Google+

Girne

Girne - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon10℃
 • Şubweather-icon10℃
 • Marweather-icon12.8℃
 • Nisweather-icon16.1℃
 • Mayweather-icon21.1℃
 • Hazweather-icon26.1℃
 • Temweather-icon28.9℃
 • Ağuweather-icon27.8℃
 • Eylweather-icon25℃
 • Ekiweather-icon20℃
 • Kasweather-icon16.1℃
 • Araweather-icon12.2℃
Nüfus: 72.284 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Girne Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Güneyinde Beşparmak Dağları, kuzeyinde ise Akdeniz’le çevrili liman kenti Girne, Kıbrıs Adası'nın en gözde tatil beldesidir. Son yıllarda nüfusu giderek artan Girne'nin 2006 yılında yapılan son sayımda nüfusunun 62 bin kişiyi aştığı kaydedilmiştir. 1996’da yapılan sayıma oranla yüzde 58 oranında büyüyen Girne, marinayı çevreleyen, yarım ay biçiminde dizilmiş restoranları, barları, eski Venedik evleri, yürüme mesafesindeki alışveriş merkezi ve kumarhaneleriyle Akdeniz’in en önemli turistik merkezlerinden biridir.


Tanıtım Videosu:
 

Genellikle turistik bir şehir olarak anılsa da, Girne tarihi açıdan çok zengin bir kenttir. Gezilecek yerler açısından Girne Kalesi, kalenin içindeki Batık Gemi Müzesi, Boğaz Şehitliği, Ağa Cafer Paşa Camii, St. Hilarion Manastırı, Halk Sanatları Müzesi, Hz. Ömer Türbesi gibi pek çok tarihi mekana ev sahipliği yapmaktadır.

Girne Kalesi

14317 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Girne Kalesi

Olağanüstü bir manzarası olan dikdörtgen planlı bu kale, şehrin simgesi konumundadır. Ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmeyen Kale’nin M.S. 7. yüzyılda Kıbrıs’a başlayan Arap akınlarına karşı kenti korumak amacıyla Bizanslılar tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Kaleye Lusignan döneminde (M.S. 1208–1211) ilaveler yapılmıştır. Son şeklini ise Venedik döneminde M.S. 1489-1570 yılları arasında almıştır. Lusignan krallarının barış zamanlarında dinlendiği, savaş zamanlarında ise sığındığı kale, M.S. 1373’teki Ceneviz akınlarında büyük zarar görmüştür.

1489’da Venedikliler tarafından önemli değişikliklere uğrayan kale, 1570 yılında Osmanlıların eline geçmiş ve yaklaşık üç asır boyunca Osmanlıların elinde kalmıştır. İngiliz Sömürge İdaresi döneminde ise (1878-1960) Polis Okulu ve hapishane olarak kullanılmıştır.

-

Girne lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Bellapais Gardens Hotel, Kemerli Konak Boutique Hotel, Farm House. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Paradise, Citrus Homes gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz The Prince Inn Hotel & Villas, The Olive Tree Hotel, Five Fingers Holiday Bungalows otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Girne aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Batık Gemi Müzesi

2617 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Batık Gemi Müzesi

Girne Kalesi’nin içinde yer alan bu müze, Helenistik döneme ait bir donanma gemisinin kalıntısıdır. Bu aynı zamanda tarihin bilinen en eski batık gemisi.

-

Boğaz Şehitliği

4017 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Boğaz Şehitliği

Boğaz Şehitliği, 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit olan askerler anısına yaptırılmış bir müzedir. Lefkoşe’den Girne’ye giden yol üzerinde bulunan şehitlikte, 50. Piyade Alay Komutanı Albay H. İbrahim Karaoğlanoğlu ile Pilot Binbaşı Fehmi Ercan’ın şehit düştüğü ev, askeri araçlar ve silahlar, açık havada sergilenmektedir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kıbrıs’ın kuzeyinde yer alan Girne, Lefkoşa'ya 26 kilometre, Gazi Mağusa'ya 80 kilometre ve Güzelyurt'a 47 kilometre uzaklıktadır. Kayalar Dağı, Lapta Dağı, Beşparmak Dağları ve Kantara Dağları olarak bilinen Girne Sıradağları kentin güneyinde bulunmaktadır. Bu sıradağların etekleri halep çamlarıyla kaplıdır. Dağların arasında oluşan düzlükler Karpaz Yarımadası'na kadar görülmektedir. Servili Tepesi 1023 metre ile bölgenin en yüksek noktasıdır.

