Google+

Arama formu

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 DOP = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 23℃
Şub 23℃
Mar 24℃
Nis 25℃
May 26℃
Haz 27℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 27℃
Eki 27℃
Kas 26℃
Ara 24℃
Genel Bilgiler / Rehber

 Genellikle sadece Puerto Plata olarak adlandırılan, San Felipe de Puerto Plata, Dominik Cumhuriyeti’nin Puerto Plata bölgesinin başkenti olan şehirdir.

 
Şehir, Playa Dorada ve Costa Dorada gibi güneyinde yer alan tatil köyleriyle ünlüdür. Şehirde toplam otel yatak sayısı 100.000’dir.
 
San Felipe de Puerto Plata Belediyesi tarım işletmeleri ve turizm faaliyetleri ile tüm ülkenin ekonomik büyümesine önemli bir katkı yapar. Diğer ekonomik gelir kaynakları ise balıkçılık, gemi - tekne yapımı, tekstil ve liman işletmeciliğidir. Limanın şehir ve ülke ekonomisinde çok önemli bir etkisi vardır. Yolcu gemileri için önemli bir bağlantı ve kargo merkezidir. Gümrüksüz bölgede bölgesel tarım ürünleri ve mamulleri olmak üzere bir çok ürünün ihracatı yapılır.
 
Karayiplerideki tek teleferik Puerto Plata’da yer alır. Teleferikle turistik bir bölge olan 793 metre yükseklikteki Pico Isabel de Torres Dağı’na ulaşmanız mümkündür. Dağın tepesinde bir botanik bahçe ve Rio de Janerio’daki ünlü İsa heykelinin bir kopyası bulunmaktadır.
 
16. yüzyılda Rafael Trujillo diktatörlüğü altında bir hapishane olarak kullanılan Fortaleza San Felipe, Puerto Plata limanına yakın bir yerde yer alır.
 
Puerto Plata, Gregorio Luperón Uluslararası Havaalanı ile hizmet verir.