Lahey Hakkında Bilinmesi Gerekenler

hofvijver.jpg

Lahey, Güney Hollanda eyaletinde Hollanda Krallığı devletinin idari başkentidir. Den Haag adıyla da bilinir. Ülkenin başkenti Amsterdam'a 45 dakikalık bir mesafede bulunan Lahey küçük ve modern bir şehirdir. Hükümet, parlamento, bakanlıklar, yüksek mahkeme ve devlet konseyi Lahey'de yer alır. Lahey, nüfus yoğunluğu bakımından Hollanda'nın Amsterdam ve Rotterdam'dan sonraki en büyük üçüncü şehirdir.

Herman Coster caddesinde Transvaal ve Schilderswijk mahalleleri arasında kurulan Lahey Mart adındaki Lahey pazarıAvrupa'nın en büyük açık hava pazarı olarak bilinir. Lahey'de 45'in üzerinde müze ve çok sayıda kilise vardır. Lahey’de, Kraliçe’nin çalışma ofisi, müzeler, kapalı çarşı, Rönesans ve Barok tarzı binalarla modern binaların harmanlandığı sokaklar, parlamento ve hükümet ofislerinin bulunduğu Binnenhof Meydanı görülebilir. Ayrıca Parlamento Binası'nın bulunduğu BinnenhofMeydanı ziyaret edilebilir.

Lahey (Den Haag) ile İlgili

Lahey nerededir?

Hollanda’nın güneyinde bulunan Lahey, Hollanda Kuzey Denizi'nin kıyısındadır.

Lahey’e Nasıl Gidilir?

A_square_in_the_center_of_the_Hague.jpg

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'a İstanbul, Antalya, İzmir ve Bodrum'dan direkt uçak seferleri mevcuttur. Bunun yanı sıra Türkiye'nin birçok şehrinden Amsterdam'a aktarmalı seferlerle ulaşılabilir. Lahey'e ulaşmak için Amsterdam'dan 15 dakikada bir tren seferleri yapılır. Yaklaşık yarım saatlik bir yolculuğun ardından Lahey'e ulaşılır. İstanbul'dan Rotterdam'a da aktarmasız uçak seferleri vardır. Rotterdam'dan yine tren seferiyle 25 dakikalık bir yolculukla Lahey'e ulaşılabilir.

Lahey’e Ne Zaman Gidilir?

Hollanda'da ılıman okyanus iklimi görüldüğü için yılın her dönemi ziyaret etmek için uygundur. Ülke kuzeyde yer alıyor olsa da Gulf Stream sıcak su akıntıları daha ılıman olmasını sağlar.

Lahey’de (Den Haag) Nerede Kalınır?

Hollanda’nın güneyinde bulunan Den Haag yani Lahey şehri, Kuzey Denizi’nin kenarındaki konumu, doğal güzellikleri, tarihî dokusu ve keyifli şehir hayatı ile oldukça ilgi çekiyor.

Ülkenin idarî merkezi olma ve uluslararası pek çok organizasyona ev sahipliği yapıyor olma nitelikleri ile de dünyanın pek çok ülkesinden ziyaret alan şehir, turistik değeri ile de bir çekim merkezi yaratıyor.

Devamını Oku

Lahey (Den Haag) Otelleri

Hollanda’nın idarî başkenti olan Den Haag aynı zamanda Türkçe Lahey olarak da adlandırılıyor. Ülkenin nüfus yoğunluğu konusunda 3. büyük şehri olan Den Haag, Kral’ın ikametgâhı dâhil olmak üzere idarî tüm birimlerin de toplandığı kent olarak göze çarpıyor. Hükümet, parlamento, bakanlıklar, devlet konseyi gibi önemli devlet organlarının yürütüldüğü şehir, başkent Amsterdam’a da 45 dakikalık bir mesafede yer alıyor.    

