Sauteurs Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Grenada’da bir balıkçı kasabası olan Sauteurs, papaz kontrolündeki dini bir bölge olan Saint Patrick Parish içinde yer almaktadır. Grenada Adası’nın dördüncü büyük kenti olan Sauteurs’de son sayımlara göre 1300 kişi yaşamaktadır. Sauteurs Körfezi’ne bakan bu şirin kasaba Grenada’nın en kuzeyinde yer almaktadır. Ülkenin başkenti Saint George’s’a yalnızca 40 km mesafededir. Sauteurs ziyaretçilerine bir korsan filminin ortasında olduklarını hissettirecek kadar büyülü bir yerdir. Özellikle bir uçurumun üzerine konumlanmış St. Patrick Katolik Kilisesi’nde körfeze baktığınızda bu hisse kapılabilirsiniz. Irvins Körfezi’nde buranın tarihini de hissederek muhteşem manzaralara hakim olabilirsiniz. Grenada’da kalan son Karayip yerlileri, 1651 yılında Fransız işgalcilerle yüz yüze gelmemek için buradaki 40 metrelik uçurumdan atlayarak intihar etmişlerdir. Adını bu olaydan alan Sauteurs, Fransızca’da ‘atlayanlar’ anlamına gelmektedir. 1664 yılında yerliler anısına burada ağaçlar dikilmiş mezar taşları yapılmıştır. Daha sonra 1721 yılında Fransızlar St. Patrick’s Katolik Kilisesi’ni inşa etmişlerdir. 1784 yılında İngilizlerin ele geçirdiği kilise sonradan bir yangın sırasında büyük tahribata uğramıştır. Günümüzde ise bu kilisenin yerini bir polis karakolu işgal ediyor. 1840 yılında tekrar inşa edilen kilise günümüze kadar gelmiştir. Oldukça küçük bir yerleşim yeri olan Sauteurs’ün merkezi yalnızca tek bir caddeden oluşmaktadır. Küçük bir alanı kapladığından dolayı yürüyerek de keşfedilebilecek bir bölgedir. Bu şirin balıkçı kasabasında yapılabilecek en iyi şeylerden biri de sahil boyunca sıralanan balıkçı teknelerinin birinde lezzetli Sauteurs balıklarını yemektir. Sauteurs ziyaretçilerine ilginç müzeler ve tarihi binalar vaat eden bir kent değildir. Ancak okyanusun ortasında tüm kalabalıklardan uzakta huzurlu bir tatil deneyimi arayanlar için iyi bir seçim olabilir. En iyi ziyaret dönemi, havaların sıcak olduğu aralık ve nisan ayları arasındaki dönemdir.


Sauteurs Nerede?


Sauteurs, Karayipler’de yer alan ada ülkesi Grenada’nın kuzey sahilinde bulunmaktadır. Karayip Denizi’ndeki Grenada altı adadan oluşmaktadır. Ana adada bulunan Sauteurs ise dini bir yönetim bölgesi olan St. Patrick sınırları içindedir. Az kişinin yaşadığı bu balıkçı kasabası, Grenada’nın başkenti St. George’s’a 1 saatlik sürüş mesafesinde bulunmaktadır.


Sauteurs’a Nasıl Gidilir?


Türkiye’den Grenada’ya gitmek için uzun ve maliyetli bir uçak yolculuğunu göze almanız gerekiyor. Genellikle İngiltere ve Barbados üzerinden gerçekleşen iki aktarmalı uçuşlarla başkent St. George’s’taki Maurice Bishop International Airport’a ulaşabilirsiniz. Uçak seyahatlerinin süresi 30 saati geçmektedir. Başkentteki merkez otobüs istasyonundan adanın farklı bölgelerine giden otobüsler bulabilirsiniz. Sauteurs’e 1 saatlik yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz. Eğer adayı daha hızlı ve pratik bir şekilde gezmek istiyorsanız St. George’s’ta araç kiralama hizmetleri de bulabilirsiniz.


Sauteurs’da Gezilecek Yerler


Sauteurs, muhteşem doğa manzaralarına sahiptir. Kentte gezilecek yerlerin başında yeşilin her tonunu görebileceğiniz ulusal park, metrelerce yüksekten deniz manzarasını izleyebileceğiniz devasa bir uçurum ve bol palmiyeli plajlar geliyor.


Levera National Park


1992 yılında kurulan bu 450 dönümlük park, Grenada’nın en doğal ve muhteşem kıyı alanı olarak rakipsiz bir üne sahiptir. Sauteurs’ün doğusunda, kente çok yakın bir mesafede bulunan Levera’nın plajı ülkedeki en popüler yerlerden biridir. Ulusal parkın içindeki gölet ise adadaki en önemli vahşi yaşam alanlarından biridir. Güzel Levera Plajı boyunca yapacağınız yürüyüşte Sugar Loaf, Green ve Sandy adalarının kıyı manzaralarını görebilirsiniz. Adanın yeşil dünyasını keşfetmek için harika bir gezi noktası olan Levera National Park’ta geniş bir mangrov bataklığı, halatlı yürüyüş yolu ve gözlem kulesi de bulunmaktadır.


Carib’s Leap (Leapers Hill)


Carib’s Leap Grenada’nın son yerli savaşçılarının metrelerce yükseklikten atlayarak intihar ettiği bir uçurumdur. Avrupalı istilacılara karşı verilen savaşlarda meydana gelen sürekli kayıplardan sonra, teslim olmaktan vazgeçen Karayip yerlileri 1651 yılında burada kendilerini öldürdüler. Nefes kesen bir manzaraya sahip olan Carib’s Leap’te birçok mezar taşı ve olayın tarihini anlatan bir plak bulunmaktadır. Bölgeyi ziyaret etmek için herhangi bir ücret talep edilmezken, rehberlik hizmeti için ücret ödemeniz gerekiyor.


Sauteurs Plajı


Grenada’yı tanıyan birçok insan adadaki en iyi plajın Grande Anse Beach olduğunu düşünebilir. Ancak Sauteurs Plajı’nın da Grande Anse’den aşağı kalır bir yanı yoktur. Plaj ıssız bir görünüme sahip olsa da oldukça güvenlidir. Beyaz kumlara ve pitoresk palmiyelere sahip bir plaj arıyorsanız tam yerindesiniz. Ufuktaki Grenadin adalarının panoramik manzaralarını sunan bu nefis plajda piknik bile yapabilirsiniz. Dilerseniz sahilin sonundaki balıkçı teknelerinde akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Fotoğraf: https://www.kenwoodtravel.co.uk