Fransız Polinezyası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fransız Polinezyası, Güney Pasifikte bulunan Fransız deniz aşırı bir topluluktur. İki bin kilometreden fazla bir alana uzanan adalar topluluğunun yüzden fazla olduğu biliniyor. Bu takımadalar ülkesinin başkenti ise ikiye ayrılmış Tahiti adasında bulunan Papeete şehridir. Zaten Fransız Polinezyası’nda bulunan takımadalar içinde en popüler olan adalardan biri Tahiti diğeri ise Bora Bora’dır. Toplamda 118 adadan oluşan Fransız Polinezyası beş takımadaya bölünmüştür. Bu adalar; Austral, Gambier, Marquesas, Society ve Tuamotu şeklinde isimlendirilmişlerdir. Toplulukta yaygın kullanılan diller ise Fransızca ve Tahiti dilleridir. Fransa’ya bağlı olarak yönetilen Fransız Deniz Aşırı Bölgeler Topluluğu üyesi olan bu bölge Büyük Okyanus’un ortasında cennet gibi doğal güzelliklere sahip oluşuyla tanınır. 

Konaklama

Adalar topluluğu olan bu bölge mercanlarla çevrili lagünlerle bezenmiştir. Turistlerin oldukça ilgisini çeken özelliklerinden biri suyun üzerine inşa edilmiş bungalov otellerdir. Doğaya dönüşün artış gösterdiği şu günlerde bungalov tatilleri zaten fazlasıyla popüler durumda. Birde bunların su üzerine serpiştirilerek konumlanmış halleri elbette fazlasıyla ilgi çekiyor. Doğal, göz alıcı ve konforlu tatil imkanıyla beraber size farklı türde bir konaklama deneyimi de yaşatılmış oluyor. Ancak su üzerinde bulunan bungalovların yanı sıra birbirinden farklı türde konaklama imkanları da yok değil. İster doğanın içinde ya da isterseniz konforun ön planda tutulduğu daha modern bir otelde konaklamanız mümkün olacaktır. 

Sahiller

Tabii Polinezya’yı değerli kılan özellikler bununla sınırlı değil. Turkuaz rengi denizi, pırıl pırıl koylarıyla birlikte kelimenin tam manasıyla size maviye doyacağınız bir tatil geçirebilme imkanı sunuyor. Büyük Okyanusta yer alan takımadalar topluluğun denizi olduğu kadar plajları da ünlü… Volkanik olayların daha fazla yaşandığı bölgelerde rastlanan siyah kumlu plajlar, mavi ve siyahın buluşmasıyla farklı bir görsellik sunuyor. Ancak tercihiniz bu yönde olmayacaksa Fransız Polinezyası’nın beyaz kumlu plajlarıyla da ünlü olduğunu ekleyelim. İster siyah ister beyaz kumlu bir plaj hayali kurun masmavi denizin tadına her ikisinde de varacağınız bir tatil sizi bekliyor olacak. 

Neler Yapılır?

Fransız Polinezyası’nda tatili özel kılacak birbirinden güzel plajlarda zaman geçirmek ilk sırada gelse de yapılacak daha çok şey var. Sahiliyle, koylarıyla ünlü bir bölgede su sporları da olmazsa olmazlardan. Neredeyse su sporlarının tamamı için elverişli olan adalarda birbirinden farklı deneyimler yaşamanız mümkün. Su sporlarına geçmeden önce keşfetmeyi ve doğal güzellikleri sevenler için tekne turunun yapılacaklar listesinin başında olduğunu belirtelim.  Bunun yanı sıra daha hareketli aktiviteler arayanlar için pek çok seçenek bulunuyor. Jetski, su kayağı, surf gibi su sporlarını yaparak tatilinize renk katabilirsiniz.

Ayrıca su altını da unutmamak gerekiyor. Dalgıç eşliğinde su altının mavi dünyasında şnorkelle yolculuk yapmak için bu takımadalar oldukça ideal. Yalnız Fransız Polinezyası’nı güzel kılan tek unsur sahilleri değil… Bölgede dağlar, engebeli alanlar, yemyeşil vadiler ve yükselen şelaleler yer alıyor. Farklı manzaraları görmek ve fotoğraf çekmek için keşfe çıkabilir ya da safari turuna katılabilirsiniz. Tarihi güzelliklere ilgisi olanlar içinse katedraller, müzeler ve bazı yapılar muhakkak görülmesi gereken diğer yerlerden.

Ne Yenir?

Burada sürekli yaşamını sürdüren yerliler, genel olarak ekmek, deniz ürünleri ve domuz eti tüketerek besleniyorlar. Sıklıkla tüketilen besinler içinde en önemli yere sahip olanlar arasında tropikal meyveler de yer alıyor. Coğrafi konumu sebebiyle tropikal meyveler açısından fazlasıyla zengin olan Fransız Polinezyası’nda mango, muz, ananas, papaya, greyfurt gibi pek çok çeşit bulunuyor. Hindistancevizi ve vanilya, aromalar içinde en önemlilerden olup sıklıkla tüketilmekteler. Bölgeyi farklı kılan yemek kültürünün en önemli özelliklerinden biri yemeklerde sebze yerine tatlı meyvelerin daha çok kullanılmasıdır. Sandviçler, turşular ve et yemeklerine bizim kültürümüzde olanın aksine sıklıkla meyve eklenmektedir. Ayrıca yemek pişirme biçimlerinde de kendine özgü bazı yöntemler kullanılmaktadır. Yemeğin üzerinin muz yapraklarıyla kapatılması ise bu pişirme özelliklerden sadece biri. Bölgeye özgü meyveli turtalar, papayalı puding gibi tatlılarla birlikte fafaru isimli özel balık yemeği de tadılmaya değer lezzetlere örnek olarak verilebilir.
 

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı