Girne Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Güneyinde Beşparmak Dağları, kuzeyinde ise Akdeniz’le çevrili liman kenti Girne, Kıbrıs Adası'nın en gözde tatil beldesidir. Son yıllarda nüfusu giderek artan Girne'nin 2006 yılında yapılan son sayımda nüfusunun 62 bin kişiyi aştığı kaydedilmiştir. 1996’da yapılan sayıma oranla yüzde 58 oranında büyüyen Girne, marinayı çevreleyen, yarım ay biçiminde dizilmiş restoranları, barları, eski Venedik evleri, yürüme mesafesindeki alışveriş merkezi ve kumarhaneleriyle Akdeniz’in en önemli turistik merkezlerinden biridir.

Tarihi M.Ö. 10. yüzyıla dayanan Girne, Ege bölgesinden gelen küçük toplulukların ilk yerleşim yeri olmuştur. Aynı zamanda da Kıbrıs’ın eski çağlardaki 10 krallığından birinin merkezidir. Bu özelliğiyle, Kıbrıs’a hakim olan çeşitli medeniyetlerin izlerini taşıyan tarihi bir kenttir. Kentin adı Roma kaynaklarında ‘Corineum’ olarak geçer. Tarihi ise adanın tarihi ile aynıdır. Bizans döneminde birkaç kez Arap korsanları tarafından yağmalanan Girne, bazı kaynaklara göre M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş ve kurucularının geldiği ülkedeki bir dağın adı olan ‘Kyrenia’ adını almıştır. Başka bazı kaynaklarda ise M.Ö. 9. yüzyılda Fenikeliler tarafından kurulduğu belirtilir.

Yüzölçümü 50 kilometrekare olan ve Kıbrıs’ın kuzeyinde yer alan Girne’nin gezilip görülmesi gereken yerlerinin başında, Marina’nın tam karşısında bulunan, Venedik dönemlerinden kalma Girne Kalesi olan Lusignan gelir. Kalenin içindeki Batık Gemi Müzesi, Halk Sanatları Müzesi ve yine kalenin yakınlarındaki Archengelos Michail Kilisesi (İkon Müzesi) turistlerin en çok ilgi gösterdikleri tarihi yerlerdir.

Yaz sezonunun çok uzun sürdüğü Girne’de, çoğunlukla sahile yakın konumda bulunan oteller, genellikle 4 ve 5 yıldızlıdır. Akdeniz'in eşsiz panoramik manzarasına sahip Girne otelleri, tatil amaçlı konaklamaların yanı sıra iş toplantıları, davetler ve özel kutlamalar için de hizmet vermektedir.

Tanıtım Videosu: