Santo Domingo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

CataloniaSantoDomingo_HotelView.jpg

Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Bartolomeo Kolombus tarafından 1496 yılında kurulan şehir Ozama nehrinin doğu kıyısında kurulmuş sonrasında merkezi Nicolás de Ovando tarafından 1502 yılında aynı nehrin batı tarafına kaydırılmıştır. Yeni Dünya’daki ilk İspanyol sömürgesi olan şehir, yine Yeni Dünya’daki ilk üniversite, ilk katedral, ilk kale ve ilk manastırın kurulduğu yerdir.

Şehrin sömürgecilik döneminden kalan merkezi, Zona Colonial, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. 1936-61 yılları arasında dönemin diktatörü şehrin adını değiştirmiş ve kendi adından esinlenerek Ciudad Trujillo olarak adlandırmıştır. İdamından sonra ise şehir eski adına dönmüştür. Santo Domingo kültürel, finansal, siyasal, ticari ve endüstriyel bir merkezdir ve ülkenin en önemli endistrileri hep bu şehirde yer almaktadır.

Ayrıca ülkenin bir numaralı limanıdır.

Tanıtım videosu : https://www.youtube.com/watch?v=buAjZ6UyDyA

Santo Domingo ile İlgili

Santo Domingo’da Gezilecek Yerler

Yeni Dünya’daki ilk İspanyol sömürgesi olan şehir, yine Yeni Dünya’daki ilk üniversite, ilk katedral, ilk kale ve ilk manastırın kurulduğu yerdir. Şehrin sömürgecilik döneminden kalan merkezi, Zona Colonial, UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Devamını Oku

Santo Domingo Nerededir?

Bartolomeo Kolombus tarafından 1496 yılında kurulan şehir, Ozama nehrinin doğu kıyısında kurulmuş ise de sonrasında merkezi Nicolás de Ovando tarafından 1502 yılında aynı nehrin batı tarafına kaydırılmıştır.

Santo Domingo’ya Ne Zaman Gidilir?

Tropik iklime sahip olan şehirde en serin aylararalık – mart arasıdır. Bu dönemlerde daha az nemlilik görülür. Temmuz ve eylül arası sıcaklıklar en yüksek seviyelerdedir.

Santo Domingo’ya Nasıl Gidilir?

Santo Domingo’da uluslararası bir hava alanı mevcuttur. Pek çok uluslararası uçuş yapılmaktadır. Şehir merkezine yaklaşık 30 dakikalık mesafededir ve pek çok ulaşım seçeneği mevcuttur.

Santo Domingo’da Nerede Kalınır?

Atlantik Okyanusu üzerinde yer alan Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti olan Santo Domingo, bulunduğu konumun en önemli ve büyük şehirlerinden birisi olarak öne çıkıyor. Sahip olduğu işlek liman sayesinde hem turizm hem de ticareti gelişen şehir, sömürge olduğu dönemden kalma eserleriyle de turistlerin ilgisini çekiyor.

Doğal güzellikleri, muhteşem sahilleri ve çevresindeki mercan kayalıklarıyla, büyük bir çekim merkezi yaratan Santo Domingo her yıl yüksek sayıda ziyaret alan önemli bir turistik destinasyon. Amerika’nın keşfinden önce kurulan ve yaşam başlayan Santo Domingo’nun eski ve tarihî merkezi, günümüzde UNESCO tarafından koruma altına alınmış tarihî bir miras sayılıyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Santo Domingo otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Santo Domingo Otelleri

Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti olan Santo Domingo, Orta Amerika’da, Dominik Cumhuriyeti’nin güneyinde ve Karayip Denizi’nin de kıyısında yer alıyor. Bugün mevcut konumu ile Ozama Nehri’nin batı kenarında bulunan Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti’nin hem idarî hem de kültürel, finansal ve ticarî merkezi olarak öne çıkıyor.