Kışın genellikle gri gökyüzü ile soğuk iklim koşullarını ve düşünerek yaz aylarında ziyaret etmeyi planlamanızı önereceğimiz şehir, Birleşmiş Milletler’in bazı birimlerine de ev sahipliği yapıyor. Dünya barışına dikkat çekmek için yaptırılan Barış Sarayı’na da ev sahibi olan Den Haag aynı zamanda şehri ziyaret eden turistlere, Scheveningen, Kijkduin gibi plajları ile Kuzey Denizi’nde yüzme keyfini de sunuyor. 

 

Genellikle şehir merkezine yakın mevkide konumlanmış olan kafeler, gece saatlerinde atmosfer değiştirerek eğlence mekânı olarak hizmet veriyorlar. Gece kulüpleri, kumarhane, bar ve diskolar konuklarına değişik etkinlik ve şovlar sunarak özellikle hafta sonları geç saatlere kadar, keyifli vakit geçirme imkânı yaratıyorlar.

Devamını Oku

 Lahey'de Gezilecek Yerler

Hollanda Krallığı hükümetinin, bakanlıkların, parlamentosunun, Hollanda Yüksek Mahkemesinin ve Hollanda Devlet Konseyi'nin içinde yer aldığı Lahey'de çok sayıda gezilecek yer bulanmaktadır.

Mauritshuis Müzesi

Lahey'de bulunan Mauritshuis Müzesi, önceleri Hollanda prensinin toplantılarını yaptığı bir evken; zamanla büyütülerek Hollanda Cumhuriyeti ve politik merkezi olan devlet üyelerinin toplandığı bir bina olmuştur. Sonrasında 1822'de halka açık bir müzeye dönüştürülmüş,1875 yılında ise sadece tabloların sergilendiği bir müze halini almıştır. Günümüzde çoğunlukla Hollandalı ressamların eserlerinin yer aldığı bir sanat müzesidir. Müzedeki en popüler tablo Johannes Vermeer'in meşhur İnci Küpeli Kız tablosudur. Mauritshuis Sanat Müzesi'nde Rembrandt van Rijn (Dr. Nicolaes Tulp'un Anatomi Dersi tablosu), Carel Fabritius (Kuş tablosu), Paulus Potter (Boğa tablosu), Jan Steen, Hans Holbein de Jonge (Portre çalışması), Ambrosius Bosschaert de Oude (Pencere Önüne Koyulmuş Vazodaki Çiçek tablosu), Frans Hals (Gülen Çocuk tablosu) Jacob van Ruisdael ve Hans Holbein'in de eserlerinin bulunduğu geniş bir koleksiyon yer almaktadır.

Louwman Müzesi

Louwman ailesinin özel koleksiyonunun sergilendiği müzede dünyaca ünlü otomobillerin en önemlilerini görebilirsiniz. Müzede at arabalarından ilk yarış arabalarına dek pek çok çeşitte örnekler sergileniyor. Ziyaretçilerini arabanın tarihi içinde bir yolculuğa çıkaran müze Pazartesi günleri hariç haftanın her günü açık. Müzede ayrıca Elvis Presley’in arabası, James Bond arabası gibi arabalar da bulunuyor.

Escher Saray Müzesi

Kraliyet ailesinin eski bir sarayı olan Escher Sarayı Müzesi'nde 1898-1972 yılları arasında yaşamış grafik sanatçısı olan Maurits Cornelis Escher'in eserleri kalıcı olarak sergileniyor. Optik illüzyon çizimleri konusunda gerçek bir usta olarak bilinen sanatçının tasarımlarının kullanıldığı defterler müze ziyaretçileri tarafından satın alınabilir.

Panorama Mesdag

Avrupa’nın en büyük ve yuvarlak panorama resmi olan Panorama Mesdag, Hendrik Willem, eşi ve bazı arkadaşları tarafından boyanmıştır. Uzunluğu 120 metre ve yüksekliği 14 metre olan resim 4 ayda tamamlanmıştır. Resimde Willem bir tepeden gördüklerini, 360 derece bir tuvale yansıtmıştır. Müzede Türkçe rehberlik hizmeti de verilmektedir.

