Aruba Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Aruba Atlas Okyanusu’nda Karayip Denizi’nin güneyinde bulunan bir ada ülkesidir. Ülkenin yüz ölçümü yalnızca 179 kilometrekare, nüfusu ise yaklaşık olarak 102 bin kişidir. Aruba Hollanda Krallığı’na bağlı dört ülkeden bir tanesidir ve ülkenin başkenti Oranjestad şehridir.

Aruba ilk olarak 1499 yılında İspanyollar tarafından keşfedilmiş ve 1636 da Hollanda’nın kontrolüne geçene kadar İspanyol sömürgesi olmuştur. Ada’nın geçim kaynağı 20. yüzyıla kadar çeşitli sanayi kolları olmuş fakat 20. yüzyılda büyük bir turizm patlaması olmuştur. Bu turizm patlamasıyla günümüze kadar turistlerin ilgi odağı olmaya devam etmiştir.

Aruba’nın bir özelliği de aynı Hollanda gibi dümdüz bir arazi üzerine kurulmuş olmasıdır. Adada bulunan en yüksek nokta yalnızca 188 metredir.

Ülkede konuşulan resmi dil Hollandacanın bir lehçesi olan Felemenkçedir. Kullanılan para birimi ise Aruba florinidir (AWG). 1 Aruba florini 2,24 TL’ye denk gelir.

*Kur bilgileri Mart 2018’de güncellenmiştir. 

Aruba’nın İklimi 

Aruba’da Tropikal İklim hâkimdir. Sıcaklıklar yıl boyunca 30 derece civarında seyreder. Adada yağmur yağması çok fazla görülen bir şey değildir, yağdığında da geceleri çok kısa bir zaman dilimi içinde yağar fakat okyanustan gelen rüzgârlar sayesinde hava ne kadar sıcak olursa olsun çok rahatsız edici bir sıcaklık da yaşanmaz. 

Aruba’ya Nasıl Gidilir? 

Öncelikle bilmeniz gereken şeylerin başında Aruba’nın her ne kadar Hollanda’ya bağlı bir ülke olsa da Schengen vizesi kabul etmediği olmalıdır. Aruba’ ya gitmek için Karayip vizesine ihtiyacınız olacaktır. Bunun dışında Aruba’da günlük uçuşlar gerçekleştiren uluslararası bir havaalanı bulur fakat ne yazık ki ülkemizden adaya direkt uçuş bulunmamaktadır. Özellikle Amsterdam ya da Paris gibi Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden buraya uçakla ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden Aruba’ya giden çeşitli cruise gemileri de bulunur.

Aruba’da Ne Yapılır? 

Aruba özellikle gittikleri yerde denizin ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler için mükemmel bir destinasyon. Adada bulunan en ünlü plajlardan bazıları Arashi Beach, Eagle Beach, Palm Beach ve Rodgers Beach’tir. Aruba’daki tüm plajlarda masmavi okyanusun tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca çoğu plajda dalış, sörf, su kayağı gibi imkânlar da bulunmaktadır.

Adadaki en popüler yerlerden bir tanesi de Natural Pool(Conchi), adı verilen adanın en kuzeyinde bulunan kayaların aşınmasıyla okyanus kıyısında oluşmuş doğal bir havuzdur. Buraya adanın hangi bölümünde bulunursanız bulunun arazi araçlarıyla yapılan günlük turlar bulmak mümkündür. Ayrıca adanın kuzeyine gitmişken ziyaret etmeniz gereken yerlerden bir tanesi de Califonia Deniz Feneri’dir. Burada da muhteşem bir manzaranın sizi bekleyeceğinden emin olabilirsiniz.

Aruba’da ayrıca Aloe bitkisinin yetiştirildiği bir fabrika da bulunur. Buraya da günlük geziler yapabilirsiniz. Fabrikayı ziyaret ederek Aloe bitkisinin yetiştirilmesini ve değişik kullanım alanları hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Tırmanış yapmayı sevenler ya da denemek isteyenler de bu adada unutulmamış. Casibari Rock & Ayo Rock Formations; tırmanışçılarına muhteşem bir şehir manzarası sunan doğal bir oluşum.

Doğal oluşumlarıyla da ünlü olan adada 7 adet doğal köprü bulunuyor. Bunlardan en büyüğü Boca Andicuri bölgesinde bulunan Natural Bridge. Bu köprü 2005 yılında çökmüş ve şu an sadece yıkıntıları görülebiliyor. Fakat Natural Bridge’ın hemen yakınlarında daha küçük bir doğal köprü oluşumu da görmek mümkün. Siz de bu doğal oluşumları görmek için bahsi geçen yerlere ziyaretinizi yapabilirsiniz.

Adada bir de doğal park bulunuyor. Parkın adı ise Arikok Ulusal Parkı. Burada da volkanik oluşumlar ve kayaçları gözlemlemek mümkün.

Aruba’da ayrıca bir Tarih Müzesi ve Arkeoloji Müzesi bulunuyor. Bu müzelerde adanın sömürge olduğu zamanlardan tarih içindeki değişimine tanıklık etme şansı bulunuyor. Ayrıca müzelerde adada yaşayan ilk kültürlerden kalan eşyalar ve eserler de sergileniyor. Ayrıca adanın kuzey kısmında bulunan “Our Lady of Alto Visto Chapel” da turistler tarafından bolca ziyaret edilen bir kilise.

Son olarak Aruba ziyaretinde kesinlikle yapılması gerekenlerden birisi gece turu. Tur Kukoo Kunuku adı verilen bir otobüsle yapılıyor. Tur ücreti 67 $. Otobüs ziyaretçileri gece otellerinden alıyor, önce yemek için yerel restoranlardan birine gidiliyor. Burada ilk içkiler ve yemek tur fiyatına dâhil. Daha sonra ziyaretçiler üç farklı bara götürülüyor. Bu barlarda da yine ilk içkiler tur şirketine ait.

Belirtmemizde fayda var, Aruba çok zengin bir mutfağa sahip. Adanın mutfağında Güney Amerika, Avrupa ve Karayip etkileri görmek mümkün. Deniz ürünleri adadaki en popüler yemekler. Bu adaya gittiğinizde ağız tadınıza uygun bir şeyler bulacağınızdan emin olabilirsiniz.