İspanyol sömürgesi olduğu süreçte Yeni Dünya’nın önemli ilklerine de ev sahipliği yapmış olan şehrin, o dönemlerde merkezi olan Zona Colonial Bölgesi, UNESCO tarafından koruma altına alınmış yerler arasında bulunuyor. Bulunduğu coğrafi konum gereği tropik iklimin yaşandığı şehir, ülkenin de Karayipler’in de en büyük yerleşim yeri olmasının yanı sıra bölgenin en önemli ticari limanına da ev sahipliği yapıyor.   

 

Santo Domingo, Karayipler kıyısındaki konumu ile oldukça popüler bir turistik destinasyon. Turistlerin dinlenmek ve eğlenmek için seçtiği Dominik Cumhuriyeti’nin bu güzel şehri; gece hayatıyla da son derece ilgi çekiyor. Özellikle sahil şeridindeki gece kulüpleri ve barlar içinde, sabahın ilk saatlerine kadar eğlencenin devam ettiği mekânlar da bulunuyor. 

Devamını Oku

 Santo Domingo Şehir İçi Ulaşım

chatarras-ambulantes.jpg

Yerel halkın çok rahat kullandığı otobüs sitemi turistler açısından çok efektifdeğildir. Çünkü hiçbir otobüsün üzerinde rotaları yazmamaktadır. Kolektif taksiler, ya da yere adıyla “carros públicos”lar, önceden belirlenmiş bir rotada hareket eden minibüsler olarak işlev görür. Bunları tercih edebilirsiniz. Tarihi merkezi yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz.

 Santo Domingo Mutfağı

Kahvaltıda genellikle peynir, bacon ve yeşil muzla hazırlanan “mangu” servis edilir. Hemen tüm otel ve resortların kahvaltı menüsünde bulunan manguyu denemenizi tavsiye ederiz. Mangu aynı zamanda Dominik mutfağında akşamları da servis edilebilen bir yemektir.

Devamını Oku

Santo Domingo Gece Hayatı

Bir sahil şehri olan Santo Domingo’da eğlence mekanları genellikle deniz kıyısındadır. Gece kulüpleri, barlar ve pub’lar çokça mevcuttur. Dans için Cue, iyi içki ve müzik için Dock, El Barcito ya da Maruja tercih edilebilir.

Santo Domingo’da Alışveriş

Zona Colonial denilen sömürgecilik döneminden kalmış koruma altındaki tarihi bölgede pek çok alışveriş seçeneğiniz vardır. Ülkeye has gelekensel taşlar olan Ambar ve Larimar’dan yapılmış çeşitli mücevherler ve objeler satın almak i,in bu bölge en ideal adres. Ayrıca şehrin her köşesinde çok uygun fiyata satılmakta olan Haiti sanatı bulabilirsiniz. El Conde adı verilen ve Zona Colonial’ın ana bulvarı olan caddenin etrafında sayısız dükkan vardır. Burası tamamiyle yayalaştırılmış bir bölge oldupu için keyifle gezebilirsiniz. Şehirde dört adet de AVM bulunmaktadır: Agora Mall, Blue Mall, Galerias 360 ve Sambil.

 Santo Domingo Saat Farkı

Santo Domingo (GMT -3) ile Türkiye (GMT +2) 5 saat fark vardır. Türkiye’nin saati Santo Domingo’dan 5 saat ileridir. 

Santo Domingo Para Birimi

Dominik Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Maputo’nun para birimi Dominik Pezosu’dur. 1 TL yaklaşık 15,50 Pezo’dur.

Santo Domingo Resmi Dili

Dominik Cumhuriyeti sınırları içinde yer alan Santo Domingo’nun resmi dili İspanyolca’dır.

Santo Domingo Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani

Duarte Günü (25 Ocak)

Bağımsızlık Günü (27 Şubat)

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Katolik Yortusu

Yenilenme Günü (16 Ağustos)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Santo Domingo Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 24oC
  • Şub 24oC
  • Mar 25oC
  • Nis 26oC
  • May 26oC
  • Haz 27oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 2,908,607 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Dominik Pezosu (DOP) / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün