönemin olduğu ülkede, ekim-mayıs aylarında kuzey kıyıları, mayıs-ekim aylarında güney kıyıları yağmurlu olur. Yarım gün süren yağışlar serinletici etkilidir. En fazla yağış ise mayıs ve kasım ayları arasında görülür. Ülkede sıcaklığın en bunaltıcı olduğu dönem ise ağustos ayıdır.


 

Dominik Cumhuriyeti'nin ekonomisi tarım, ticaret ve turizme dayanır. Serbest ticaret bölgeleri ve turizm ülkenin en hızlı büyüyen sektörleri arasında yer alır. Topraklarının %30'unu tarım alanlarının oluşturduğu ülkede en büyük tarım bölgesi kuzeyde Cibao Vadisi'dir. En önemli tarım ürünüyse şekerkamışıdır. Diğer önemli ürünler arasında pirinç, kahve, kakao, manyok, domates, mısır, muz, tütün, portakal, avokado ve mango vardır.

Hayvancılığın da oldukça gelişmiş olduğu ülkede balık üretimi de önemli yer tutar. Ülkedeki en önemli endüstri ürünü şekerdir. Diğer endüstri ürünleri ise çimento ve yapay gübre başta olmak üzere bira, ispirto, sigara, mukavva ambalaj kutuları, pamuklu ve yapay ipek dokuma yer alır. Ülkenin dört büyük yeraltı kaynağı altın, gümüş, boksit ve ferronikeldir.

Dominik Cumhuriyeti toplumu genel olarak sıcak kanlı ve arkadaş canlısıdır. Ülke, tamamlanamayan metro ve altyapı çalışmaları, yüksek enflasyon, düşük alım gücü, adaletsiz gelir dağılımı gibi sorunlar yaşasa da halk her türlü probleme rağmen mutludur. Partilere, spora, eğlenceye çok düşkündürler. Ülkede özellikle beyzbola çok önem verillir. Beyzbolda en üst seviyedeki oyuncuların büyük bir kısmı Dominikli'dir. Günün her saati bir yerlerde parti görmek mümkündür, dans kültürü oldukça gelişmiştir. Ülke genelinde pek polis görülmez, kamu alanlarında polis yerine tüfekli özel güvenlikler vardır.

Orta ve Güney Amerika mutfaklarıyla benzerlik gösteren Dominik Cumhuriyeti mutfağının ana malzemelerini deniz mahsülleri, siyah fasulye, pirinç, sebzeler ve et oluşturur. Ülkede yemek kültürü bölgeye göre farklılık gösterse de ana yemekler genelde aynıdır.

Dominik Cumhuriyeti mutfağının geleneksel yiyeceklerinden biri kahvaltıda servis edilen peynir, bacon ve yeşil muzla hazırlanan mangu'dur. Pirinç, fasulye, et, sebze ve kızarmış muzdan oluşan La Bandera Dominicana denilen yemek ise en ünlü öğlen yemeği menüsüdür.

Dominik Cumhuriyeti Mutfağı

Bir diğer geleneksel yemekleri İspanyol tarzı yapılan ve pirinç ile servis edilen Sancocho'dur. Sancocho yeşil muz, avokado, çeşitli kökler ve tavuk ya da etten oluşan bir yemektir. Bazen 7 çeşit etin karışımından oluşur.

Her yıl temmuzun son haftası veya ağustosun ilk haftasında yapılan Santo Domingo Merengue Festivali ülkenin en önemli müzik festivallerindendir. Santo Domingo’nun kordonboyu olan Malecon’da kutlanan festival bir hafta sürer. Bir diğer müzik festivaliyse Puerto Plata Merengue Festivali'dir. Her yıl ekimin üçüncü haftasında gerçekleştirilen festival Puerto Plata'da yapılır. Dominican Republic Jazz Festival de önemli festivallerdendir. Kuzeyde Cabarete, Sosua ve Puerto Plata olmak üzere 3 bölgeye ayrılan festival her yıl ekim ayında düzenlenir. Festival ulusal ve uluslararası birçok sanatçıyı sahnesinde ağırlar.

Ron-Barcelo-Imperial1.jpg


Dominik Cmhuriyeti'nin doğal güzelliklerini yansıtan otantik tablolar, takılar, el yapımı purolar, kakao, Dominik Cumhuriyeti'ne özel içecek Mamajuana alınabilecek hediyelik eşyalardandır.

