Google+

Arama formu

Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti olan Santo Domingo, Orta Amerika’da,...
Devamı oku
Kahvaltıda genellikle peynir, bacon ve yeşil muzla hazırlanan “mangu”...
Devamı oku
Bir sahil şehri olan Santo Domingo’da eğlence mekanları genellikle deniz...
Devamı oku
Zona Colonial denilen sömürgecilik döneminden kalmış koruma altındaki...
Devamı oku
Karnaval (Şubat) Festival del Merengue (Temmuz-Ağustos) Barbarella...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Epifani Duarte Günü (25 Ocak) Bağımsızlık Günü (...
Devamı oku
Acil yardım: 911 Yangın: 911 Polis: 911
Devamı oku
Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Santo Domingo’ya gidebilmesi için...
Devamı oku
Bartolomeo Kolombus tarafından 1496 yılında kurulan şehir, Ozama...
Devamı oku
Atlantik Okyanusu üzerinde yer alan Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti...
Devamı oku
Dominik Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Maputo’nun para birimi...
Devamı oku
Dominik Cumhuriyeti sınırları içinde yer alan Santo Domingo’nun resmi...
Devamı oku
Santo Domingo (GMT -3) ile Türkiye (GMT +2) 5 saat fark vardır. Türkiye’...
Devamı oku
SANTO DOMİNGO BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Calle Los Laureles, No. 29, Bella...
Devamı oku
Tropik iklime sahip olan şehirde en serin aylar aralık – mart arasıdır....
Devamı oku
Santo Domingo’da uluslararası bir hava alanı mevcuttur. Pek çok...
Devamı oku
Yerel halkın çok rahat kullandığı otobüs sitemi turistler açısından...
Devamı oku
Yeni Dünya’daki ilk İspanyol sömürgesi olan şehir, yine Yeni Dünya’...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 DOP = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 24℃
Şub 24℃
Mar 25℃
Nis 26℃
May 26℃
Haz 27℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 27℃
Eki 26℃
Kas 26℃
Ara 25℃
Kısa Kısa...
  / Nüfus: 2,908,607 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Dominik Pezosu (DOP) / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Santo Domingo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

CataloniaSantoDomingo_HotelView.jpg

Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Bartolomeo Kolombus tarafından 1496 yılında kurulan şehir Ozama nehrinin doğu kıyısında kurulmuş sonrasında merkezi Nicolás de Ovando tarafından 1502 yılında aynı nehrin batı tarafına kaydırılmıştır. Yeni Dünya’daki ilk İspanyol sömürgesi olan şehir, yine Yeni Dünya’daki ilk üniversite, ilk katedral, ilk kale ve ilk manastırın kurulduğu yerdir.

Şehrin sömürgecilik döneminden kalan merkezi, Zona Colonial, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. 1936-61 yılları arasında dönemin diktatörü şehrin adını değiştirmiş ve kendi adından esinlenerek Ciudad Trujillo olarak adlandırmıştır. İdamından sonra ise şehir eski adına dönmüştür. Santo Domingo kültürel, finansal, siyasal, ticari ve endüstriyel bir merkezdir ve ülkenin en önemli endistrileri hep bu şehirde yer almaktadır.

Ayrıca ülkenin bir numaralı limanıdır.

Tanıtım videosu : https://www.youtube.com/watch?v=buAjZ6UyDyA

Santo Domingo’da Gezilecek Yerler

Yeni Dünya’daki ilk İspanyol sömürgesi olan şehir, yine Yeni Dünya’daki ilk üniversite, ilk katedral, ilk kale ve ilk manastırın kurulduğu yerdir. Şehrin sömürgecilik döneminden kalan merkezi, Zona Colonial, UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Basilica Cathedral of Santa María la Menor

Basilica Cathedral of Santa María la Menor

Santa María la Menor katedrali Zona Colonial denilen sömürgecilik döneminden kalmış koruma altındaki tarihi bölgede yer alır. Tüm Amerika kıtasındaki en esli katedraldir. İnşaı 1512-1540 yılları arasında gerçekleşmiştir. Yeni Dünya’da kurulmuş ilk katedral olma özelliğini taşır.