Gemeente Müzesi

Resim, heykel, çizim, film ve fotoğraf dalında her yıl 7 serginin düzenlendiği Gemeente Müzesi'nde Hollandalı ve uluslararası çağdaş sanat sanatçıların eserleri sergileniyor. Müze, içinde bulunan restoranıyla da meşhurdur.

Madurodam

Bir minyatür şehirdir. Ünlü yapıların 1/25 boyutlarındaki modellerinin yapıldığı şehirde kanal evler, çiçek alanları, peynir marketleri, yel değirmenleri, Barış Sarayı, Works Deltası gibi meşhur yerler de görülebilmektedir. Avrupa'nın en küçük şehri denilen Madurodam'da her yıl ocak ayında Hollandalı küçük öğrencilerden biri vali olarak seçiliyor.

Japanese Garden

Clingendael parkı içerisinde yer alan Japanese Garden yılda yalnızca iki hafta açık kalıyor. Burayı ziyaret etmek isteyenlerin bahçenin açık olup olmadığını önceden kontrol etmeleri önerilir.

Barış Sarayı

Girişinde ülkelerin gönderdiği taşlar içinde Ankara'nın gönderdiği Kapodokya taşının da olduğu saray, dünya barışını temsil etmektedir. Dünyada ülkelerin kolektif işbirliğiyle inşa edilen sarayda 2002 yılından bu yana yanan ve sönmeyen bir barış meşalesinin bulunmaktadır.

Devamını Oku

Lahey'de Şehir İçi Ulaşım 

Gelede_Tram_Lang_Den_Haag.jpg

Lahey'de toplu taşıma sistemi oldukça gelişmiştir. Otobüs ve tramvaylarla sağlanan ulaşım hızlı ve güvenlidir. OV-chipcard adındaki kartlara para yükleyerek ülke genelindeki toplu taşıma araçları kullanılabilir. Kartı olmayanlar bilet alarak da toplu taşımayı kullanabilir ancak daha karlı olacağından karta para yüklemek önerilir. Şehirde bisiklet yolu da oldukça gelişmiştir. Ülke dünya üzerinde en çok bisiklet bulunan yerler arasında Çin'den sonra ikinci sırada gelir. Dolayısıyla bisiklet kiralayarak veya satın alarak da ulaşım sağlanabilir.

Lahey Mutfağı

Paleo-Stamppot-1.jpg

Hollanda mutfağının önemli bir bölümünü kızarmış patatesler, pancake ve et yemekleri oluşturur. Bütün yıl boyunca restoranlarda taze deniz mahsulleri bulunur. Lahey ülkenin en büyük ve en meşhur plajı olan Scheveningen Plajı'na sahiptir. Scheveningen Plajı'nın trafiğe kapalı alanında yol boyu birçok balık lokantası vardır. Hollanda mutfağında kahvaltı ve öğle yemeklerinde ekmek veya beschuit üzerine margarin ve hagelslag ya da reçel sürülür. Aynı şekilde pudra şekeri serpilerek pancake veya daha küçük hali olan poffertjes'ler, yani krepler sıkça tüketilir.

Hollanda mutfağında stamppot adı verilen patates ezmesinin ayrı bir yeri vardır. Genellikle balık ve et yemeklerinin yanında servis edilir. Erwtensoep adındaki bezelye çorbası kış aylarında oldukça fazla tüketilir. Hollanda'nın yemek kültüründe kahve saatleri de önemlidir. Kahvenin yanında patat denilen patates kızartması, kroketya da kaassoufle denilen peynir kızartması ve frikandel yenir. Kızarmış patates, wafel ve Hollanda peyniri mutlaka denenmesi gereken tatlardandır. Lahey'de yaşayanların çok kültürlü olmasından dolayı şehirde tüm dünya mutfağından restoranlar bulmak da mümkündür.

Heineken.jpg

Avrupa geneline göre Hollanda'da alkol tüketimi daha azdır. İçinde cin bulunan Jenever ve yumurta likörü Advocaat Hollanda'nın meşhur alkollü içeceklerindendir. Heineken bira fabrikası Hollanda'dadır. Ülke biralarıyla dünyaca ünlüdür.