SANTO DOMİNGO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Calle Los Laureles, No. 29, Bella Vista, D.N., Santo Domingo, Republica Dominica

Telefon: +1 809 532 77 83, +1 809 532 77 84 +1 809 532 77 85 +1 809 532 77 86

Faks: + 1 809 535 60 50

embajada.dominicana@mfa.gov.tr

http://santodomingo.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: DOMİNİK CUMHURİYETİ, ANTİGUA-BARBUDA, ST. KITTS VE NEVIS, ST. LUCIA, ST. VINCENT VE GRENADİNES, DOMİNİKA, GRENADA VE HAİTİ

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Epifani (6 Ocak)
 • Altagracia Leydisi Günü (21 Ocak)
 • Duarte Günü (26 Ocak)
 • Bağımsızlık Günü (27 Şubat)
 • Kutsal Cuma (Mart ayının son Cuma günü)
 • İşçi Günü (1 Mayıs)
 • Corpus Christi (26 Mayıs)
 • Ulusal Restorasyon Günü (16 Ağustos)
 • Mercedes Leydisi Günü (24 Eylül)
 • Kuruluş Günü (6 Kasım)
 • Noel (25 Aralık)

İlgili İçerikler

image_placeholder
Bronz Yazar
28 May 2014
Duyuru

Somali’de THY aracına saldırı

Somali’nin başkenti Mogadişu’da Türk Hava Yolları çalışanlarının bulunduğu bir araca saldırı düzenlendiği ve saldırıda güvenlik şefi Saadettin Doğan’ın yaşamını yitirdiği bildirildi. Türk Hava Yolları’na güvenlik hizmeti veren bir firmasının güvenlik şefi olan Saadettin Doğan’ın hayatını kaybettiği saldırı için, Türkiye Mogadişu Büyükelçisi Kani Torun devreye... daha fazla

image_placeholder
Editör
28 Tem 2013
Duyuru

Türk elçilik binasına saldırı: 1 şehit

Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk büyükelçiliği çalışanlarının kaldığı binaya saldırı düzenlendi. Somali'de Türk Büyükelçiliği'ne düzenlenen intihar saldırısında 1 özel harekat polisi şehit oldu. Edinilen bilgiye göre saat 16.00 sıralarında başkent Mogadişu'daki büyükelçiliği korumakla görevli özel harekat karargahına arabayla gelen 3 canlı bomba, polisler... daha fazla

image_placeholder
Editör
23 Nis 2013
Duyuru

Somali'de mayın patlaması: 2 ölü

Somali'nin Şebili el-Vusta bölgesindeki Cevher kentinde meydana gelen mayın patlamasında 2 asker öldü, 1 asker yaralandı AA muhabirine bilgi veren görgü tanıkları, Cevher kentinde havaalanı yolunda meydana gelen şiddetli patlamada 2 askerin öldüğünü, 1 askerin yaralandığını aktardı. Patlama sonrasında olay yerine gelen güvenlik güçlerinin, çevrede geniş çaplı... daha fazla

image_placeholder
Editör
05 Mar 2013
Duyuru

Somali'de çatışma: 7 ölü

Somali'de Eş-Şebab hareketi ve hükümet güçleri arasında meydana gelen çatışmada 7 kişi hayatını kaybetti. Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, ülkenin güneyindeki Aşağı Şebelle bölgesinde meydana gelen çatışmalarda 7 Somalili hayatını kaybetti. Olaya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

image_placeholder
Editör
14 Şub 2013
Duyuru

Somalililer köpekbalığı avında

AFP’li fotoğrafçı Muhammed Abdivahab’ın bu karesinde genç Somalili savaştan harap olmuş Mogadişu sokaklarında sırtında öldürdüğü köpekbalığıyla dolaşıyor. Somali sahillerinde sıkça görülen köpekbalıklarını avlayan Somaliler, daha sonra denizlerin korku salan bu hayvanını pazarda satıyorlar. Kaynak: Milliyet

image_placeholder
Editör
09 Ara 2012
Duyuru

Somali’den sömürgeci suçlaması

Açlık ve kıtlıkla mücadele eden Somali’de, ülkede büyük yardım ve yeniden yapılandırma çalışmalarında bulunan Türkiye’ye karşı muhalefet oluştu. Somali’nin önde gelen radyo kanallarından Shabelle’de Türkiye hükümetine karşı sert suçlamalarda bulunuldu. Ülkenin başkenti Mogadişu merkezli radyoda katılımcıların çoğunun gazeteci olduğu bir programda, ‘Türkiye’nin... daha fazla

