Google+

Arama formu

HOLLANDA'NIN YÖNETİLDİĞİ YER: LAHEY

Bu yazı Gezimanya üyesi Serhat Çelebioğlu tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Lahey, Hollanda’nın Amsterdam ve Rotterdam şehirlerinden sonraki üçüncü büyük şehri. Amsterdam, her ne kadar Hollanda’nın başkenti olsa da yönetim merkezi Lahey. Yani hükümet Hollanda’yı Lahey’den yönetiyor. Birçok uluslararası organizasyon da burada. Televizyonlarda ismini sıkça duyduğumuz Uluslararası Adalet Divanı ve Uluslararası Ceza Mahkemesi de burada. Benim dikkatimi ise gezerken gördüğüm parklar çekti. Abartmıyorum ve üzülerek belirtiyorum şehrin üçte biri yeşil alan.

Lahey (Den Haag)

Binnenhof Meydanı, yüzyıllardır Hollanda’nın siyasi yaşamının merkezi olmuş. Parlamento ve hükümet ofisleri hep bu meydanda ya da etrafında bulunuyor.

Lahey (Den Haag)-1

Vredespleis yani Avrupa Adalet Divanı, kentin aslında bilinirliğinin en önemli simgesi. 1899 yılında inşa edilen bina şehrin en önemli cazibe merkezi. Burada rehberli gezi de yapılıyor.

Lahey (Den Haag) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Private room with amazing views over The Hague, Bed & Breakfast Houtrust, Emilie güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri MAFF Canal Apartment, Bacán Bed & Breakfast, B&B Ereprijs. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hostel The Golden Stork, Royal Centrum, Babylon Hotel Den Haag gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel The Golden Stork, Stayokay Den Haag, Kingkool The Hague City Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lahey (Den Haag) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Lahey (Den Haag)-2

Sarayın hemen kapısının önünde sembolik olarak ezeli dünya barışı için 2002 yılından bu yana yanan bir ateş bulunmakta.

Lahey (Den Haag)-3

Burada bir de dünya barışını temsilen üzerindeki tüm ülkelerden getirilmiş taşlar var. İşte Türkiye’den getirilen taş.

Lahey (Den Haag)-4

Şu anda bana göre Lahey’de görmeniz gereken en önemli yerdeyiz. İnanılmazı yaşamak için Avrupa’nın en büyük yuvarlak panorama resminin yer aldığı Panoroma Mesdag mutlaka görülmeli. Hendrik Willem Mesdag‘ın 1881’de 4 ayda yaptığı 14 metre yükseklikte 120 uzunluğundaki Scheveningen’de bulunan sahilleri ve kum tepelerini 360 derece boyama tekniğiyle resmettiği ve olağanüstü bir manzaraya dönüştürdüğü panorama resimden bahsediyorum. Dünyanın en güzel manzaralarından biri olarak kabul ediliyor. Görünce ben de şaşırdım. Çünkü anlatsalar da bu kadar gerçekçi olabileceğini tahmin etmezdim. Gerçi Willem’in panoramayı bu kadar çabuk bitirmesinin sebebinin eşi ve bazı arkadaşlarının da yardım etmesi olduğu söyleniyor. İyi ama bu bir resim, badana değil. Açıkçası bu konuyu ben de pek anlamadım. Manzarada eski yıllara gidiyorsunuz. Plaj hareketli, sahilde balıkçı tekneleri ve aynı anda bir askeri deniz tatbikatı gerçekleşiyor. Yerler ise kumlarla kaplanarak hesaplı bir göz yanılması oluşturulmuş. Bu görüntüyü herkesin görmesi şart. Türkçe rehberlik hizmeti de veriliyor. Bu fotoğraf görsel olarak pek bir şey ifade etmiyor biliyorum. Çünkü çok basit bir makine ile gizli ve çaktırmadan hızlı olarak çektim çünkü burada fotoğraf çekmeye kesinlikle izin verilmiyor. Zaten girişte atılacağınız konusunda uyarılıyorsunuz. Bence şansınızı fazla zorlamayın.

Lahey (Den Haag)-5

Buraya nasıl geleceğinize gelince, Lahey; Amsterdam’a 50 kilometre uzaklıkta. Arabayla otoyolları kullanarak 45 dakikada, trenle ise bir saatte ulaşabilirsiniz. 15 dakikada bir kalkan tren fiyatı kişi başı 8,3 €. Yalnız tren ile şehir merkezine ulaşmak için Den Haag HS istasyonu yerine Centraal’da inmeniz gerekiyor. Lahey Rotterdam’a ise sadece 30 dakika mesafede. Trenle sadece 25 dakika.

Lahey (Den Haag)-6

Lahey, banliyöleri olan kuzeyin eğlence merkezi Scheveningen’e 3 kilometre, teknoloji ve bilim başkenti Delft’e ise 6 kilometre uzaklıkta. Vaktiniz varsa buraları mutlaka görmeli 3 şehirli bir plan yapmalısınız. Hatta plana mümkünse Rotterdam’ı da eklemelisiniz. Böyle bir plan için 2 günlük bir sürenin yeteceğini değerlendiriyorum.

Sağlıcakla kalın. 

Etiketler