Rotterdam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

RotterdamHollandanın güneyinde Kuzey Denizi’nin kıyısında bulunur. Tarihi 1270’li yıllara dayanan şehir, 1340 yılında Holland Kontları tarafından şehir olma hakkı kazanmış ve yavaş yavaş önemli bir lojistik ve ekonomik merkez haline gelmiştir. Şehir İkinci Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen yok olmuş ve 1950-1970 yılları arasında baştan inşa edilmiştir. Günümüzde Avrupa’nın en büyük limanına ev sahipliği yapan şehir Hollanda’nın Amsterdam’dan sonraki en büyük ikinci şehri ve ülkenin en önemli ticaret merkezidir.


Tanıtım Videosu:

Devamını Oku

Rotterdam’da Gezilecek Yerler

Rotterdam, İkinci Dünya Savaşı sonrası tamamen yıkılıp tekrardan inşa edilen bir şehir olduğundan dolayı şehirde özellikle modern yapılar ilgi çekmektedir. Erasmus Köprüsü, Kübik Evler gibi oldukça ilginç yapılar şehrin sembolü durumuna gelmiştir. Şehirde aslında her yapı, her sokak insana keyif verecek türdendir. Özellikle Nieuwe Binnenweg, The van Oldenbarneveltstraat ve Witte de Withstraat sokakları şehrin en hareketli ve popüler sokaklarındadır. Şehrin müzeleri ve sergileri de Rotterdam’ı ziyaret etmek için başlı başına birer nedendir. Şehirde sanat müzelerinden mimarlık müzelerine, tarihi müzelerden denizcilikle ilgili müzelere kadar birçok müze bulunur. Tüm bunların yanında şehir modernleşirken yeşil alanlarını kaybetmemiş ve ev sahipliği yaptığı birçok parkla ziyaretçilere keyifli dakikalar yaşatmaktadır.

Devamını Oku

Rotterdam Nerededir?

Rotterdam, Hollanda’nın güneyinde bulunur. Şehir Nieuwe Maas nehri tarafından kuzey ve güney olmak üzere ikiye bölünmüştür. Şehir merkezi, nehrin kuzey kıyısında bulunmaktadır.

Rotterdam’a Ne Zaman Gidilir?

Rotterdam şehrinde Ilıman Okyanus İklim özellikleri hakimdir. Ortalama sıcaklık 9.6 derecedir. Şehirde kışlar Hollanda’nın kuzey bölgelerine göre daha ılıman geçer. Yazlar ise çok sıcak olmamakla beraber ortalama olarak 17 derece civarında geçmektedir ancak sıcaklıklar oldukça değişkendir. Şehirde her mevsim yüksek miktarda yağış düşmektedir.

Devamını Oku

Rotterdam’da Nerede Kalınır?

Hollanda’nın ikinci en büyük şehri olan Rotterdam, Kuzey Denizi kenarındaki konumu ile ülkenin güneyinde yer alıyor. Şehir, bulunduğu konumun kendisine sağladığı avantaj ile kurulduğu yıllardan günümüze kadar stratejik ve lojistik değerini de aynen korumuş durumda. Savaş sonrası aldığı hasarı tamamen onarmış olan Rotterdam, günümüzde de Avrupa’nın en büyük ticari limanına ev sahipliği yapıyor.

Şehri kuzey ve güney olmak üzere ikiye bölen Nieuwe Mass Nehri üzerinde yapılmış olan ve tek sütun üzerinde duran Erasmus Köprüsü, bütün dünyanın ilgisini çekiyor. Bunun gibi çeşitli mimari başarılar, değişik tarzların denendiği binalar ve kentin son derece hareketli keyifli sokakları; şehrin gördüğü turistik ilgiyi de arttırıyor. Modern yapıları ile bir açık hava mimari müzesi görüntüsüne sahip olan kentte, turistlerin vakit geçirebileceği çok sayıda da müze ve kültür sanat merkezi bulunuyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Rotterdam otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Rotterdam Otelleri

