Google+

Arama formu

 Lahey'de Gezilecek Yerler

 Lahey'de Gezilecek Yerler

Lahey (Den Haag) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Lovely Room, Emilie, Bed & Breakfast Houtrust güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Bacán Bed & Breakfast, B&B Ereprijs, Haags Duinhuis - familyfriendly holidayhome. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hostel The Golden Stork, Royal Centrum, Babylon Hotel Den Haag gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel The Golden Stork, Stayokay Den Haag, Kingkool The Hague City Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lahey (Den Haag) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Mauritshuis Müzesi

Mauritshuis Müzesi

Lahey'de bulunan Mauritshuis Müzesi, önceleri Hollanda prensinin toplantılarını yaptığı bir evken; zamanla büyütülerek Hollanda Cumhuriyeti ve politik merkezi olan devlet üyelerinin toplandığı bir bina olmuştur. Sonrasında 1822'de halka açık bir müzeye dönüştürülmüş,1875 yılında ise sadece tabloların sergilendiği bir müze halini almıştır. Günümüzde çoğunlukla Hollandalı ressamların eserlerinin yer aldığı bir sanat müzesidir. Müzedeki en popüler tablo Johannes Vermeer'in meşhur İnci Küpeli Kız tablosudur. Mauritshuis Sanat Müzesi'nde Rembrandt van Rijn (Dr. Nicolaes Tulp'un Anatomi Dersi tablosu), Carel Fabritius (Kuş tablosu), Paulus Potter (Boğa tablosu), Jan Steen, Hans Holbein de Jonge (Portre çalışması), Ambrosius Bosschaert de Oude (Pencere Önüne Koyulmuş Vazodaki Çiçek tablosu), Frans Hals (Gülen Çocuk tablosu) Jacob van Ruisdael ve Hans Holbein'in de eserlerinin bulunduğu geniş bir koleksiyon yer almaktadır.

 Louwman Müzesi

 Louwman Müzesi

Louwman ailesinin özel koleksiyonunun sergilendiği müzede dünyaca ünlü otomobillerin en önemlilerini görebilirsiniz. Müzede at arabalarından ilk yarış arabalarına dek pek çok çeşitte örnekler sergileniyor. Ziyaretçilerini arabanın tarihi içinde bir yolculuğa çıkaran müze Pazartesi günleri hariç haftanın her günü açık. Müzede ayrıca Elvis Presley’in arabası, James Bond arabası gibi arabalar da bulunuyor.

Escher Saray Müzesi

Escher Saray Müzesi

Kraliyet ailesinin eski bir sarayı olan Escher Sarayı Müzesi'nde 1898-1972 yılları arasında yaşamış grafik sanatçısı olan Maurits Cornelis Escher'in eserleri kalıcı olarak sergileniyor. Optik illüzyon çizimleri konusunda gerçek bir usta olarak bilinen sanatçının tasarımlarının kullanıldığı defterler müze ziyaretçileri tarafından satın alınabilir.

Panorama Mesdag

Panorama Mesdag

Avrupa’nın en büyük ve yuvarlak panorama resmi olan Panorama Mesdag, Hendrik Willem, eşi ve bazı arkadaşları tarafından boyanmıştır. Uzunluğu 120 metre ve yüksekliği 14 metre olan resim 4 ayda tamamlanmıştır. Resimde Willem bir tepeden gördüklerini, 360 derece bir tuvale yansıtmıştır. Müzede Türkçe rehberlik hizmeti de verilmektedir.

Gemeente Müzesi

Gemeente Müzesi

Resim, heykel, çizim, film ve fotoğraf dalında her yıl 7 serginin düzenlendiği Gemeente Müzesi'nde Hollandalı ve uluslararası çağdaş sanat sanatçıların eserleri sergileniyor. Müze, içinde bulunan restoranıyla da meşhurdur.

Madurodam

Madurodam

Bir minyatür şehirdir. Ünlü yapıların 1/25 boyutlarındaki modellerinin yapıldığı şehirde kanal evler, çiçek alanları, peynir marketleri, yel değirmenleri, Barış Sarayı, Works Deltası gibi meşhur yerler de görülebilmektedir. Avrupa'nın en küçük şehri denilen Madurodam'da her yıl ocak ayında Hollandalı küçük öğrencilerden biri vali olarak seçiliyor.

Japanese Garden

Japanese Garden

Clingendael parkı içerisinde yer alan Japanese Garden yılda yalnızca iki hafta açık kalıyor. Burayı ziyaret etmek isteyenlerin bahçenin açık olup olmadığını önceden kontrol etmeleri önerilir.

 

Barış Sarayı

Barış Sarayı

Girişinde ülkelerin gönderdiği taşlar içinde Ankara'nın gönderdiği Kapodokya taşının da olduğu saray, dünya barışını temsil etmektedir. Dünyada ülkelerin kolektif işbirliğiyle inşa edilen sarayda 2002 yılından bu yana yanan ve sönmeyen bir barış meşalesinin bulunmaktadır.