Google+

Arama formu

Fransız Guyanası

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 GYD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26℃
Şub 26℃
Mar 26℃
Nis 26℃
May 26℃
Haz 26℃
Tem 26℃
Ağu 26℃
Eyl 27℃
Eki 27℃
Kas 26℃
Ara 26℃
Genel Bilgiler / Rehber

Güney Amerika'nın Kuzey Atlantik Kıyısı'nda yer alan bir Fransız bölgesidir. Fransız Anayasası'nın denizaşırı illere ilişkin hükümlerine göre yönetilir. Güney ve doğusunda Brezilya ile batısında Surinam ile sınırlara sahiptir. Başkenti 250.000 nüfusa sahip Cayenne şehridir. Yüzölçümü açısından Fransa'nın en büyük denizaşırı bölgesidir. Tropik yağmur ormanlarının bulunduğu bölge ekolojik açıdan çok zengindir. Ancak maden yatakları azdır.

Nüfus artış hızı dünya ortalamalasının oldukça üstünde olan ülkede ortalama yaşam süresi 77 yıldır. 83.534 kilometrekarelik bir alana sahiptir ve kilometrekarebaşına 3 kişi düşer. Resmi dil Fransızca olmasına rağmen ülkede yirmiye yakın farklı dil konuşulur.

Fransız Guyanası, büyük ölçüde madencilik, ormancılık ve balıkçılık sektörlerine dayanan ve gelişmekte olan bir ekonomidir. Ekonominin dayandığı bir başka alan ise Guyana Uzay Merkezi'dir. Avrupa Uzay Ajansı'nın Ekvator'daki en önemli fırlatma merkezidir. Ülkemizin Türksat uyduları da bu bölgeden fırlatılmıştır.

Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.