Santo omingo şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Casa coco, Habitación en el centro de Santo Domingo, Torre puerto madeiro güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Residence Parque, Apt 1-C Las Dallias II, Bella Vista, Cozy Stylish Modern 2 BR apartment | Sto Domingo. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Shakey, Hotel Alcaldeza, Crowne Plaza Santo Domingo gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Santo Domingo Bed and Breakfast, Aarony House, Habitación en casa de familia tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Santo Domingo aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Museo de las Casas Reales

Museo de las Casas Reales

Museo de las Casas Reales (Kraliyet Evleri Müzesi) sömürgecilik döneminde inşa edilmiş ve Zona Colonial denilen sömürgecilik döneminden kalmış koruma altındaki tarihi bölgede yer önemli kültürel eserlerdir. Sömürgeci askerlerin ikameti için yapılmış olan evler aynı zamanda sömürgecilik faaliyetinin yürütüldüğü ofisler olarak da zamanında hizmet vermiştir.

Alcázar de Colón


Alcázar de Colón

Alcázar de Colón, ya da Columbus Alcazar, Zona Colonial denilen sömürgecilik döneminden kalmış koruma altındaki tarihi bölgede yer alır. Binada The Museo Alcázar de Diego Colón adlı müze yer almaktadır. Bu müzenin koleksiyonunda Karayiplerde bulunan en önemli geç Ortaçağ ve Rönesans dönemi sanat eserleri yer almaktadır. Ülkenin en çok ziyaret edilen müzesidir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Santo Domingo Nerededir?

Bartolomeo Kolombus tarafından 1496 yılında kurulan şehir, Ozama nehrinin doğu kıyısında kurulmuş ise de sonrasında merkezi Nicolás de Ovando tarafından 1502 yılında aynı nehrin batı tarafına kaydırılmıştır.

Santo Domingo’ya Ne Zaman Gidilir?

Tropik iklime sahip olan şehirde en serin aylar aralık – mart arasıdır. Bu dönemlerde daha az nemlilik görülür. Temmuz ve eylül arası sıcaklıklar en yüksek seviyelerdedir.

Santo Domingo’ya Nasıl Gidilir?

Santo Domingo’da uluslararası bir hava alanı mevcuttur. Pek çok uluslararası uçuş yapılmaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 30 dakikalık mesafededir ve pek çok ulaşım seçeneği mevcuttur.

Santo Domingo şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Santo Domingo’da Nerede Kalınır?

Atlantik Okyanusu üzerinde yer alan Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti olan Santo Domingo, bulunduğu konumun en önemli ve büyük şehirlerinden birisi olarak öne çıkıyor. Sahip olduğu işlek liman sayesinde hem turizm hem de ticareti gelişen şehir, sömürge olduğu dönemden kalma eserleriyle de turistlerin ilgisini çekiyor.

Doğal güzellikleri, muhteşem sahilleri ve çevresindeki mercan kayalıklarıyla, büyük bir çekim merkezi yaratan Santo Domingo her yıl yüksek sayıda ziyaret alan önemli bir turistik destinasyon. Amerika’nın keşfinden önce kurulan ve yaşam başlayan Santo Domingo’nun eski ve tarihî merkezi, günümüzde UNESCO tarafından koruma altına alınmış tarihî bir miras sayılıyor.

 Santo Domingo’da Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Santo Domingo otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Santo Domingo Otelleri

Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti olan Santo Domingo, Orta Amerika’da, Dominik Cumhuriyeti’nin güneyinde ve Karayip Denizi’nin de kıyısında yer alıyor. Bugün mevcut konumu ile Ozama Nehri’nin batı kenarında bulunan Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti’nin hem idarî hem de kültürel, finansal ve ticarî merkezi olarak öne çıkıyor.

İspanyol sömürgesi olduğu süreçte Yeni Dünya’nın önemli ilklerine de ev sahipliği yapmış olan şehrin, o dönemlerde merkezi olan Zona Colonial Bölgesi, UNESCO tarafından koruma altına alınmış yerler arasında bulunuyor. Bulunduğu coğrafi konum gereği tropik iklimin yaşandığı şehir, ülkenin de Karayipler’in de en büyük yerleşim yeri olmasının yanı sıra bölgenin en önemli ticari limanına da ev sahipliği yapıyor.   

 Santo Domingo Otelleri

Santo Domingo, Karayipler kıyısındaki konumu ile oldukça popüler bir turistik destinasyon. Turistlerin dinlenmek ve eğlenmek için seçtiği Dominik Cumhuriyeti’nin bu güzel şehri; gece hayatıyla da son derece ilgi çekiyor. Özellikle sahil şeridindeki gece kulüpleri ve barlar içinde, sabahın ilk saatlerine kadar eğlencenin devam ettiği mekânlar da bulunuyor. 