Hollanda’nın ikinci büyük şehri olan Rotterdam, Avrupa’nın en büyük limanına sahip olması nedeniyle önemli bir ticaret merkezi durumunda. 1270 senesinde Rotte Nehri üzerine, baraj olması için inşa edilmiş olan şehir, Kuzey Denizi ve Avrupa’ya ulaşım sağlayan su yollarının önemli bir noktasını kapsıyor. 2. Dünya Savaşı sırasında komple yıkılmış olsa da 1970’li yıllardan itibaren komple yenilenerek bugünkü durumuna kavuşmuş olan Rotterdam, özellikle ilginç binalarıyla tüm dünyanın ilgisini çekiyor.

Şehirde hâkim olan okyanus iklimi nedeniyle Hollanda’nın ılık şehirlerinden biri sayılıyor. Adını üzerinde bulunduğu Rotte Nehri’nden alan bu büyük kent, Hollanda’nın kültür, sanat, ticaret ve eğitim konularında ileri kentlerinden biri olarak öne çıkıyor.

 

Gece hayatı bir hayli hareketli olan kentte her tarza uygun kafe, bar ve pub bulunuyor. House müziğin hayat bulduğu yer olan Rotterdam, dans müziği ve mekân konusunda da misafirlerine bir hayli seçenek sunuyor. “After party” kültürü çok gelişmiş olan kentin pek çok noktasında kendinize uygun eğlenceyi yakalamanız mümkün.

Devamını Oku

Rotterdam İçi Ulaşım

Rotterdam’da toplu taşıma ağı oldukça gelişmiş ve kolaydır. Şehrin her yerine otobüs, tramvay ve metro ya da dilerseniz taksi ile ulaşabilirsiniz. Bunların yanında Hollanda’nın her şehrinde olduğu gibi Rotterdam yolları da bisiklet kullanmak için oldukça idealdir. Bisiklet kiralayarak şehrin ruhunu yerlileri gibi yaşayabilir ve istediğiniz her yere güvenle ulaşabilirsiniz.

Rotterdam’da toplu taşıma araçlarını kullanabilmek için ‘OV-chipkaart’ olarak isimlendirilen bir toplu taşıma kartına ihtiyacınız var. Sürelerine göre değişiklik gösteren bu kartlardan 1 saatlik 3 Euro, 2 saatlik olanları 3.50 Euro, 1 günlük 7.50 Euro, 2 günlük 12.50 Euro ve 3 günlük 16.50 Euro’ya satılmaktadır. Sınırsız kullanımlık günlük turist kartları ise 13.50 Euro’dur. Bu kartlar ile şehirdeki toplu taşıma araçlarının hepsini kullanabilirsiniz.

Metro hattı, Rotterdam ve çevresini birbirine bağlamaktadır. 5 farklı renkle ve harf ile temsil edilen hat bulunur. Ana metro durağı ‘Beurs’ durağıdır. Bu duraktan tüm hatlara ulaşılabilir. Metrolar, Pazartesiden Cumartesiye 05.30-00.15, Pazar günleri ise 07.30-00.15 saatleri arasında çalışmaktadır. Havaalanından şehir merkezine E hattı ile ulaşmanız mümkündür.

Devamını Oku

Rotterdam Mutfağı

Stroopwafels_01.jpg

Rotterdam’da Hollanda mutfağına özellikle Rotterdam’a özgü yemek çeşitlerinin yanında uluslararası birçok yemek çeşitine rastlamanız da mümkün. Şehirde özellikle patatesin her türlü halinin sıklıkla tüketildiğini fark edeceksiniz. Bir restoranda ana yemeğinizin yanında veya direk yemeğinizin ana maddesi olarak ya da sokak arasında bir büfede patatesin en lezzetli halleri ile karşılaşabilirsiniz. Şehirde deniz ürünleri, tatlı çeşitleri ve peynirler de oldukça lezzetli şeyler arasındadır.

