Quetzaltenango Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Quetzaltenango Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Okurken bile zorluk çekebileceğimiz bu kent Guatemala’nın bir kenti olarak karşımıza çıkıyor. Orta Amerika’nın bu kenti Maya dilinde Xelajú olarak da anılıyor. Guatemala’nın en büyük 2. şehri olma unvanını elinde bulunduran Quetzaltenango yaklaşık olarak 250 bin nüfusa sahiptir. Bir dağ vadisi üzerinde konumlanan kentin deniz deviyesinden yüksekliği bazı noktalarda 2400 metreye kadar çıkabilir. Bu rakam en alt seviyeler bile 2300 metre dolaylarında olunca pek de şaşkınlık vermiyor. İspanyolca konuşulan destinasyonda para birimi olarak Guatemala quetzalı kullanılıyor ve yaklaşık 1 Guatemala quetzalı 70 kuruşa denk geliyor. 1990’lı yılların sonundan bu yana Guatemala ekonomisine en büyük katkıyı yapan 2. şehir olan Quetzaltenango her geçen gün inşa edilen yapılarıyla gelişkin bir şehir olmayı amaç ediniyor.


Quetzaltenango İklimi

Subtropikal yayla iklimi görülen Quetzaltenango’da genellikle ılıman bir iklim hakimdir. Günün en sıcak saatleri öğlen saatleri olarak bilinir. Ancak sıcaklık günün bu saatinden sonra çok hızlı bir şekilde düşmeye başlar. Guatemala’nın en soğuk şehri olan Quetzaltenango’da ana olarak 2 mevsim olduğu söylenebilir. Bunlar Mayıs sonundan Ekim sonuna kadar devam eden yağışlı mevsim ve Kasım ayının başından Nisan’a kadar devam eden kurak mevsimdir. En soğuk zaman Kasım ve Şubat arasında olmakla birlikte 4 dereceye kadar düşebilir. Mart ve Temmuz aylarında ise ortalama sıcaklık 23 derece civarında seyreder. Olası bir Quetzaltenango geziniz varsa bu ziyaret için en uygun zaman da Mart ve Temmuz ayları arasında olabilir.


Quetzaltenango Ekonomi

Guatemala kahve ile özdeşleştirebileceğimiz bir ülke. Quetzaltenango’da da kahve bolca bulunuyor ve ekonominin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Ayrıca şehirde buğday, mısır ve sebze üretimi de bulunuyor. Yine de en büyük ihracatın pamuk, kakao, şeker ve yün üzerine olduğunu söyleyebiliriz.


Quetzaltenango Gezilecek Yerler

Guatemala’nın 2. en büyük kenti olarak sıralayabileceğimiz Quetzaltenango’da genellikle gezi için gidebileceğiniz yerler doğal güzelliklerden oluşuyor.

Santa Maria Volkanı: Guatemala’nın batı kesiminde bulunan ve Quetzaltenango bölgesinde yer alan aktif yanardağda gerçekleşen 1902 senesindeki patlama 20. yüzyılın en büyük 3 patlamasından biri olarak biliniyor. Son 300 yıl içindeki dünyadaki en büyük 5 volkan patlaması arasında da sayılan bu aktif yanardağ için bir gezi planlayabiliyorsunuz. Oldukça heyecanlı olabilecek bu günübirlik geziler için fotoğraf makinenizi de yanınıza almanızı öneririz. Uzun zamandı büyük patlamalar yaşanmayan Santa Maria volkanına düzenlenen rehberli turlara dahil olabilirsiniz.

Santiaguito: Başka bir yanardağ olan Santiaguito en son 24 Ağustos 2016 tarihinde püskürmüştür. Doğa yürüyüşü düzenlenen Santiaguito’nun patlamalarının çoğu nispeten yumuşaktır. Büyük bir turistik cazibe merkezi olan Santiaguito’ya da rehberli geziler düzenleyebilir şanslı bir andaysanız küçük püskürmelere tanık olarak ilginç deneyimler yaşayabilirsiniz.

Parque Centro America: Quetzaltenango’nun Central Park’ı olarak bilinen alan, kentin kültürel merkez üssü olarak bilinir. Parkta ve çevresinde kentin kültürüne dair eserler ve fotoğraflar görebilirisiniz. Alanın sütunlu girişi ile ziyaretçileri kentin Sanat ve Doğa Tarihi Müzesi'ne götüren Kültür Evi binası da atmosferi ile büyük ilgi görür. Parque Centro America’ya gelmişken civardaki  Belediye Sarayı ve La Iglesia del Espíritu Santo'yı da ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca görkemli İtalyan esintili Pasaje Enríquez de çeşitli restoranlar ve dükkanlar ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

Quetzaltenango Yeme İçme

Ülkenin en büyük ikinci kentinde Guatemala’ya ait yöresel tatları bulabilirsiniz. Tortilla her yemeğin yanına verilen bir tür lavaş ekmeği olarak biliniyor. Tamales ise mısır unundan yapılan etli ve soslu  bir yemek olarak biliniyor. Muz yapraklarının içine hazırlanarak buharda pişiriliyor. Tamalese benzeyen paches ise patates püresinden yapılıyor. Taco da tortilla ekmeğinin arasında tavuk ve sığır eti olan küçük sandviç benzeri yemekler olarak büyük beğeni topluyor. Shucos, Chile Rellenos, Ceviche de tadabileceğiniz lezzetler arasında bulunuyor.

Quetzaltenango Konaklama

Quetzaltenango’da konaklama için tercih edebileceğiniz oteller bulunuyor. Şehirdeki oteller 170 ile 450 Türk Lirası arasında değişiyor. Tercihinize göre otel alternatiflerini inceleyerek tercihinizi yapabilirsiniz.

*Fiyatlar Ocak 2019 tarihinde gücellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.