Santo Domingo’da Gezilecek Yerler

Yeni Dünya’daki ilk İspanyol sömürgesi olan şehir, yine Yeni Dünya’daki ilk üniversite, ilk katedral, ilk kale ve ilk manastırın kurulduğu yerdir. Şehrin sömürgecilik döneminden kalan merkezi, Zona Colonial, UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Basilica Cathedral of Santa María la Menor

Santa María la Menor katedrali Zona Colonial denilen sömürgecilik döneminden kalmış koruma altındaki tarihi bölgede yer alır. Tüm Amerika kıtasındaki en esli katedraldir. İnşaı 1512-1540 yılları arasında gerçekleşmiştir. Yeni Dünya’da kurulmuş ilk katedral olma özelliğini taşır.

Museo de las Casas Reales

MUSEO-CASAS-REALES.jpg

Museo de las Casas Reales (Kraliyet Evleri Müzesi) sömürgecilik döneminde inşa edilmiş ve Zona Colonial denilen sömürgecilik döneminden kalmış koruma altındaki tarihi bölgede yer önemli kültürel eserlerdir. Sömürgeci askerlerin ikameti için yapılmış olan evler aynı zamanda sömürgecilik faaliyetinin yürütüldüğü ofisler olarak da zamanında hizmet vermiştir.

Alcázar de Colón


Alcázar de Colón, ya da Columbus Alcazar, Zona Colonial denilen sömürgecilik döneminden kalmış koruma altındaki tarihi bölgede yer alır. Binada The Museo Alcázar de Diego Colón adlı müze yer almaktadır. Bu müzenin koleksiyonunda Karayiplerde bulunan en önemli geç Ortaçağ ve Rönesans dönemi sanat eserleri yer almaktadır. Ülkenin en çok ziyaret edilen müzesidir.

Faro a Colón

7c63a93fc2c7f674fc937e05b51581a6-faro-a-colon.jpg

Río Ozama’nın doğusunda yer alan bu muhteşem anıt tartışmalı geçmişiyle ünlüdür. 10 apartman katı yüksekliğinde bir haç şeklinde göklere uzanan yapıda haçı oluşturan kolların kesim noktasında Colombus’un mezarı olduğu idda edilir. Bu konuda İspanya ve İtalya itiraz etmekte ve amiralin kemiklerinin kendilerinde olduğunu söylemektedir.

Santo Domingo’da görülmesi gereken diğer yerler

calle-las-damas-zona-colonial-santo-domingo-repc3bablica-dominicana1.jpg

Jardin Botanico Nacional, Puerta del Conde, Monasterio San Fancisco, Ulusal Kütüphane, Calle de Las Damas.