image_placeholder
Editör
27 Eyl 2012
Duyuru

Somalili korsanlar için parti sona erdi

Aden körfezinde terör saçan Somalili korsanların egemenliği sona ermek üzere. Uluslararası donanma güçlerinin devriyeleri, kargo gemilerinin silahlı koruma bulundurması ile korsanların etkisi kırıldı. 2010’da 47 gemi kaçıran korsanlar bu yıl sadece 5 gemi kaçırabildi. Korsanların bir zamanlar hayat kadınlarıyla eğlendiği, çaldıkları arabalarla gezdiği sahiller... daha fazla

image_placeholder
Editör
02 Ağu 2012
Duyuru

Somali’de en cesur Türkler

Somali’nin çatışmalardan yorgun düşmüş başkenti Mogadişu’nun en ucunda düzenli dizilmiş çadırlardan , taze ekmek çıkaran fırınlardan oluşan beklenmedik bir vaha var. Hint Okyanusu’na bakan bu kampın tepesinde ise Somali’nin yeni ağabeyinin kırmızı beyaz bayrağı sallanıyor. Mülteci kampında kalan bir Somalili “Diğer kamplarda yeteri kadar yemek yok,  çadırlar... daha fazla

image_placeholder
Editör
26 Tem 2012
Duyuru

Kız çocuklarına sünnet yasaklanacak

Somali'de "annenin hayatını korumak" amacıyla kürtaja izin veren yeni anayasa üzerinde çalışılıyor. Yeni anayasa, kürtajı serbest bırakmanın yanısıra kız çocuklarının sünnet edilmesini de yasaklıyor Somalili liderler yeni anayasayı incelemek, tartışmak ve oylamak için çarşamba günü 9 gün sürecek olan görüşmelere başladı. Oylamanın önümüzdeki haftanın sonlarına... daha fazla

image_placeholder
Editör
04 Haz 2012
Duyuru

Türkiye Somali’de ne yapıyor?

İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye’nin son dönemde Somali’de giderek artan yardım ve yeniden yapılanma çalışmalarını masaya yatırdı.   Geniş bir dosya hazırlayan Reuters, ‘Somali Ankara’ya küresel sahnede yumuşak güç olarak imajını güçlendirme imkanı sundu’ yorumunda bulundu. “Türkiye Somali’de yumuşak gücü deniyor” başlık haber özetle şöyle:   “Mogadişu’da... daha fazla

image_placeholder
Editör
03 Haz 2012
Duyuru

Somali’ye giden yardımlar kayıp

 Dünya Bankası’na göre Somali’ye giden 130 milyon dolarlık dış yardıma ne olduğu bilinmiyor   Dünya Bankası’nın hazırladığı bir rapor Somali’de Birleşmiş Milletler destekli geçiş hükümetine aktarılan yüksek meblağlı yardımların ‘kayıp olduğunu’ ortaya koydu. BBC’nin haberine göre 2009-2010 yılları içerisinde 130 milyon dolarlık ‘farkla’ ilgili rapor İstanbul’da... daha fazla

image_placeholder
Editör
30 May 2012
Duyuru

Somali’den İstanbul konferansına itiraz

 Türk Dışişleri Bakanlığı’nın Somali’nin geleceğine ilişkin olarak 31 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde İstanbul’da düzenleyeceği konferanstan iki önemli Somalili lider çekildi.   Puntland ve Galmudug özerk eyaletlerinin liderleri ortak basın açıklamasıyla konferansın ‘siyasi amaçlı’ olduğunu öne sürdüler. İki yönetici ‘uzun bir düşünme sürecinden sonra Türkiye’nin... daha fazla

image_placeholder
Editör
25 Mar 2012
Duyuru

Kara hedeflerini de vuracak

Avrupa Birliği (AB), Somalili korsanlara karşı düzenlediği operasyonu genişleterek bundan böyle kara hedeflerini de vuracağını açıkladı. İki yıl uzatılan operasyon çerçevesinde AB’ye ait savaş gemileri ve helikopterler plajlardaki yakıt varilleri, tekneler, kamyonlar ile diğer ekipmanlara ateş edebilecek. BBC’ye konuşan bölgede görevli Tuğamiral Duncan Potts AB... daha fazla

image_placeholder
Editör
19 Mar 2012
Duyuru

Somalili çocukların evleri artık çadırkent

Açlık ve kuraklıkla boğusan Somali halkının bir bölümü, Türk Kızılayı tarafından başkent Mogadişu’da kurulan çadırkentte yaşıyor. Çadırkentteki çocuklar günlük yaşamda annelerine yardımcı oluyor. Herhangi bir oyun alanları bulunmayan çocuklar günlerini çadırkentte gezerek geçiriyor. Bebekler ise gün boyu annelerinin sırtında yolculuk yapıyor. Kaynak: milliyet.... daha fazla

image_placeholder
Editör
24 Şub 2012
Duyuru

Dünya Somali için birleşti

55 ülke ve uluslararası örgüt temsilcisi Londra’da, Somali’nin geleceğini tartıştı. Toplantıda acil hükümet kurulması çağrısında bulunuldu. İngiltere’nin ev sahipliğinde düzenlenen Somali konferansında 55 ülke ve uluslararası örgütün temsilcisi bir araya geldi. Açılış konuşmasını yapan İngiltere Başbakanı David Cameron, Somali’nin özellikle geçen yıl yaşadığı... daha fazla

image_placeholder
Editör
15 Şub 2012
Duyuru

Şebab’dı ‘Şahbaz’ oldu

Somali’nin militan örgütü El-Şabab’a bağlı militanlar başkent Mogadişu’da yaptıkları gösteride örgütün El Kaide’yle yeni işbirliğini kutladı. Somali’nin militan örgütü El-Şabab’a bağlı militanlar başkent Mogadişu’da yaptıkları gösteride örgütün El Kaide’yle yeni işbirliğini kutladı. Eli silahlı ve maskeli erkekler ile peçeli kadınlar pazartesi günü kutlama... daha fazla

image_placeholder
Editör
05 Şub 2012
Duyuru

100 kadar Eşşebab militanı öldürüldü

Kenya, Somali'de düzenlenen hava saldırısında ''100 kadar Eşşebab militanı öldürüldü" Kenya ordusuna bağlı savaş uçaklarının, Somali'de düzenlediği hava saldırısında 100 kadar Eşşebab militanının öldürüldüğü bildirildi. Kenya ordusu sözcüsü Binbaşı Emmanuel Chirchir, Bedhade bölgesi yakınında toplanan Eşşebab militanlarına ait 20 aracın hedef alındığı saldırıda... daha fazla

image_placeholder
Editör
27 Oca 2012
Duyuru

Mogadişu Türkleri sevdi

Birçok ülkenin yardım görevlileri Somali’nin başkenti Mogadişu’da gezinmeye korkarken Türk insani yardım görevlileri sokaklarda araba sürüyorlar, denizde yüzüyorlar ve yerel camilerde dua ediyorlar. Ağustos ayında Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti ülkeyi Afrikalı olmayan bir liderin 20 yıl içerisindeki ilk ziyaretiydi. Türkler o zamandan bu yana büyükelçilik... daha fazla

image_placeholder
Editör
20 Oca 2012
Duyuru

Mogadişu'da şiddetli çatışmalar

Somali’nin başkenti Mogadişu’da Afrika Birliği barış gücü askerleriyle Eşşebab militanları arasında şiddetli çatışmalar çıktı. Afrika Birliği barış gücü sözcüsü, askerlerin, kenti çepeçevre koruyabilmek için kentin dış kesimlerine doğru ilerlediğini, askerlerin militanların bazı "stratejik" üslerini ele geçirdiğini belirtti. Bir görü tanığı da havan topu ve... daha fazla

image_placeholder
Editör
31 Ara 2011
Duyuru

Etiyopya askerleri Somali’ye girdi

Etiyopya askerlerinin Eşşebab militanlarına karşı yeni bir cephe oluşturmak için Somali’deki bir sınır kasabasına girdiği bildirildi. Beledweyne kasabası sakini Muhammed Abdi, Etiyopya ve Somali askerlerinin bölgeye girmesinin ardından yüzlerce sakinin kasabayı terk ettiğini söyledi. Somali ordusundan Yüzbaşı Haşi Nur, Etiyopya ve Somali askerlerinin kasabada... daha fazla

image_placeholder
Editör
17 saat önce
Galeri
​Altınla yarışan bitki: Safran

Kırmızı altın olarak da anılan safran dünya üzerinde bulunan en pahalı ürünlerden biri. Gramı altınla yarışan bu eflatun bitki Türkiye’de özellikle adını verdiği Safranbolu-Karabük’te yetişiyor. İspanya, Fransa, İtalya, Kşemir ve İran’da yetişen bitkinin doğduğu yer ise Güneybatı Asya. 