Geolocation

Tipik Akdeniz ikliminin yaşandığı Girne’de yazlar uzun ve kurak, kışlar ise kısa ve yağışlıdır. Yağışlar çoğunlukla yağmur şeklinde görülür. Kış mevsiminde nadir de olsa Girne sıradağlarına kar düşer ama kısa sürede erir. Girne’de en soğuk Ocak ayı ortalaması 9 derece, en sıcak Temmuz ayı ortalaması ise 40 derecedir. Deniz kıyıları yazın serin olmakla beraber, nemli olduğundan iç kesimlere oranla daha sıcaktır. Girne’de deniz suyu sıcaklığı ortalama 21.5 derece, nem ortalaması ise yüzde 68.8’olarak seyreder.

Bahar aylarında da sıcaklıklar yüksektir. Ortalama 25 derece ölçülür. Bu nedenle gezmek için mayıs ve haziran ayları ideal olacaktır. Ada halkı ve esnaf, yazın öğle saatlerinde siesta yapar. Alışveriş için bu ayrıntıya dikkat etmekte yarar var. Yeşil bir bitki örtüsüne sahip olan Kıbrıs, her mevsim çiçeklerle rengarenk olur. Girne'de de toprak verimli olduğundan, başta limon, mandalina, portakal, greyfurt gibi narenciye ağaçları olmak üzere; harnup, zeytin, kıyı şeridinde okaliptüs ve dağlık bölgelerde de çam ağaçları yetişmektedir. Girne yaz aylarında turistlerin akınına uğrasa da iklimi, festivalleri ve kumarhaneleriyle dört mevsim tercih edilen bir tatil merkezi konumundadır.

Girne’ye ulaşım genellikle havayolu ile yapılmaktadır. Türk vatandaşları vizesiz ya da pasaportsuz olarak, sadece nüfus cüzdanları ile Kıbrıs’a girebilir. Türkiye’deki büyükşehirlerin havaalanlarından Lefkoşa’nın doğusunda bulunan Ercan Havaalanı’na ulaşılır. Buradan da ulaşım araçları ile ya da araç kiralayarak Girne’ye varılır. Araba kiralayacak olanlara bir hatırlatma: Kıbrıs’ta trafik sağdan akıyor. Bu durum özellikle yuvarlak kavşaklarda zorlayıcı olabilir.

Girne’ye tarifeli deniz yolu seferleri ile de gitmek mümkündür. Denizyolu ile gitmek isteyenler için, Alanya ile Girne Limanı arasında özellikle yaz aylarında feribot seferleri yapılıyor. Aracıyla seyahat etmek isteyenler içinse Mersin ve Taşucu’ndan, Girne ve Magosa’ya arabalı feribotlar çalışıyor. Girne-Anamur arası 2 saat, Girne-Alanya ise 3.5 saat sürmektedir.

Girne, Kıbrıs’ın en fazla turist ağırlayan şehirlerinden biri olduğu için, çok sayıda ve kaliteli turistik tesise sahiptir. Şehrin tarihi mekanlarının da yakın olması nedeniyle, liman bölgesi konaklama açısından idealdir. Bu bölgedeki otellerin çoğu 4 ve 5 yıldızlı otellerdir. Denize girmek için Escape ve Acapulco Beach, şehrin en popüler plajlarıdır. Bu plajlarda şezlonglar ücretlidir. Daha sakin bir ortam isteyenler için şehrin içine doğru, eski taş binalarda hizmet veren küçük ve butik oteller de vardır.

