Google+

Santo Domingo

Santo Domingo - : - / -
--℃
1 DOP=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon24℃
 • Şubweather-icon24℃
 • Marweather-icon25℃
 • Nisweather-icon26℃
 • Mayweather-icon26℃
 • Hazweather-icon27℃
 • Temweather-icon27℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon27℃
 • Ekiweather-icon26℃
 • Kasweather-icon26℃
 • Araweather-icon25℃
  Nüfus: 2,908,607 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Dominik Pezosu (DOP) / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

CataloniaSantoDomingo_HotelView.jpg

Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Bartolomeo Kolombus tarafından 1496 yılında kurulan şehir Ozama nehrinin doğu kıyısında kurulmuş sonrasında merkezi Nicolás de Ovando tarafından 1502 yılında aynı nehrin batı tarafına kaydırılmıştır. Yeni Dünya’daki ilk İspanyol sömürgesi olan şehir, yine Yeni Dünya’daki ilk üniversite, ilk katedral, ilk kale ve ilk manastırın kurulduğu yerdir.

Şehrin sömürgecilik döneminden kalan merkezi, Zona Colonial, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. 1936-61 yılları arasında dönemin diktatörü şehrin adını değiştirmiş ve kendi adından esinlenerek Ciudad Trujillo olarak adlandırmıştır. İdamından sonra ise şehir eski adına dönmüştür. Santo Domingo kültürel, finansal, siyasal, ticari ve endüstriyel bir merkezdir ve ülkenin en önemli endistrileri hep bu şehirde yer almaktadır.

Ayrıca ülkenin bir numaralı limanıdır.

Tanıtım videosu : https://www.youtube.com/watch?v=buAjZ6UyDyA

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Yeni Dünya’daki ilk İspanyol sömürgesi olan şehir, yine Yeni Dünya’daki ilk üniversite, ilk katedral, ilk kale ve ilk manastırın kurulduğu yerdir. Şehrin sömürgecilik döneminden kalan merkezi, Zona Colonial, UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Basilica Cathedral of Santa María la Menor

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Basilica Cathedral of Santa María la Menor

Santa María la Menor katedrali Zona Colonial denilen sömürgecilik döneminden kalmış koruma altındaki tarihi bölgede yer alır. Tüm Amerika kıtasındaki en esli katedraldir. İnşaı 1512-1540 yılları arasında gerçekleşmiştir. Yeni Dünya’da kurulmuş ilk katedral olma özelliğini taşır.

-

Santo Domingo lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Hotel Second Home, Colonial House, Luxurious Penthouse at the Central Park. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Luxury Bella Vista Apartment, Hotel Santander SD gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz costa verde, Apartamento Atalaya, Hostal Tierra Plana otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Santo Domingo aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Museo de las Casas Reales

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Museo de las Casas Reales

Museo de las Casas Reales (Kraliyet Evleri Müzesi) sömürgecilik döneminde inşa edilmiş ve Zona Colonial denilen sömürgecilik döneminden kalmış koruma altındaki tarihi bölgede yer önemli kültürel eserlerdir. Sömürgeci askerlerin ikameti için yapılmış olan evler aynı zamanda sömürgecilik faaliyetinin yürütüldüğü ofisler olarak da zamanında hizmet vermiştir.

-
Santo Domingo şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Santo Domingo: Ses Kılavuz 3 saatte Walking Tour (16.66 €), Boca Chica Otelleri Santo Domingo Özel Transferi (15.82 €), Trikke tarafından Santo Domingo Tur (29.15 €), Santo Domingo: Tam Gün Saona Island Excursion (99.94 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Alcázar de Colón

311 Kas 2016Gezilecek Yerler


Alcázar de Colón

Alcázar de Colón, ya da Columbus Alcazar, Zona Colonial denilen sömürgecilik döneminden kalmış koruma altındaki tarihi bölgede yer alır. Binada The Museo Alcázar de Diego Colón adlı müze yer almaktadır. Bu müzenin koleksiyonunda Karayiplerde bulunan en önemli geç Ortaçağ ve Rönesans dönemi sanat eserleri yer almaktadır. Ülkenin en çok ziyaret edilen müzesidir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Bartolomeo Kolombus tarafından 1496 yılında kurulan şehir, Ozama nehrinin doğu kıyısında kurulmuş ise de sonrasında merkezi Nicolás de Ovando tarafından 1502 yılında aynı nehrin batı tarafına kaydırılmıştır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Tropik iklime sahip olan şehirde en serin aylar aralık – mart arasıdır. Bu dönemlerde daha az nemlilik görülür. Temmuz ve eylül arası sıcaklıklar en yüksek seviyelerdedir.

Santo Domingo’da uluslararası bir hava alanı mevcuttur. Pek çok uluslararası uçuş yapılmaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 30 dakikalık mesafededir ve pek çok ulaşım seçeneği mevcuttur.

