Dubrovnik’te Nerede Kalınır?

dubrovnik-2247300__340.jpg

Adriyatik’in incisi olan Dubrovnik gerek turizmiyle gerek tarihî geçmişi ile oldukça ünlü bir şehirdir. Son zamanlarda Game of Thrones ile de oldukça merak edilen şehirler arasında yer alan Dubrovnik yıl içerisinde oldukça fazla ziyaretçi kabul etmektedir. Yaz aylarında ise tatil için gelenler de eklendiğinde bir hayli kalabalık olan bu şehirde konaklama imkânları oldukça gelişmiştir.

Konaklamada otel konusunda çok gelişmiş olmasına rağmen şehirden uzak konumlandıkları ve pahalı olmalarından dolayı gezginler arasında oteller pek tercih edilmiyor. Bu şehirde özellikle Old Town olarak adlandırılan şehir merkezinde birçok ev sahibi evin odasını otele çevirip kiraya veriyor. Bu olaya SOBE deniyor ve şehrin her sokağında SOBE için tabelalar bulmak mümkün. Ayrıca bu tarz yerler oldukça fazla olmasına rağmen şehirde birçok pansiyon da bulmak mümkün olacaktır.

Şehrin kalbi olarak görülen Old Town bölgesi konaklama için oldukça uygundur. Otel konusunda çok seçenek olmasa da SOBE’ler burada oldukça fazladır. Hem ulaşım bakımından hem de bütün gezilecek yerlere yakınlığı bakımından bu bölgede kalmak daha uygun olacaktır. Old Town’da bulunan bir yerde konaklamak aynı zamanda plaja, tarihî surlara, marketlere ve restoranlara yürüyerek ulaşma kolaylığı sağlar.

Rooms Megi adlı konuk evi bu sobelerden biridir. Old Town’da bulunan bu konukevinden plaja 5 dakikada yürüyebilirsiniz. Ayrıca Stradun Sahil Şeridi ve Onofrio Çeşmesi gibi turistik mekânlara da oldukça yakındır. Havaalanına 20 dakikalık bir uzaklıkta olan bu konukevi Ana Otobüs Terminali ve Vapur İskelesi’ne sadece 3 kilometre uzaklıktadır.

Apartments Gera ise Old Town’a 2 kilometre uzaklıkta bir mesafede yer alır. Plaja 1,5 kilometre uzaklıkta konumlanan bu daire balkonlu ve teraslıdır. Bu sayede akşam saatlerinde Dubrovnik şehrinin manzarasını izleyebileceğiniz gibi, daireye 2,5 kilometre uzaklıkta bulunan teleferiğe de binerek tüm şehri turlayabilirsiniz.

Centre Old Towns Apartments ise Lokrum Adası’na taksi tekne kullanarak 10 dakikada erişebileceğiniz bir uzaklıktadır. Eski kente 5 plaja ise 4 dakikalık bir yürüme mesafesindedir.

Guest House Raguz kent merkezine 10 dakikalık yürüme mesafesinde konumlanır ve plaja sadece 300 metre uzaklıktadır. Yalnızca 2 kilometre uzaklıkta bulunan Banje Plajı’na da giderek şehrin manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Günübirlik geziler için organizasyonlar sağlayan bu işletme ayrıca Gruz Limanı’na ve otobüs terminaline yürüyerek 10 dakikalık bir mesafededir.

Şehirde eğer lüks otellerde konaklamak isterseniz de birkaç önerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Sun Gardens Dubrovnik 5 yıldızlı lüks bir otel olup, şehrin en iyi manzarasını sunmaktadır. Eski Şehir’e oldukça uzak olan bu otel ile tarihî şehir merkezi arasında 11 kilometre vardır. Bu otel plaja çok yakındır ve denize çok yakın bir mesafede 3 farklı açık havuzu bulunur. Bu işletmenin spor ve SPA olanakları da oldukça gelişmiştir ve otelin restoranlarında geleneksel Dalmaçya yemeklerinin yanında Akdeniz mutfağını, deniz ürünlerini ve çeşitli uluslararası yemekleri de deneyimleyebilirsiniz.

Fiyatları oldukça pahalı ve şehir merkezine uzak olan bu oteller havaalanına da oldukça uzak konumlanmıştır fakat sunduğu konfor ve çeşitli etkinlikleriyle oldukça tercih edilen bu otellerden birkaç isim daha vermek gerekirse Hotel Excelsior, Hotel Dubrovnik Palace, Rixos Libertas Dubrovnik ve Valamar Dubrovnik President Hotel gibi oteller sayılabilir. Hepsi 5 yıldızlı ve oldukça geniş imkânlara sahip olan bu otellerde gecelik fiyatlar en az 100 euro’dan başlamaktadır.