Girne onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Girne Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Girne Otelleri

En Uygun Fiyatlı Girne Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Girne Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Girne Otelleri

Girne’de her yere taksiyle ulaşım mümkündür. Ayrıca Lefkoşa Ercan Havaalanı ve diğer şehirler arasında çalışan otobüsler de var. Hem Girne’nin içinde hem de Girne’den diğer şehirlere minibüsler var. Kısacası adada ulaşım rahat, alternatif çok. Şehir içi minibüsleri ile Ozanköy, Alsancak tarafına ulaşabilirsiniz. Hem Girne şehir içinde hem de başkent Lefkoşa’ya dolmuş var. En çok taksi kullanılıyor bir de araba kiralama seçeneği var. Araba kiralamadan önce bilinmesi gereken önemli bir detay ise Kıbrıs’ta trafiğin sağdan aktığı, bu alışkın olmadığımız bir durum olacağı için taksi kullanmak ulaşım açısından daha doğru bir seçenek olabilir.

Girne Mutfağı


Kıbrıs mutfağı, Doğu ve Batı lezzetlerinin harmanlanmasıyla oluşmuştur. Bu nedenle en müşkülpesent ve seçici tatilcilerin bile kendilerine hitap edecek lezzetleri bulabilecekleri bir mutfağa sahiptir.

Bir ada ülkesi olarak Kıbrıs ve tabii ki Girne’de en bol çeşit deniz ürünlerinde görülür. Ama yemekten önce yaklaşık 20 çeşit meze sunulur. Cacık, fava, humus, turşu, hellim peyniri ve Akdeniz’e özgü zeytin çeşitleri bu mezelerden birkaçıdır. Kıbrıs’a özgü bir peynir olan Hellim, hem söğüş olarak hem de kızartılarak servis edilir. Girne bölgesinde tadılacak bir başka özel lezzet ise ‘molehiya’dır. Görünümü reyhana, tadı bamyaya benzeyen ve nane gibi kokan adaya özgü molehiya, kuzu ya da tavuk eti ile pişirilir.

Girne’de gece hayatı denildiğinde ilk akla gelen kumarhaneler olur. Büyük otellerin neredeyse tamamında kumarhane vardır. Hafta sonlarında daha eğlenceli bir atmosfer oluşmaktadır. Çünkü bu kumarhanelerde ünlü şarkıcılar sahne almaktadır. Bunu tercih etmeyenler içinse Sempati Bar, Roxanne, The Valley ve Runch Bar en popüler seçeneklerdir.

Girne Kültür Sanat Günleri (Haziran-Eylül) Kentlerin ekonomik, turistik, kültürel ve sosyal yaşamında büyük bir öneme sahip olan kültür ve sanat faaliyetlerine dikkat çekmek amacıyla özgürlük, barış gibi temalarla gerçekleştirilmektedir.

Kıbrıs İpek Kozası Festivali (Mayıs) Kıbrıs kültüründe büyük önemi olan ipek, koza ve buna bağlı el sanatlarının yaşatılması, gelenek göreneklerin devam etmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla geleneksel olarak düzenlenmektedir.

Ozanköy Pekmez Festivali (Ağustos)

Zeytin Festivali (Ekim)

Doğanköy Alıç Festivali (Kasım)

Girne, Kıbrıs’ın en büyük cazibe merkezlerinden biridir. Bu nedenle Girne’de dünyaca ünlü markalardan örnekler bulmak mümkündür. Ayrıca şarap ve alkollü içeceklerde, uygun fiyata bol seçenek vardır. Girne’nin merkezinde, renkli taşlarla kombine edilen altın ve gümüş takıların satıldığı dükkanlar mevcuttur. Bunun dışında çok çeşitli hediyelik eşyaların satıldığı birçok dükkan vardır. Ama bu ürünlerin çoğunun Türkiye’den ithal edildiğini unutmamak gerekir.

Resmi dili Türkçe’dir. Ancak halkın konuştuğu dil Türkiye Türkçesi’nin Kıbrıs ağzıdır. Kıbrıs ağzında Türkçe’de kullanılmayan ya da farklı anlam içeren bazı sözcükler kullanılır. Örneğin; ayakça (pedal) ve macun (reçel).

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.