Yeosu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güney Kore’nin bir şehri olan Yeosu, ucu bucağı görünmeyen sahil şeridi ile ünlüdür. Kelime anlamı olarak Korece “iyi su” anlamına gelen Yeosu’nun sahil manzarası oldukça etkileyicidir. Turistik açıdan da gittikçe ilgi görmeye başlayan Yeosu’nun doğal deniz manzarasına ek olarak etrafını çevreleyen takımadalar pitoresk bir görüntü sunmaktadır. Özellikle geceleri, ülkenin en göz alıcı liman kentlerinden biri olan Yeosu’da yaklaşık 300 bin kişi yaşamaktadır. Okyanus iklimi sayesinde şehirde yazlar serin ve kışlar ılık geçmektedir. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri ise diğer şehirlere nazaran biraz daha uzun sürmektedir. Yeosu, muhteşem kıyı şeridiyle ziyaretçileri cezbetmektedir.

Tarihi boyunca farklı isimler almış olan Yeosu, 1897 yılında Yeosu-myeon olarak yeniden adlandırılmıştır. Yeosu-myeon ilerleyen süreçte gelişim göstermiş ve 1931 yılında Yeosu-eup ismini almıştır. 1949 yılında Yeosu şehir statüsü kazanmıştır. 1998 yılında da Yeosu şehri, Yeochon ve Yeochon-gun şehirleri ile birleşerek, birleşik Yeosu kentini oluşturmuştur.

Şehir, Yeosu yarımadasının yanı sıra 317 adet takımadayı da kapsamaktadır. Bu adaların 49 tanesi yerleşim görmektedir. Yeosu’nun üç kentin birleşerek oluşmasından dolayı kentte üç adet belediye bulunmaktadır.

Uluslararası okyanus tatil yeri ve turist şehri olması dolayısıyla Yeosu son on yılda büyük gelişmeler göstermiştir. Tüm bu gelişmelere rağmen, ülkede giderek azalmakta olan küçük kasaba cazibesini de koruyan Yeosu, tarihi, plajları, adaları, eşsiz kırsalı ve lezzetli mutfağı ile turistleri kendine çekmektedir.

Yeosu Nerededir?

Yeosu, Doğu Asya ülkesi olan Güney Kore’nin güney kıyısında, Güney Jeolla vilayetinde yer alan küçük bir şehirdir.

Yeosu’ya Nasıl Gidilir?

Yeosu Havalimanı’nın Gimpo Uluslararası Havalimanı ile bağlantısı bulunmaktadır. Günde birkaç kez sefere sahip olan bu iki nokta arasında uçuş yaklaşık 1 saat sürmektedir. Havalimanından Yeosu şehir merkezinde ulaşmak ise arabayla yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Şehrin ortasında ve batı ucunda olmak üzere iki adet ana otobüs terminali bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Seul’den 5 saat 30 dakika ve Güney Jeolla’nın eski başkenti Gwangju’dan 2 saatte Yeosu’ya ulaşmak mümkündür.

Yeosu’da iki adet tren istasyonu da bulunmaktadır. Honam hattının en güneyindeki istasyon olan Yeosu İstasyonu, şehrin ana durağıdır. Yüksek hızlı tren ise 2011 yılında seferlerine başlamıştır. Bu ren ile Seul’den Yeosu’ya yolculuk yaklaşık 3 saat 20 dakika sürmektedir.

Yeosu’da Görülecek Yerler

Hyangir-am, 1.350 yıllık geçmişe sahip bir Budist tapınağıdır. Yeosu’ya köprü ile bağlı bir ada olan Dolsando’nun burnundaki bir dağın ucunda yer alan tapınak muazzam konumu ile hayran bırakmaktadır. Tapınağın en büyüleyici anları, keşişlerin ilahi seslerini dinlerken okyanus üzerinden doğan güneşi izlemektir.

Yeosu’nun başlıca turistik yerlerinden olan Odongdo Adası, birçok kişi tarafından “Aşk Adası” olarak da bilinmektedir. Anakaraya köprü ile bağlı adada dikkat çeken turistik yerler ormandaki yürüyüş parkurları, 25 metrelik deniz feneri ve müzikli çeşmedir. Bambu bahçeleri ve Japon gülü ağaçları ile bezeli olan bu küçük adada, deniz fenerine asansörle çıkarak muhteşem bir manzara izlenebilir.

Korunan bir kültürel varlık ve ulusal hazine olan, 75 metre uzunluğa ve 14 metre yüksekliğe sahip Jinnamgwan Hall, Kore’deki en eski tek katlı binadır. 1592 - 1598 yılları arasında Japonya ile yapılan savaş sırasında Amiral Yi Sun-Sin tarafından yönetim merkezi olarak kullanılan yapının girişinde savaşı anlatan küçük bir müze yer almaktadır. Müzede savaş taktiklerinin yer aldığı harita görülebilir.

Dolsando Adası’nın güney ucunda yer alan Hyangiram Keşiş Kulübesi, gündoğumu ve günbatımını izlemek üzere ziyaret edilen popüler bir noktadır. Dar ve dik bir merdivenden çıktıktan sonra karşılaşılan muhteşem okyanus manzarası ile Hyangiram, çarpıcı bir atmosfere sahiptir.

12. yüzyılda inşa edilmiş olan Heungguksa Tapınağı, ülkenin gelişmesi için dua edenlerin toplanması için kurulmuş bir yerdir. Tapınağın geleneksel Kore kapılarına sahip salonu açık bir tasarımla inşa edilmiştir. Tapınağın çevresinde de kültürel hazine olarak belirlenmiş birçok kültürel varlık da bulunmaktadır.

Güzel bir liman kenti olan Yeosu’nun manzarasını izlemek için en güzel yer Dolsan Park’tır. Parktan şehir merkezinin, Yeosuhang Limanı’nın ve deniz fenerinin panoramik bir manzarasını izlemek mümkündür. Buradaki manzara, en popüler gece manzaralarından biridir.