Puerto Plata Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Genellikle sadece Puerto Plata olarak adlandırılan, San Felipe de Puerto Plata, Dominik Cumhuriyeti’nin Puerto Plata bölgesinin başkenti olan şehirdir.

Şehir, Playa Dorada ve Costa Dorada gibi güneyinde yer alan tatil köyleriyle ünlüdür. Şehirde toplam otel yatak sayısı 100.000’dir.

San Felipe de Puerto Plata Belediyesi tarım işletmeleri ve turizm faaliyetleri ile tüm ülkenin ekonomik büyümesine önemli bir katkı yapar. Diğer ekonomik gelir kaynakları ise balıkçılık, gemi - tekne yapımı, tekstil ve liman işletmeciliğidir. Limanın şehir ve ülke ekonomisinde çok önemli bir etkisi vardır. Yolcu gemileri için önemli bir bağlantı ve kargo merkezidir. Gümrüksüz bölgede bölgesel tarım ürünleri ve mamulleri olmak üzere bir çok ürünün ihracatı yapılır.

Karayiplerideki tek teleferik Puerto Plata’da yer alır. Teleferikle turistik bir bölge olan 793 metre yükseklikteki Pico Isabel de Torres Dağı’na ulaşmanız mümkündür. Dağın tepesinde bir botanik bahçe ve Rio de Janerio’daki ünlü İsa heykelinin bir kopyası bulunmaktadır.

16. yüzyılda Rafael Trujillo diktatörlüğü altında bir hapishane olarak kullanılan Fortaleza San Felipe, Puerto Plata limanına yakın bir yerde yer alır.

Puerto Plata, Gregorio Luperón Uluslararası Havaalanı ile hizmet verir.

Puerto Plata ile İlgili

Puerto Plata’da Nerede Kalınır?

Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan San Felipe de Puerto Plata, Dominik Cumhuriyeti’nin turistik şehirlerinden biri olarak tanınıyor. Kısaca üzerinde yer aldığı bölge olan Puerto Plata’nın ismiyle anılan şehir, yüzünü okyanusa sırtını da Isabel de Torres Tepesi’nin eteklerine dayamış bir konumda. Tarım için son derece elverişli Cibao Vadisi'nde yetiştirilen ürünlerin ticaretine destek sağlayan limanı yıl boyunca sevkiyat ve yolcu gemilerinin girişi amacıyla kullanılıyor.

Masmavi Atlantik ile yemyeşil Isabel de Torres Millî Parkı bölgesine eşlik eden Dorada mevkii şehrin en keyifli plajlarına ev sahipliği yapıyor. Sahil şeridinde art arda yer alan Acapulco, Costa Rica gibi plajlar keyifli ve temiz kum sahilleriyle konuklarını okyanusla buluşturuyorlar. Binlerce yıllık amber koleksiyonlarının sergilendiği Amber Müzesi’nin de yoğun ilgi gördüğü şehirde San Felipe Kalesi de önemli bir turistik nokta olarak göze çarpıyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Puerto Plata otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Puerto Plata Otelleri

San Felipe de Puerto Plata… Orta Amerika’da bulunan Dominik Cumhuriyeti’nin bir şehri olarak oldukça turistik bir destinasyon. Ülkenin Puerto Plata bölgesinin başkenti olan şehir, kısaca bölgenin de adı olan Puerto Plata ismi ile anılıyor. Öncelikle tarım, sonraki dönemde de turizm ile ekonomisi oldukça ilerleyen Puerto Plata’nın ticaret konusunda oldukça yoğun işleyen bir de limanı bulunuyor. Liman genellikle şehirde üretilen tütün, muz, kakao ve kahvenin sevkiyatı için kullanılıyor. Tarım ürünleri ilk gelir kaynağıyken Dorado bölgesinde en yoğun ivmeyi kazanan turizm de şehir için bir diğer önemli gelir kaynağı oluyor.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihî değeriyle de akıllarda kalacak olan Puerto Plata, 15. yüzyılda kurulan Avrupa kıtasının ilk yerleşim merkezlerinden biri olan La Isabela'nın kalıntılarına da ev sahipliği yapıyor.

 

Şehirde gece hayatı için ilginç alternatifler bulabilirsiniz. Havalimanına yakın konumda bulunan Sosua kasabası bölgenin en ünlü gece hayatının yaşandığı nokta olarak tercih ediliyor. Cabarete bölgesi de gündüz kahve üretim çiftlikleri için hareketlenirken geceleri sahilde bulunan bar ve kulüplerle oldukça neşeli bir havaya bürünüyor.

Devamını Oku

Puerto Plata Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 23oC
  • Şub 23oC
  • Mar 24oC
  • Nis 25oC
  • May 26oC
  • Haz 27oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 27oC
  • Kas 26oC
  • Ara 24oC

Kısa Kısa