Fotoğraf: safran3.jpg
 

​Altınla yarışan bitki: Safran

Safran yetiştiriciliğinin tarihi 3 bin yıl öncesine kadar uzanııyor. Uzmanlara göre safrandan bahsedilen ilk belge MÖ 7. yüzyılda Asurlular döneminde Asurbanipal tarafından toplatılan bir botanik kaynakçası. Akdeniz bölgesinde hem baharat hem de ilaç olarak kullanılan safran daha sonra Avrasya’nın diğer bölgelerine, oradan Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika’ya kadar yayılmıştır. Son yıllarda safran üreticiliği Okyanusya kıtasına dek uzanmıştır. 

Fotoğraf: safran-maroc.jpg

​Altınla yarışan bitki: Safran

Latince adı Crocus sativus olan safran, süsengiller familyasındandır. 80’den fazla türü olan safranın bir kilosu 10-15 bin dolar (45 bin TL) civarında… Bu özelliğiyle de tüm dünyanın dikkatini çekiyor ve en pahalı baharat olarak biliniyor. 

Fotoğraf: AAEAAQAAAAAAAAV-AAAAJDY2YWFjMmRiLTZlZGItNGNiZC05Y2E5LTQ2N2Y2MjBiNDA4Mw.jpg

​Altınla yarışan bitki: Safran

20-30 cm boyunda, oldukça güzel kokulu olan bitki, soğanlı bir kültür bitkisi. Bu bitkiden elde edilen baharat ise genelde renk, tat ve koku vermek için gıda, ilaç ve tekstil gibi sektörlerde kullanılıyor. 

Fotoğraf: yilda-25-kilo-uretiliyor-kilosu-20-bin-tl-26102015-185324.jpg
 

​Altınla yarışan bitki: Safran

​Her bir safran çiçeğinin üzerinde üç tepecik bulunuyor. Bu iç tepeciğin kurutulması ile de meşhur safran baharatı elde ediliyor. Genel olarak güneş doğmadan elle tek tek toplanan bitkinin bir gramı en az 15-20 TL. 20-30 cm boylarında olmasına rağmen sadece püskülü kullanılan bitkinin kendi ağırlığının 100 bin katı sıvıyı sarıya boyadığı biliniyor. 

Fotoğraf: safran_top.jpg
 

​Altınla yarışan bitki: Safran

Kırmızı altın olarak da anılan safran dünya üzerinde bulunan en pahalı ürünlerden biri. Gramı altınla yarışan bu eflatun bitki Türkiye’de özellikle adını verdiği Safranbolu-Karabük’te yetişiyor. İspanya, Fransa, İtalya, Kşemir ve İran’da yetişen bitkinin doğduğu yer ise Güneybatı Asya. 

Fotoğraf: safran3.jpg
 

image_placeholder
Editör
19 saat önce
Galeri
​Güney Kore'nin En Güzel Köy ve Kasabaları

Giderek daha popüler bir seyahat destinasyonu haline gelen Güney Kore köklü bir tarih ve kültüre, lezzetli yemeklere, birbirinden güzel adalara, parklara ve güzel manzaralara ev sahipliği yapıyor. Tüm bunların yanı sıra her biri bir tablo kadar güzel olan köy ve kasabalar da turistlerin dikkatini çekmekte zorlanmıyor. Güney Kore'nin en güzel köy ve kasabalarını sizin için derledik. 