Zona Colonial adı verilen ve sömürgecilik döneminden kalan tarihi kısım şehrin en gösterişli bölgesi olduğu için ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen konaklama bölgesidir. Tüm gezilecek yerler ve en iyi restoranlar yürüme mesafesindedir. Daha uygun konaklama koşulları isteyenler Gazcue Bölegsini tercih edebilir.

chatarras-ambulantes.jpg

Yerel halkın çok rahat kullandığı otobüs sitemi turistler açısından çok efektif değildir. Çünkü hiçbir otobüsün üzerinde rotaları yazmamaktadır. Kolektif taksiler, ya da yere adıyla “carros públicos”lar, önceden belirlenmiş bir rotada hareket eden minibüsler olarak işlev görür. Bunları tercih edebilirsiniz. Tarihi merkezi yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz.

Kahvaltıda genellikle peynir, bacon ve yeşil muzla hazırlanan “mangu” servis edilir. Hemen tüm otel ve resortların kahvaltı menüsünde bulunan manguyu denemenizi tavsiye ederiz. Mangu aynı zamanda Dominik mutfağında akşamları da servis edilebilen bir yemektir.

“La Bandera Dominican” adlı yemek, günün en önemli öğünü olan öğlen yemeğinde yenir. Pirinç, fasulye, et, sebze ve kızarmış muzdan oluşan bu tabak günün kalan kısmı için bol bol enerji içerir. Diğer popüler yemeklerden biri de İspanyol tarzı yapılan ve pirinç ile servis edilen “Sancocho”dur. Çeşitli kökler, yeşil muz, avokado ve tavuk ya da etten oluşan bu kombinasyon bazen 7 etin karışımı olan Sancocho prieto ile de yapılır. Bu tarifte keçi eti de kullanılabilir. Locrio veya Dominik pirinci, İspanyol paellasının bir adaptasyonu olarak safrana benzer bir baharatla çok farklı şekillerde hazırlanabilir.

Popüler restoranlar

Pat’e Palo, Adrian Tropical, Antica Pizzeria, D’Luis Parrillada.

Bahşiş

Dominik Cumhuriyeti restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Bir sahil şehri olan Santo Domingo’da eğlence mekanları genellikle deniz kıyısındadır. Gece kulüpleri, barlar ve pub’lar çokça mevcuttur. Dans için Cue, iyi içki ve müzik için Dock, El Barcito ya da Maruja tercih edilebilir.

Karnaval (Şubat)

Festival del Merengue (Temmuz-Ağustos)

Barbarella Müzik Festivali (Haziran)

Zona Colonial denilen sömürgecilik döneminden kalmış koruma altındaki tarihi bölgede pek çok alışveriş seçeneğiniz vardır. Ülkeye has gelekensel taşlar olan Ambar ve Larimar’dan yapılmış çeşitli mücevherler ve objeler satın almak i,in bu bölge en ideal adres. Ayrıca şehrin her köşesinde çok uygun fiyata satılmakta olan Haiti sanatı bulabilirsiniz. El Conde adı verilen ve Zona Colonial’ın ana bulvarı olan caddenin etrafında sayısız dükkan vardır. Burası tamamiyle yayalaştırılmış bir bölge oldupu için keyifle gezebilirsiniz. Şehirde dört adet de AVM bulunmaktadır: Agora Mall, Blue Mall, Galerias 360 ve Sambil.

Santo Domingo (GMT -3) ile Türkiye (GMT +2) 5 saat fark vardır. Türkiye’nin saati Santo Domingo’dan 5 saat ileridir. 

Dominik Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Maputo’nun para birimi Dominik Pezosu’dur. 1 TL yaklaşık 15,50 Pezo’dur.

Dominik Cumhuriyeti sınırları içinde yer alan Santo Domingo’nun resmi dili İspanyolca’dır.

SANTO DOMİNGO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Calle Los Laureles, No. 29, Bella Vista, D.N., Santo Domingo, Republica Dominica

Telefon: +1 809 532 77 83, +1 809 532 77 84 +1 809 532 77 85 +1 809 532 77 86

Faks: + 1 809 535 60 50

embajada.dominicana@mfa.gov.tr

http://santodomingo.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: DOMİNİK CUMHURİYETİ, ANTİGUA-BARBUDA, ST. KITTS VE NEVIS, ST. LUCIA, ST. VINCENT VE GRENADİNES, DOMİNİKA, GRENADA VE HAİTİ

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani

Duarte Günü (25 Ocak)

Bağımsızlık Günü (27 Şubat)

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Katolik Yortusu

Yenilenme Günü (16 Ağustos)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Santo Domingo’ya gidebilmesi için vize almaları gerekmemektedir.