Chichicastenango Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1

Guatemala’nın en büyük ve önemli pazarlardan birisini oluşturan Chichicastenango, deniz seviyesinden 1965 metre yükseklikteki bir dağın tepesinde kurulmuş küçük bir şehir. Bir şeyin çok olduğu anlamında kullanılan “Tenango”, Guatemala’da oldukça yaygın bir kelime. Bölgede çok sayıda zehirli sarmaşıkların bulunmasından dolayı da buraya Chichicastenango adı verilmiş.

Guatemala City’e 140 km mesafede bulunan şehir, Maya kültüründe de oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle Mayaların kültürel dinamiklerini algılayıp, mahsullerine dokunabilmek ve mahiyetlerini hissedebilmek için Chichicastenango müthiş fırsatlar sunmaktadır.

15 milyon kişinin yaşadığı Guatemala nüfusunun yüzde ellisi saf Maya soyundan gelenler, yüzde ellisi ise İspanyollar ve İngilizler ile karışmış yerlilerden oluşmaktadır. 23 farklı etnik grup ve lisanın yer aldığı ülkede, her grubun yaşadığı belli bölge ve kasabalar bulunur.

Farklı etnik grupların bir araya geldiği en önemli ortam ise şüphesiz pazar yerleri olmaktadır. Haftanın belirli günlerinde belirli kasabalara kurulan bu pazarlar, hem mahsullerin satılması için ekmek kapısı hem de birbirlerinden haberdar olmak için iyi bir iletişim fırsatı niteliğindedir.

Kuzey ve Orta Amerika’nın belki de en renkli pazarına sahip olan Chichicastenango’da özellikle Perşembe ve Pazar günleri kurulan el sanatları pazarı oldukça ünlüdür. Aslında Chichicastenango, yerel antik kültürü yansıtan Maya medeniyetinden bu yana bölgedeki en büyük ve ünlü ticaret merkezlerinden biridir.

Chichicastenango’da iklim, yüksekliği nedeniyle oldukça soğuktur.Dört mevsim gidebileceğiniz Chichicastenango’yu ziyaret etmek için en uygun dönem ise Mart ve Nisan aylarıdır. Guatemala’ya 140 km mesafede bulunan Chichicastenango’ya Panajachel’den yaklaşık 1 buçuk saatte ulaşmak mümkündür.

Şehirde birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek istemeniz durumunda Hotel Museo Mayan Inn ve Hotel Chalet gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler için hostellerde konaklayabilirsiniz.

Şehrin bir başka büyüleyici yönü ise şüphesiz tanık olunabilecek dinlerin birleşimidir. Bu bağlamda 400 yıllık Santo Tomas Kilisesi, Chichicastenango bölgesindeki önemli noktalardan bir diğeridir. Şehirde aynı isimde iki kilise bulunmaktadır. Ancak en önemlisi en eski olanıdır. Quicheler’in Popol Vuh adlı kutsal kitabı, 1800’lü yıllarda Peder Francisco Ximenez tarafından Aziz Tomas Kilisesi’nde ortaya çıkarılıp, İspanyolcaya tercüme edilmiştir.

Chichicastenango’daki bu 400 yıllık kilise, kolonyal mimarinin temsili olup, Maya dua liderlerinin de ritüellerini uyguladıkları ana yerdir. Özellikle Pazar günleri bu rahipler, buhur yakıp atalarına kendilerini adarlar. Kilise girişinde bulunan 18 basamak ise Maya takvimine göre yılın ayları anlamına gelmektedir.

Popol Vuh, halkın kitabı anlamındadır. Mayalar, yaratılış efsanelerine göre döngüsel evrene inanırlar. 16. Yüzyılda Monolitlere kazılan Popol Vuh Maya inancına göre, yaşam göğün ve yeryüzünün ayrılıp, ilk ışığın dünyaya düşmesiyle birlikte başlamaktadır. Bu kilise Hristiyanlık ve Şamanizm dinlerinin de bir arada sunulduğu bir ibadet alanıdır.

Dünyanın en renkli mezarlığı olarak kabul edilen Chichicastenango Mezarlığı ise Hristiyan ideolojisini Maya inançlarıyla birleştirmektedir. Geleneklerine göre mezarların üzerindeki her rengin bir anlamı vardır. Beyaz renk babalar için saflık, turkuaz anneler için koruma, sarı renk ise büyükanne ve büyükbabaları koruma amacıyla kullanılmaktadır.

Chichicastenango’ya pek çok meyveyi sokmak da yasaktır. Sebebi ise söz konusu meyvelerin çeşitli böcekleri üzerine çekip burada çoğalıp salgın hastalıklara ya da diğer meyvelere zarar verebilecek bakterilerin üremesine neden olmasıdır. Şehre girişteki tabelada kırmızı renk sokulamayacak meyve ve sebzeleri, sarı renk denetim altında sokulabilecek meyveleri, yeşil renk ise içeriye sokulması serbest sebze ve meyveleri göstermektedir.

Chichicastenango ayrıca ahşap sanat eserleri, tipik kumaşları, müzik aletleri, maskeleri, mumları, çiçekleri ve mücevherleriyle de ünlüdür.