 Santo Domingo Şehir İçi Ulaşım

chatarras-ambulantes.jpg

Yerel halkın çok rahat kullandığı otobüs sitemi turistler açısından çok efektif değildir. Çünkü hiçbir otobüsün üzerinde rotaları yazmamaktadır. Kolektif taksiler, ya da yere adıyla “carros públicos”lar, önceden belirlenmiş bir rotada hareket eden minibüsler olarak işlev görür. Bunları tercih edebilirsiniz. Tarihi merkezi yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz.

 Santo Domingo Mutfağı

Kahvaltıda genellikle peynir, bacon ve yeşil muzla hazırlanan “mangu” servis edilir. Hemen tüm otel ve resortların kahvaltı menüsünde bulunan manguyu denemenizi tavsiye ederiz. Mangu aynı zamanda Dominik mutfağında akşamları da servis edilebilen bir yemektir.

“La Bandera Dominican” adlı yemek, günün en önemli öğünü olan öğlen yemeğinde yenir. Pirinç, fasulye, et, sebze ve kızarmış muzdan oluşan bu tabak günün kalan kısmı için bol bol enerji içerir. Diğer popüler yemeklerden biri de İspanyol tarzı yapılan ve pirinç ile servis edilen “Sancocho”dur. Çeşitli kökler, yeşil muz, avokado ve tavuk ya da etten oluşan bu kombinasyon bazen 7 etin karışımı olan Sancocho prieto ile de yapılır. Bu tarifte keçi eti de kullanılabilir. Locrio veya Dominik pirinci, İspanyol paellasının bir adaptasyonu olarak safrana benzer bir baharatla çok farklı şekillerde hazırlanabilir.

Popüler restoranlar

Pat’e Palo, Adrian Tropical, Antica Pizzeria, D’Luis Parrillada.

Bahşiş

Dominik Cumhuriyeti restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Santo Domingo Gece Hayatı

Bir sahil şehri olan Santo Domingo’da eğlence mekanları genellikle deniz kıyısındadır. Gece kulüpleri, barlar ve pub’lar çokça mevcuttur. Dans için Cue, iyi içki ve müzik için Dock, El Barcito ya da Maruja tercih edilebilir.

Santo Domingo Festivaller

Karnaval (Şubat)

Festival del Merengue (Temmuz-Ağustos)

Barbarella Müzik Festivali (Haziran)

Santo Domingo’da Alışveriş

Zona Colonial denilen sömürgecilik döneminden kalmış koruma altındaki tarihi bölgede pek çok alışveriş seçeneğiniz vardır. Ülkeye has gelekensel taşlar olan Ambar ve Larimar’dan yapılmış çeşitli mücevherler ve objeler satın almak i,in bu bölge en ideal adres. Ayrıca şehrin her köşesinde çok uygun fiyata satılmakta olan Haiti sanatı bulabilirsiniz. El Conde adı verilen ve Zona Colonial’ın ana bulvarı olan caddenin etrafında sayısız dükkan vardır. Burası tamamiyle yayalaştırılmış bir bölge oldupu için keyifle gezebilirsiniz. Şehirde dört adet de AVM bulunmaktadır: Agora Mall, Blue Mall, Galerias 360 ve Sambil.

 Santo Domingo Saat Farkı

Santo Domingo (GMT -3) ile Türkiye (GMT +2) 5 saat fark vardır. Türkiye’nin saati Santo Domingo’dan 5 saat ileridir. 

Santo Domingo Para Birimi

Dominik Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Maputo’nun para birimi Dominik Pezosu’dur. 1 TL yaklaşık 15,50 Pezo’dur.

Santo Domingo Resmi Dili

Dominik Cumhuriyeti sınırları içinde yer alan Santo Domingo’nun resmi dili İspanyolca’dır.

Türkiye Santo Domingo Dış Temsilcilikleri

SANTO DOMİNGO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Calle Los Laureles, No. 29, Bella Vista, D.N., Santo Domingo, Republica Dominica

Telefon: +1 809 532 77 83, +1 809 532 77 84 +1 809 532 77 85 +1 809 532 77 86

Faks: + 1 809 535 60 50

embajada.dominicana@mfa.gov.tr

http://santodomingo.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: DOMİNİK CUMHURİYETİ, ANTİGUA-BARBUDA, ST. KITTS VE NEVIS, ST. LUCIA, ST. VINCENT VE GRENADİNES, DOMİNİKA, GRENADA VE HAİTİ

Santo Domingo Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani

Duarte Günü (25 Ocak)

Bağımsızlık Günü (27 Şubat)

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Katolik Yortusu

Yenilenme Günü (16 Ağustos)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Santo Domingo İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Santo Domingo Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Santo Domingo’ya gidebilmesi için vize almaları gerekmemektedir.