Dubai gezilecek yerler listesinin tarihi kısmı El Fahidi Hisarı. Dubai’nin tarihi yönden pek varlıklı ve zengin olmadığı gerçeğine karşın yine de birkaç tane tarihi mimari görmek mümkündür. Bunlardan bir tanesi de El Fahidi Hisarı’dır. Dubai’nin en eski yapısı olan hisar, 1787’de yapılmıştır. Bu nedenle de Dubai'nin geleneksel yapısını korumak isteyen Dubai Emiri 1971 yılında Dubai Müzesi'nin hisar içerisinde açılmasına öncülük etmiştir.

Hisarın doğu surlarında, Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin bayraklarının da bulunduğu ana girişte hisarı koruduğu izlenimi veren iki adet top bulunmaktadır. Hisarın iç bahçesinde de bronzdan yapılmış toplar ve arish ismi verilen yazlık bir ev bulunmaktadır. Palmiyelerden yapılan bu ev sıcak havalarda biraz serinleyebilmek için yapılmıştır.

Hisarın içinde bulunan Dubai Müzesi ise Dubai'nin petrol öncesi dönemdeki geçim kaynaklarını ve gündelik yaşamda kullaılan eşyalarını sergilemektedir. Bu dönemde yaşayan marangozların, kuyumcuların ve esnafların canlandırmaları da bulunnmaktadır. Ayrıca Dubai yakınlarında bulunan M.Ö. 3000'e ait yaşam izlerinin bulunduğu Al Qusais bölgesinden getirilen eserler de müzenin son odasında sergilenmektedir.

Tarih boyunca farklı insanlarla ve medeniyetlerle etkileşim içerisinde olan Dubai’nin çok eski hikayesini, Dubai Müzesi’nde anlayabilirsiniz. İster zengin olsun ister fakir, bu müzede Dubai’nin zengin, kırsal, deniz kıyısı, çöl ya da dağ hayatı gibi farklı ortamlarına aşina olabilirsiniz. Nadir bulunan anıtlar, orijinal örnekler, çizimler ve diyagramlar, sesli ve görsel medyalar, müzenin farklı kanatlarına dağıtılmış durumdadır.

Kısaca, şehrin en tarihi göstergelerinden biri olan Dubai Müzesi, Dubai’nin balıkçılık ve inci toplama işinden, global bir ticaret merkezine nasıl dönüştüğünü adım adım hissettiriyor.

Ziyaret Bilgileri: Giriş ücretleri yetişkinler için: 3 AED (Yaklaşık 1 Euro), Çocuklar için (6 yaş altı): 1 AED (Yaklaşık 0,3 Euro) Müze, cumartesiden perşembeye, 08.30 - 20.30 arası, Cuma günleri: 14.30 - 20.30 arası, Ramazan günleri Pazardan Perşembeye: 10.00 – 17.00 arasında ziyaret edilebiliyor.

Adres:Al Fahidi St - Dubai - Birleşik Arap Emirlikleri

Yol Tarifi:Dubai Ulu Camii’den 5 dakikalık yürüyüş mesafesindedir. Taksi ile şehir merkezinden yazacağı para: 22 AED (Yaklaşık 6 Euro) Toplu Taşıma Seçenekleri: Ghubaiba ya da Fahidi otobüs ve metro duraklarından ulaşabilirsiniz. MRed ve MGrn metro hatlarını kullanabilirsiniz.

Yakın Yerler: Al Fahidi Tarihi Semti, Dubai Körfezi, Deira Eski Pazar Yeri