Laley’de Alışveriş

clog-21594_960_720.jpg

Lahey'dan şehri tanıtan lale figürleri, yel değirmeni bibloları, Clog/Klompen denilen el yapımı tahta ayakkabılar, Hollanda peyniri, Hollanda'nın meşhur olan lalesinin tohumları alınabilecek hediyelik ürünler arasındadır. Ayrıca Hollanda'nın ünlü yiyeceği Stroopwafel ve ünlü biraları da alınabilir. Lahey'de bulunan alışveriş merkezlerinden bazıları şunlardır: Mega Stores Mall, Leyweg Shopping Mall, New Babylon Shopping Mall, Leidsenhage Shopping Center, Palace Promenade Shopping Mall.

 Lahey'de Gece Hayatı

Lahey Hollanda’nın en sakin şehirlerinden biridir. Geceleri sokaklar oldukça sakindir. Gece Lahey’deki restoranlarda vakit geçirilebilir. Ayrıca Club Seven, Millers, Havana, Club Madness, Club Le Paris hareketli gece hayatı seveler için; HetBrouwcafe ve WickedWines muhabbet eşliğinde daha sakin bir gece geçirmek isteyenler için uygun yerlerdendir.

Lahey Festivaller

7-1024x682.jpg

Hollanda’da festivallerin büyük kısmı Amsterdam’da yapılmaktadır. Lahey'de her yıl eylül ayında geleneksel olarak düzenlenen Embassy Festival vardır. Pop, funk, soul, caz ve klasik müzik gibi birçok müzik türüne yer verilen festivalde tiyatro, edebiyat ve sanatsal etkinlikler de gerçekleştirilir.

Lahey Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Paskalya

Kraliçe'nin Doğum Günü (30 Nisan)

Kurtuluş Günü (5 Mayıs)

Şükran Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Lahey İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Lahey Vize İşlemleri

Den_Haag_-_Station_Holland_Spoor_v1.JPG

Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi vatandaşlarının Lahey’e girmek için vize alması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah veya Kırmızı) Pasaport sahibi olan kişiler Hollanda vize işlemlerinden muaftır. Ayrıca Hollanda Schengen Bölgesi üyesidir. Schengen Bölgesi’ne üye olan ülkeler arasında serbest dolaşım hakkı bulunduğu gibi Schengen vizesi sahibi kişiler de bu bölgeye üye olan tüm ülkeler arasında serbest dolaşım hakkına sahiptir. Schengen kuralları gereği Schengen vizesi sahibi kişiler, seyahatlerini vizesine sahip oldukları ülkeden başlatmak zorundadır.

Lahey Türkiye Temsilciliği

LAHEY BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: JAN EVERSTRAAT 15, 2514 BS THE HAGUE- THE NETHERLANDS

Telefon: 00 31 70 302 31 00

Faks: 00 31 70 361 79 69

[email protected]

http://lahey.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Hollanda

Lahey Para Birimi

Güney Hollanda sınırları içerisinde yer alan Lahey şehrinin para birimi Euro’dur. 1 Euro yaklaşık 3,30 Türk Lirası’dır.

Lahey Resmi Dili

Hollanda’nın resmi dili Felemenkçe’dir. Felemenkçe’nin Hollanda'da konuşulan lehçesine Hollandaca adı verilir. Lahey çok kültürlü bir yapıya sahip olduğundan 100’ün üzerinde dil konuşulur. Ülke genelinde Felemenkçe konuşulsa da İngilizce de yaygın olarak kullanılır.

Lahey Saat Farkı

Lahey (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı bulunur.

Lahey (Den Haag) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 2.8oC
  • Şub 2.8oC
  • Mar 6.1oC
  • Nis 7.8oC
  • May 12.2oC
  • Haz 14.4oC
  • Tem 16.7oC
  • Agu 17.2oC
  • Eyl 14.4oC
  • Eki 11.7oC
  • Kas 7.2oC
  • Ara 5oC

Kısa Kısa