Panajachel Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Panajachel Guatemala’da yer alan küçük bir kasabadır. Atitlan Gölü kenarında bulunan Panajachel yıl boyunca gezginlerin uğrak noktalarından biridir. Üç volkanın çevrelediği nefes kesen bir manzara sunan Atitlan Gölü Guatemala halkı tarafından dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmektedir. Bölgede hala Maya kültürünün gözlemlenebilmesi sayesinde Panajachel ve çevresi fazlasıyla turist çekmektedir. 1597 metre yükseklikte yer alan kasabanın nüfusu yaklaşık on beş bin civarındadır. Atitlan Gölü çevresindeki diğer köy ve şehirleri ziyaret etmek isteyenler için adeta bir geçiş kapısını konumunda bulunan Panajachel bölge turizminin merkezi konumundadır.


Panajachel Nerededir?


Orta Amerika’da yer alan Guatemala’nın batısında konumlanan Panajachel Guatemala Şehri’ne yaklaşık 144 kilometre uzaklıktadır. Solola departmanında yer alan Panajachel ünlü Atitlan Gölü’nün kuzeydoğusundadır.


Panajachel’e Nasıl Gidilir?

 

Guatemala’ya ülkemizden direkt uçuş bulunmamaktadır. Panajachel’e ulaşmak için Meksika’ya gidip oradan otobüs yolculuğu yapabilirsiniz. Guatemala Şehri’nden haftanın her günü 06.00-16.00 saatler arasında “camionetas” adı verilen yerel otobüsler ile Panajachel’e ulaşım sağlanmaktadır. Solola şehrinden de Panajachel’e otobüsler mevcuttur.


Panajachel’e Ne Zaman Gidilir?

Panajachel, tropikal iklim özelliklerinin hakim olduğu Guatemala’da yer aldığı için hava çoğunlukla sıcak ve oldukça nemlidir. Islak ve kuru sezon olmak üzere iki farklı sezonun yaşandığı bölgeyi ziyaret etmek için en ideal dönem Aralık-Şubat ayları arasıdır. Mayıs-Ekim ayları arasında muson yağışlarının yaşandığı Panajachel bu dönemde nispeten daha sakindir. Yüksek sezon olan Aralık-Şubat ayları arasında konaklama ücretlerinin artabileceğini göz önünde bulundurmanızı öneririz.


Panajachel Gezilecek Yerler

Panajachel sadece Atitlan Gölü etrafındaki şehirleri keşfetmek için bir geçiş noktası değildir. Lüks konaklama imkanı sunan otelleri, restoranları, nefes kesici volkan manzaraları ve yerel alışveriş dükkanları ile vakit geçirmeye değer yerlerden biridir. Casa Cakchiquel Panajachel’in en önemli kültürel mirasıdır. 1948 tarihinde inşa edilen Casa Cakchiquel göl kenarında inşa edilen ilk otellerden biridir. Ernesto Che Guevara, Ingrid Bergman ile birlikte çok sayıda yazar, ressam ve sanatçıya ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde kültür merkezi olarak hizmet eden tarihi yapıda 3000’in üzerinde fotoğraf sergilenmektedir. Dini yapılara merakınız varsa merkezdeki St. Francis Kilisesi’ni gezi listenize ekleyebilirsiniz. 1973 yılından bu yana ziyarete açık olan Galeria kasabanın sanat duraklarından biridir. Her gün 09.00-12.00, 14.00-18.00 saatleri arasında açık olan Galeria’da müzik dinletisine katılabilir, resim ve fotoğraflarla zaman yolculuğuna çıkabilirsiniz.

Guatemala’nın en çok turist çeken yerlerinin başında gelen Atitlan Gölü’nün keyfini kano kiralayarak çıkartabilirsiniz. Panajachel kano kiralamak için en ideal noktalardan biridir. Dilerseniz göl kenarında yürüyüş yapabilir, gün batımında volkanların oluşturduğu eşsiz manzarayı fotoğraflayabilirsiniz. Macera tutkunları için özel bir deneyim imkanı sunan yamaç paraşütü ile adrenalin dolu anlar yaşayabilirsiniz. Atitlan Gölü’nün büyüleyici manzarasını kuş bakışı görebileceğiniz yamaç paraşütü ile tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz. 

Kasabanın en ünlü alışveriş caddesi olan Calle Santander Guatemala’nın en iyi pazarlarına ev sahipliği yapmaktadır. Rengarenk dokuma eşyalar, maskeler, biblolar ve kıyafetlerin satıldığı pazarlarda kendiniz ve sevdikleriniz için hatıra ürünler bulabilirsiniz. Guatemala’nın her yerinde olduğu gibi burada da pazarlık yaparak söylenen fiyatın neredeyse yarısına alışverişinizi yapabilirsiniz. Göl çevresindeki kasabalara günübirlik tekne turu ile ulaşabilir, Maya kültürünü yakından görme şansı bulabilirsiniz. Santiago, San Pedro, San Antonia en fazla rağbet gösterilen kasabalar arasındadır.
 

Panajachel’de Ne Yenir?


Meksika ve İspanyol mutfağının etkisi altında bulunan Panajachel’de siyah fasulye, pirinç en çok tüketilen yiyecekler arasında yer alırken et ve balık tüketimi oldukça yoğundur. Tavuk veya bifteğin yanı sıra domates ve çeşitli baharatlarla hazırlanan pepian lezzetli bir tortilladır. Calle Santander’de yer alan El Patio pepianı deneyebileceğiniz en iyi adreslerden biridir. Tercihinizi bilindik tatlardan yana kullanmak isterseniz Lazzaronis’te pizza yiyebilir, Sunset Cafe’de göl manzarası eşliğinde seçkin Meksika mutfağından lezzetleri deneyebilirsiniz. La Palapa’da yerel biraların tadına bakabilir, Pana Rock Cafe’de canlı müzik eşliğinde keyifli bir gece geçirebilirsiniz.