Punta Cana Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Punta Cana Dominik Cumhuriyeti’nin en doğusunda bulunan, her yıl bolca turistin ziyaret ettiği bir şehirdir. Bu şehir yaklaşık 420 metrekarelik bir alanı kapsar ve nüfusu yalnızca 100 bin kişidir. 

Punta Cana’nın temel geçim kaynağı turizmdir, bu yüzden şehir ülkenin diğer bölgelerine göre daha pahalı olarak değerlendirilmektedir. Punta Cana sakin bir tatil geçirmek, deniz ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler için mükemmel bir lokasyondur. Şehrin turistler tarafından tercih edilmesinin ilk nedenlerinden biri ise masmavi denizi ve cennet kumsallarıdır.  

Dominik Cumhuriyeti’nde konuşulan resmi dil İspanyolcadır, kullanılan para birimi ise Dominik pesosudur (DOP). 2 TL yaklaşık 25 DOP’na denk gelmektedir. Kur bilgisi 2018 yılının mart ayında güncellenmiştir. 

Punta Cana’nın İklimi 

Punta Cana’da tropikal iklim görülmektedir. Şehir ikliminden dolayı daima sıcak ve nemlidir. En sıcak aylar nisan ve kasım ayları arasındaki aylardır ve bu aylar arasında sıcaklık 30 derecelerin bile üstüne çıkabilmektedir. Aralık ve mart ayları arasında ise sıcaklık 20 derecenin altına düşmez. Punta Cana’nın dümdüz bir bölgeye kurulmuş olmasından dolayı çok fazla yağmur görmek de mümkün değildir. 

Punta Cana’ya Nasıl Gidilir? 

Dominik Cumhuriyeti’nde bulunan uluslararası 8 havaalanından biri Punta Cana’da bulunuyor fakat maalesef ülkemizden Dominik Cumhuriyeti’ne direkt uçuş bulunmuyor. Punta Cana’ya uçuşlar Amerika’dan ve Avrupa’nın birçok kentinden gerçekleşiyor. Bu yüzden aktarmalı bir uçuş yaparak Punta Cana’ya varabileceğinizi söyleyebiliriz. 

Punta Cana’da Yapılabilecek Şeyler 


 

Punta Cana doğal güzelliklerinin yanında misafirlerine hareketli bir gece hayatı, zengin bir mutfak kültürü ve çeşitli adrenalin sporlarını yapma imkânı sunuyor.

Gezinize Punta Cana’nın kıyısında bulunan Bavaro bölgesinden başlayabilirsiniz. Bu bölge eskiden otel çalışanları ve bölgedeki görevlilerin kaldığı bölgeymiş fakat zaman içinde masmavi denizi ve tertemiz kumsalıyla turistlerin ilgi odağı olmuş. Günümüzde bölgede birçok otel, eğlence mekânları, barlar ve hediyelik eşya dükkânı görmek mümkün. Ayrıca yerel halkla tanışıp kültürlerini öğrenebilmek için de ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesi.

Turistlerin bolca ilgisini çeken lokasyonlardan birisi de “Seaquarium Punta Cana”. Punta Cana’da bu gezi, eşsiz bir su altı macerası olarak tanımlanıyor. Geziyi özetlersek tur; bir otobüsün katılımcıları otellerinden almasıyla başlıyor. Daha sonra yolcular üstü açık küçük bir gemiye bindiriliyor. Bu gemide yolcular meyve, atıştırmalık ve içki ikramları yapılıyor. Kısa bir süre sonra gemi bir limana yanaşıyor. Burada da ilgilenenler için bir eğitmen eşliğinde deniz altında köpekbalıkları, rengârenk balıklar ve denizaslanlarıyla yüzme imkânı bulunuyor.

Eğer heyecan aramayanlardan ve sadece denizin tadını çıkarmak isteyenlerdenseniz köpekbalıklarıyla yüzmek yerine Punta Cana’nın meşhur kumsallarından birinde güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Bölgedeki en ünlü plajlardan birisi Macao Beach. Bu kumsal Punta Cana’ya çok yakın bir bölgede bulunuyor ve Punta Cana’nın kalabalığından kaçıp sessiz bir ortam isteyenlere kollarını açıyor. Bölgede az sayıda restoran ve kafe bulunuyor.

Eğer doğada vakit geçirmeyi sevenlerdenseniz kesinlikle görülmesi gereken yerlerden bir tanesi “Manati Park”. Burası Dominik Cumhuriyeti’nin hayvan temalı parkı. Parkta 150 farklı hayvan türü görmek mümkün. Bu park tamamen insanlar ve hayvanlar arasındaki bağı güçlendirmek ve doğayı korumak için kurulmuş. Parkta ayrıca yunuslarla yüzme imkânı da bulunuyor.

Tabii ki Dominik Cumhuriyeti’ne ününe kazandıran en önemli şeylerden biri olan kahve ve puroyu da unutmamalısınız. “Aramos Museum” Punta Cana’da bulunuyor. Burası rom, puro, kakao ve kahve üretimine adanmış ve bu ürünlerin Dominik Cumhuriyeti için kültürel değerini turistlere göstermeye çalışıyor. Müze tüm ziyaretçilerine üretilen ürünleri tatma imkânı sunuyor.

Punta Cana’da deneyebileceğiniz turistik etkinlerden bir tanesi de HorsePlay Punta Cana adında bir turizm şirketi tarafından düzenlenen at gezileri. Bu turun en önemli özelliklerinden birisi her şeyin çevre dostu olması. Tur süresince misafirlere Dominik Cumhuriyeti’nin kültürü anlatılıyor ve yerel yemekleri tatma şansı sunuluyor. Yerel yemekleri tatmak kültürü daha yakından gözlemlemek için katılabileceğiniz bir diğer tur da safari araçlarıyla yapılan şehir turu. Bu turda da ziyaretçiler küçük köylere götürülüyor ve yerel yemekler tadılıyor.

Punta Cana da ayrıca bir de water-park bulunuyor. Burada da farklı temalarla yapılmış bölümler, su kayakları ve kaydıraklar gibi bölümler bulunuyor. Sirenis Aquagames de özellikle ailecek tatil yapanların gidebileceği yerlerden bir tanesi.