​Icheon
​Icheon

Seramik kasabası olarak da tanınan, Seul'ün hemen dışında olan bu kasaba ülkenin en önemli seramik merkezi olarak biliniyor. Bu alanda faaliyet gösteren onlarca fırın ve 80 çömlek fabrikası Kore kültürel mirasının en önemli parçalarından biri. Joeson Hanedanlığı'ndan bu yana neredeyse 500 yıldır geleneksel Kore seramiklerinin üretildiği bu kasaba, aynı zamanda Joseon Baekja seramiklerinin de merkeziydi. Ziyaretçiler seramik üretim sürecini yakından gözleme ve doğrudan satın alabilme şansına sahipler. Kasaba her yıl düzenlenen "Icheon Ceramics Festival” ile de oldukça gözde. Kasabanın pirinç yemekleri ise mutlaka denenmeli!  

Boseong
Boseong

Dae Dawon Turist Çay Plantasyon'u ile ünlü Boseong kasabasında mart sonu ve nisan ayı başlarında, ilk çay yaprakları görünmeye başlar. Yamaçların görüntüsü kış sezonunda da harikadır; ama yüzlerce yaşlı kadının elleriyle yeşil çay toplamasını izlemek bambaşka bir deneyim.  Büyük çiftlikleri, gelenekleri ve uzun bir geçmişi ile birlikte Boseong, Japon işgali günlerinden beri bir çay plantasyon alanı. En ünlüsü ise Dae Dawon Turist Çay Plantasyonu. Kasaba her mayıs ayında Dahyangje Çay Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Burada yeşil çayınızı içebilir, yeşil çaylı noodle ve dondurmanın tadına bakabilirsiniz.

Damyang
 Damyang

Bambunun merkezi olan Güney Kore'nin bu kasabası, bambu ormanları ve bu çok yönlü bitkiden hayal edebileceğiniz her şeyi üretmesi ile ünlü. Damyang'ta bulunan bambu ormanı Juknokwon, kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında. Gezmesi bir saat süren bu bahçede ziyaretçiler için güzel bir yapay şelale, pavilion, yürüyüş yolları ve eko-fuar merkezi bulunuyor. Bambu ormanında akşam yürüyüşe çıkmak istiyosanız yollar aydınlatılıyor. Kasaba birçok yürüyüş yoluna, bambu temalı bir parka, bir bambu müzesine ve elbette bir bambu festivaline sahip.  

Gurim
Gurim

Wolchulsan Ulusal Parkı'nın hemen dışında yer alan bu tarihsel küçük kasaba, antik çömlekleri ve antikaların replikalarıyla ünlü. 2200 yıllık bir tarihe sahip olan doğal bir köy Gurim. Büyük boyutu, Hanok evleri, çeşitli tarihi hikayeleri, kişileri, doğal ve kültürel turizm kaynakları ile Güney Kore hayranlarının vazgeçilmezi. Köy Hoesajeong Pavilion'u ve Gukamsa Tapınağı  dahil olmak üzere 12 pavillion, birçok geleneksel ev, taş duvarlar ve eski meşe ağaçı içerir. Wangin Kiraz Çiçeği Festivali ve Kasımpatı Festivali her yıl burada yer alır. 
 

​Güney Kore'nin En Güzel Köy ve Kasabaları

Giderek daha popüler bir seyahat destinasyonu haline gelen Güney Kore köklü bir tarih ve kültüre, lezzetli yemeklere, birbirinden güzel adalara, parklara ve güzel manzaralara ev sahipliği yapıyor. Tüm bunların yanı sıra her biri bir tablo kadar güzel olan köy ve kasabalar da turistlerin dikkatini çekmekte zorlanmıyor. Güney Kore'nin en güzel köy ve kasabalarını sizin için derledik. 

image_placeholder
Editör
20 saat önce
Duyuru

Dünyanın en küçük müzesi bir telefon kulübesinde açıldı!

Dünyanın en küçük müzesi Batı Yorkshire’da bulunan bir telefon kulübesinin içine kuruldu. Warley Müzesi yerel tarihi eserlerle dolu. Müzede fotoğralar, gözlükler ve mücevher gibi kişisel eşyalar sergileniyor.   Bir kerede tek bir kişinin ziyaret edebildiği bu müze dünyanın en küçük müzesi sıfatıyla Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmeye aday.   Maypole Inn... daha fazla

19 Eki 2016
Gezi Notu

PRAG GEZİSİ

Avrupa'da en sevdiğim şehir, her zaman söylerim, Roma'dır. Ben çevremdeki insanlara bunu söylediğimde bana Prag şehrinin bu fikrimi değiştireceğini hep söylerlerdi. Şunu açıkca söyleyebilirim ki tam olarak beklentimi karşılamasa da Prag da çok güzel ve tarihi bir şehir. Ama benim için Avrupa'da hala number one Roma. Prag'da gezilecek yerler, neler yapılır, ne yenir... daha fazla

