Andaman Adaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Andaman Adaları Nerededir?

Andaman Adaları Bengal Körfezi’ne bitişik ve coğrafi yapı olarak Tayland’a yakın olsa da siyasi yönetim olarak Hindistan’a bağlıdır. Andaman Adaları cennet gibi büyülü bir yer olarak karşımıza çıkar. Ancak bu cennet alan özel yasalarla korunmaktadır. Çünkü Hindistan yönetimi sahilde yapılaşma olmasını istemediği için bu konuda büyük çaba göstermektedir. Sahilde bulunan kumsalların üzerine yapılacak otellerle ilgili sıkı kuralları var ve denizden belirli bir mesafeye kadar olan alana izinsiz hiçbir bina inşa edilemiyor.


Andaman Adası Yerlileri

Ada halkı çok misafirperverdir, turistlere karşı çok saygılı ve anlayışlı bir tutum içerisindedirler. Gezi sırasında turistleri kendi hallerine bırakmaya çalışırlar ve rahat bir şekilde adanın tadını çıkarmasını isterler. Hindistan denince akla gelen fazlasıyla ısrarcı olan seyyar satıcıları bu adada görmek oldukça zordur. Gelen turistler burada maddi anlamda pek zorlanmazlar. Çünkü dünya üzerindeki diğer tropik adalara göre Andaman Adaları fiyatlar anlamında çok uygun bir yerdir. Burada konaklamak bir o kadar heyecan verici ve ekonomik anlamda da bir o kadar uygun olduğu için ada turizmi açısından tercih edilmesi kaçınılmazdır. Andaman Adaları’nda farklı etnik köken ile konuşan insanlar gördüğünüzde şaşırmayın. Çünkü ada genelinde farklı yerel diller mevcuttur. Örneğin Bengalce, Tamilce gibi. Ada halkının bazı üyeleri İngilizce konuşabiliyor ancak basit bir düzeyde olduklarını unutmamak gerekir.

Andaman Adaları’na Nasıl Gidilir?

Andaman Adaları’na ulaşmak istiyorsanız en kolay yol elbette ki uçak yolculuğudur. Hindistan’ın Delhi, Kalküta ya da Chennai şehir merkezlerinden Port Blair’e günlük uçuşlar bulabilirsiniz. Eğer uçak yolculuğu tercih etmek istemezseniz bir alternatif daha bulunmaktadır. Chennai ve Kalküta’dan gemi yolculuğu yaparak adaların toplandığı yer olan Port Blair’e geçiş yapabilirsiniz. Ancak hatırlatmakta fayda var bu yolculuk yaklaşık olarak 60 saat sürmektedir. Bu yüzden deniz seyahatinden hoşlanmayan biri iseniz konforlu uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz.

Andaman Adaları’nda Ulaşım

Ayrıca ada içindeki ulaşım da oldukça rahattır. Ücret anlamında çok zorlanmayacağınız bir seyahat alanıdır. Çok ucuz olan vespa ya da bisikletlerden kiralayabilirsiniz. Aynı zamanda Hindistan’ın yerel ulaşım ağlarından biri olan üç tekerlekli motosiklet ya da bisikletleri, yani tuk-tuk’ları kullanabilirsiniz.

Andaman Adaları Mutfağı

Andaman Adaları adı üstünde bir ada ülkesi olduğu için yemek kültürlerinde kaçınılmaz olarak deniz ürünlerine yer verilir. Ayrıca Thali adı ile bilinen pilav üstü sebzeli Hint yemekleri mevcuttur. Deniz ürünlerinden taze balık da öğününüz için kaçınılmaz bir tercihtir. Andaman adalarının ekonomik anlamda sizi çok zorlamayacağını yemek ve ulaşım ücretlerinden anlayabilirsiniz. Ada merkezinde bulunan küçük ve salaş dükkânlar, restoranlar sizin rahat bir şekilde yemek yemenize olanak sağlayabilir.

Andaman Adaları İklim

Adada tropikal iklim hâkim olup iklim kuşağı olarak incelendiğinde Muson yağmurlarının görüldüğü yerlerden biridir. Genel anlamda ada hava durumu incelendiğinde yıl boyunca sıcaklık 23 - 31 derece arasında değişiklik göstermektedir. Muson yağmurlarının olmadığı ay aralığı aralık - nisan dönemleridir. İşte bu zamanlar turistlerin çoğunluğunun tercih etmiş olduğu aralıklardır. Muson yağmurları mayıs ayında başlar ve ekim ayına kadar devam eder.

Andaman Adaları’nda Nerede Kalınır?

Andaman Adaları’nda konaklama olarak kumsal boyunca birçok pansiyon ve bungalov evler bulunmaktadır. Ayrıca konaklama için lüks oteller de bulunmaktadır. Eğer tropikal hayata ayak uydurmak istiyor ve doğa ile iç içe kalmak istiyorsanız da ağaç evlerde kalma fırsatı da bulunmaktadır. Ağaç evlerin ücretlendirmesi diğer konaklama türleri olan pansiyon ve otele göre çok daha uygundur.

Andaman Adaları’nda Yapılacak Etkinlikler
 

Andaman Adaları birçok egzotik kuş ve bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu yüzden kuş gözlemcileri, biyolog, fotoğrafçı ve belgesel yönetmeni gibi mesleklere sahip turistler Andaman Adaları’na gelmeye gayret gösterirler. Ayrıca tropikal iklim sevenler için de kaçınılmaz harika bir mekân tercihi olacaktır. Andaman Adaları denizin tadını çıkarmak isteyen, her gün kumsalda uzanıp sessizliği hissetmek ve rahatlamak isteyen, Hint Okyanusu’nun ılık sularında keyif yapmak isteyen herkesi bekliyor.

Adada sadece rahatlamak isteyen turistler bulunmuyor ayrıca macera ve aktivite meraklıları için de tüplü ve şnorkelli dalışlar düzenlenmektedir. Fil Yolu rotasını takip ederek Fil Plajı’nda bu dalışları gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca doğa ve yürüyüşseverler için yürüyüş rotaları bulunmaktadır. Eğer halkın içine girip kaynaşmak isteyenlerdenseniz de kiralanan Vespa’larla birlikte kolayca ufak seyahatlerde bulunabilirsiniz ve pirinç tarlaları arasında sıralanmış köyleri keşfedebilirsiniz. Başka bir etkinlik olarak da tekne kiralayarak balık avına çıkabilirsiniz. Andaman Adaları ayrıca dünyaca ünlü dalga sörfü merkezlerinden biridir. Sörf yapan birçok turist için kaçınılmaz tercih edilen duraklardan biridir. Andaman Adaları kumsalları, yaprakları denize kadar uzanan muazzam palmiyeleri, kristal berraklığında denizi ve rengârenk tropikal kuş türleri ile adeta cenneti simgeliyor.