Google+

Arama formu

Grenada

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 XCD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 6℃
Şub 9℃
Mar 11℃
Nis 18℃
May 21℃
Haz 25℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 23℃
Eki 17℃
Kas 11℃
Ara 7℃
Genel Bilgiler / Rehber

Grenada, güneyindeki 6 küçük ada ve Grenada adasıyla Karayiplerde yer alan bir ada ülkesidir. “Baharat Adası” olarak da bilinen ülke, dünyanın en büyük, küçük hindistan cevizi ithalatçılarındandır. Başkenti St. George’s olan ülkenin milli kuşu nesli tükenme tehlikesi olan Grenada Dove’dur. 

 
1649’da Fransızlar tarafından ele geçirildikten sonra 1763 yılına kadar Fransız sömürgesi olarak kalan ada, Yedi Yıl Savaşı’ndan sonra İngilizlerin himayesine girmiştir. 1974 yılına kadar İngiliz sömürgesi olarak kalmış, bu süre içerisinde bir ticaret gemisinin adada bıraktığı küçük hindistan cevizi ağaçları, Grenada’nın küçük hindistan cevizi üretiminin ve endüstrisinin başlamasını sağlamıştır. Bugün dünya yıllık hasatının %40’ını Grenada sağlamaktadır. 1974 yılında bağımsızlığını kazanan ülke daha sonra Amerika’nın işgaline uğramış, 1983 yılında Amerika’nın adadan çekilmesiyle yeniden bağımsızlığına kavuşmuştur.
 
Turizm Grenada’nın temel ekonomik gücüdür. Sahilleri ve su sporlarıyla ilgi çekici, ekoturizm için de gelişmekte olan bir ülkedir. Turizm için güneybatı sahilleri, St. George, Grand Anse, Lance Aux Epines ve Point Salines tercih edilmektedir. Grenada çeşitli baharatların lider üreticiliğini yapmaktadır. Tarçın, karanfil, zencefil ve dünya ihtiyacının %20’sini karşılayan küçük hindistan cevizi üretimi, ülke ekonomisinde önemli yer tutmaktadır. 
Ülke kültüründeki Fransız etkisi diğer Karayip ülkelerine oranla daha az olsa bile, isim ve soysimlerde Fransız kültürü görülür. Hindistan cevizi sütünden yapılan Oildown milli yemekleridir. Soca, calypso, ve reggae Grenada’nın yıllık karavallarında tercih edilen müzik türleridir. Diğer Karayip ülkeleri gibi kriket ülkenin milli sporudur.
Başkent : -
Lokasyon / Konum
Ekonomi
İklim / Hava Durumu
Yönetim Biçimi / Devlet Yapısı
Anayasa
Eyaletler / Bölgeler / Şehirler
Önemli Şehirler
Festival / Fuar
Konuşulan Diller
Din
Ne Zaman Gidilir?
Ülke Mutfağı / Yemek / Ne Yenir Ne İçilir?
Pratik Bilgiler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Grenada Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, 90 gün süreyle vizeden muaftır.