PRAG GEZİSİ
image_placeholder
Silver Yazar
19 Eki 2016
Gezi Notu

MODANIN ADRESİ MİLANO

İtalya gezimizin ilk ayağı olan ve bir gün kalacağımız Milano'dayız. Önceki araştırmalarımızdan şehri tanımak için bir günün yeterli olacağını biliyoruz. Belki o zaman diğer şehirlere daha fazla zaman harcasaydınız diyenler olabilir;ancak bu şehir modanın, İtalya futbolunun ve Lombardiya bölgesinin başkenti. Aslında daha başka bir çok şeyin de başkenti ama turizmin... daha fazla

MODANIN ADRESİ MİLANO
image_placeholder
Gezgin
19 Eki 2016
Gezi Notu

EL HAMRA (ALHAMBRA) SARAYI - GRANADA

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan El Hamra Sarayı, İslam sanatının doruğa çıktığı eserlerin başında geliyormuş. Şahsen ben, bir müslüman olarak böyle bir eserin varlığından İspanya'ya gelinceye kadar haberdar değildim. Üzücü bir durum. İsmini, Nasiriler devletini kuran I. Muhammed'in sakallarından alan sarayın genel rengi (tuğla ve kiremitlerden dolayı) kırmızı... daha fazla

EL HAMRA (ALHAMBRA) SARAYI - GRANADA
Gezimanya interaktif harita
18 Eki 2016
Gezi Notu

BULGARİSTAN VARNA GEZİSİ

Geçtiğimiz sene Burgaz, Nessebar ve Sunny Beach rotamızın son noktasını oluşturan Varna’yı çok sevdik ve bu sene ekim başında tekrar ziyaret ettik. Geçen sene yaz sonu gittiğimizdeki Varna deneyimimizi “Varna’da Yaz”  başlıklı yazımda kaleme almıştım. Bu kez Varna’yı biraz daha detaylı anlatmaya, aktarmaya çalışacağım. Bulgar Karadeniz şeridinin en kuzeyinde yer alan... daha fazla

BULGARİSTAN VARNA GEZİSİ
18 Eki 2016
Gezi Notu

BULGARİSTAN SUNNY BEACH GEZİSİ

Burgaz’ın yaklaşık olarak 35 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Sunny Beach, Nessebar’a ise sadece 5 kilometre mesafede. Bulgaristan’ın en çok bilinen tatil bölgesi olan Sunny Beach 8 kilometreye varan ve kesintisiz uzanan kumsalı ile özellikle İngiliz ve İrlandalı turistler için bir cazibe merkezi. Her sene giderek artan popülaritesi açılan tesislere de yansımış. Her... daha fazla

BULGARİSTAN SUNNY BEACH GEZİSİ
18 Eki 2016
Gezi Notu

​BULGARİSTAN NESSEBAR GEZİSİ

Nessebar’da arabayı park edip arabadan inip tekrar binene kadar duyduğu “BOAT GOES TO SUNNYBEACH” sözcükleri hiç aklımdan çıkmıyor. Burası Sunny Beach’e çok yakın konumda olduğundan sürekli Sunny Beach’e tekne seferleri var. Ama oradaki görevlinin edalı edalı “boat goet to Sunny Beach” diyerek ilgi çekmeye çalışması sanırım hiç hafızamdan kaybolmayacak. Çok şirindi :)... daha fazla

​BULGARİSTAN NESSEBAR GEZİSİ
İstanbul Bisiklet Rotaları
18 Eki 2016
Gezi Notu

​BULGARİSTAN BURGAZ GEZİSİ

Sabah erken saatlerde Beşiktaş’tan araba ile başlayan yolculuğumuz neyseki İstanbul’un yoğun trafiğinden nasibini almıyor. Zaten cumartesi günü sabah saat sekizde ne kadar trafik olabilir ki... Çorlu, Kırklareli derken 4 saatte Dereköy Sınır Kapısı'na ulaşıyoruz. Dereköy Sınır Kapısı oldukça sakin bir sınır kapısı. Dereköy Sınır Kapısı'nda pasaport işlemlerimizi... daha fazla

​BULGARİSTAN BURGAZ GEZİSİ