Courchevel Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Courchevel Fransa Alplerinde bulunan bir kayak merkezidir aynı zamanda dünyadaki en büyük kayak merkezi bağlantısının bir parçasıdır. Kayak merkezinin yapımı II. Dünya Savaşı sırasında planlanmıştır. Courchevel’in en önemli özeliklerinden birisi Fransa’da var olan bir yerleşim yerine kurulmamış, sıfırdan yapılmış ilk yerleşim yeri ve tesisi olmasıdır.

Bu merkezdeki tüm kayak yollarının uzunluğu tam 600 kilometredir. Bölgede 4 adet yerleşim merkezi bulunuyor: Courchevel 1300 (Le Praz), Courchevel 1550, Courchevel 1650 (Moriond) ve Courchevel 1850. Bu yerleşim yerlerinin isimleri bulundukları bölgenin yüksekliğine göre verilmiştir.

Courchevel’de konuşulan ana dil ülkenin geri kalanında olduğu gibi Fransızcadır, kullanılan para birimi ise euro’dur (€). 1 €, 4,80 TL değerindedir.

*Kur bilgileri Mart 2018’de güncellenmiştir. 

Courchevel’in İklimi 

Courhevel’de Fransa’nın geneline göre çok daha soğuk bir iklim görülmektedir 1.500 metre ve üstündeki bölgelerde kar yağışı kasım ayında başlar ve mayıs sonu, haziran başına kadar kar yerde kalmaktadır. Bu da burayı çok iyi bir kayak merkezi durumuna getiren nedenlerin başına koyar.

Courchevel’e Nasıl Gidilir? 

Courchevel’de küçük bir havaalanı bulunuyor fakat bu havaalanı sadece özel uçaklar ve helikopterlere hizmet veriyor. Bunun nedeni bölgenin dağlar arasında bulunması ve büyük uçakların kalkış veya iniş yapabilecekleri kadar uzun bir mesafe bulunmaması.

Courchevel’e en yakın havaalanları, bölgeye 165 kilometre uzaklıkta Geneva’da ve 110 kilometre uzaklıktaki Chambery’de bulunuyor. Geneva’dan arabayla bölgeye ulaşmak yaklaşık bir buçuk saat, Chambery’den ise bir saat sürüyor.

Bölgeye en yakın otobüs istasyonu ise 25 kilometre uzaklıktaki Moutiers. Otobüs yolculuğu ise yaklaşık yarım saat sürüyor. 

Courchevel’de Ne Yapılır? 

Courchevel’e gidildiğinde tabii ki en çok vakit ayırabileceğiniz şey kış sporlarına yoğunlaşmak olacaktır. Bölgede bulunan kayak pistlerinin toplam uzunluğu 600 kilometredir. Bu kayak pistleri ziyaretçilerin tercihlerine göre farklı yapılardadır. Deneyimli kayakçılar için uzun ve daha çok engel bulunan pistler varken yeni başlayan kayakçılar için daha kısa ve engelsiz pistler bulunuyor, yani her deneyime uygun pistler bulunduğunu söyleyebiliriz.

Courchevel’de 4 farklı yerleşim yeri bulunuyor. Konaklamanızı hangisinde yapacak olursanız olun tüm bölgeler birbirine teleferik vb. araçlarla bağlı. Gününüzü farklı bölgeleri ziyaret ederek geçirmeniz de burada yapılacak aktiviteler arasında gelebilir.

Bölgede öne çıkan restoranlardan bir tanesi Le Bateau Ivre adlı otelde bulunuyor. Restoran Modern Fransız mutfağından yemekleriyle ünlü. Siz de Courchevel’e gelmişken bu restorana uğramadan dönmeyin.
 
Courchevel 1300 (Le Praz) adlı merkezin en dikkat çekici özelliği, içinde barındırdığı kayakla atlama tepesi. Bu tepe 1992 yılında Olimpiyatlar için yapılmış ve günümüzde hâlâ kayakçılar tarafından kullanılıyor. Sizi tepenin farklı yerlerine çıkarıp bırakabilecek bir teleferik bulunuyor böylece ziyaretçiler istedikleri yükseklikten atlama yapabiliyor. Bu bölgede alışveriş yapabileceğiniz çok fazla dükkân bulunmuyor fakat çevrede bolca restoran ve bar görmek mümkün.

Courchevel 1550, bölgeye giden ana yolun dışında kalan, daha çok sakinlik arayanların tercih etmesi gereken yer. Burada az sayıda da olsa restoran bulmak mümkün. Courchevel 1550, Courchevel 1850’ye bir teleferikle bağlanıyor.

Courchevel 1650 (Moriond), bölgenin en merkezi yerlerinden birisi. Bölgede bolca restoran, bar ve hediyelik eşya dükkânı bulmak mümkün. Bu mekânların sıralandığı çizgi boyunca teleferikle ulaşım imkânı da bulunuyor. Teleferiğin diğer tarafında ise sonsuz gibi görünen ağaçların manzarasını izlemek mümkün. Bu bölgeye ayrıca 2015 yılında Aquamotion adında bir su sporları merkezi açılmış. Burada açık-kapalı havuz, jakuzi, su kayağı, sauna ve dalış havuzu gibi farklı imkanlar sunuluyor.

Son olarak Courchevel 1850. Bu bölge çevrede bulabileceğiniz en kapsamlı yerleşim yeri. Bölge diğer bölgelere göre daha pahalı olarak değerlendiriliyor ve çevrede bolca lüks otel bulmak mümkün. Bölgedeki teleferik hattının da merkezi burası yani ulaşım için diğer yerlere göre daha çok imkân var. Bu bölgede de bolca restoran, eğlence mekânları ve alışveriş yapabileceğiniz dükkânlar bulunuyor.

Tüm bunların yanında Alp Dağlarının göz alıcı manzarası için bile Courchevel’e gitmek iyi bir fikir olabilir.