Stamppot, şehirde deneyebileceğiniz en yerel yemeklerden birisidir. Püre haline getirilmiş haşlanmış patatesin başka sebzelerle ve domuz eti parçalarıyla harmanlanmasından meydana gelir.

Kapsalon şehirde popüler yemekler arasındadır. Aslında bize çok yabancı bir yemek değildir. En alta kızarmış patatesler konulur ve üzeri döner eti ile kaplanır. Sonrasında Gouda peyniri eritilir. Peynir eridikten sonra üzerine bol miktarda salata koyulur. Efsaneye göre yemeğin ortaya çıkışı çok yoğun bir berberin öğle yemeği siparişi ile olmuştur. Berber, şehirde bulunan bir kebap dükkanından her zaman sevdiği tüm malzemeleri üst üste koydurarak sipariş verirmiş ve zaman içerisinde bu bir yemek çeşitine dönüştürülmüş.

Patatje Oorlog, patateslerin Hollandalılar için ne kadar önemli bir besin kaynağı olduğunu kanıtlayan yiyeceklerden bir tanesi. Şehrin neredeyse her sokağında karşınıza çıkabilecek bu atıştırmalık, kızarmış patateslerin kağıttan bir külah içerisinde servis edilmesinden oluşuyor. Patateslerin üzerine farklı soslar ve en son dilimlenmiş soğan parçaları koyuluyor.

Nieuwe Haring, Rotterdam’da yenilen deniz ürünleri arasındadır. Olgunlaşmamış ringa balığı, kemiksiz ve içi temizlenmiş şekilde çiğ olarak yenir. Balığın geleneksel yeme şekli oldukça ilginçtir, kafa geriye doğru yatırılarak balık bütün olarak yutulur. Kibbeling ise şehirde tercih edilen başka bir balık çeşitidir. Kılçıksız okyanus balığı olan balık kızartılarak farklı soslar ile servis edilir.

Stroopwafel kesinlikle şehre gidip de yemeden dönmemeniz gereken lezzetler arasında. Bisküvi kıvamında iki ince waffle’ın aralarına karamel sürülmesiyle oluşan tatlılar oldukça lezzetlidir. Şehrin sokaklarında rastlayabileceğiniz bu tatlıyı mutlaka yapıldığı an sıcak olarak alıp denemelisiniz. Poffertjes, lezzetli Hollanda tatlılarından bir diğeridir. Küçücük ama kabarık pankekler tereyağ ve pudra şekeri ile hazırlanır.

Bıtterballen, patates ve etin karıştırılıp köfte şekline getirilmesi ve daha sonra kızartılması ile ortaya çıkan bir yemek çeşitidir. Daha çok bar ve restoranlarda atıştırmalık olarak bulmak mümkündür. Frikandel ise kabuksuz sosis ve patatesten oluşur. Rotterdam’ın en popüler sokak yemekleri arasındadır.

Rotterdam’da Gece Hayatı

Hollanda’nın en büyük ikinci şehri Rotterdam’da sabahın ilk ışıklarına kadar süren capcanlı bir gece hayatı var. Şehirde fiyatların ucuz olduğu söylenemese de uygun fiyatlı birçok eğlence mekanı bulmak mümkün. Nerede ve nasıl eğlenmek istediğinize karar verdikten sonra şehrin kokteyl barları, pubları ve gece kulüpleri arasında seçiminizi yapabilirsiniz. Özellikle ‘house’ ve dans müziğin doğum yeri olarak kabul edilen şehirde en kaliteli tekno partilerine rastlayabilirsiniz. Ayrıca şehirde iş çıkışı saatlerinde düzenlenen partiler de oldukça popüler. Bunun yanında caz müzikten hiphop’a, günümüz hitlerinden alternatif müziğe kadar farklı konseptlere sahip mekanlarda kaliteli zaman geçirmek de mümkün.

Rotterdam gece hayatını en sonuna kadar yaşamak istiyorsanız yerlilerin bunun için iyi bir yöntemi var: Tüm gece tek bir mekana takılıp kalmak yerine olabildiğince çok mekan gezin, çünkü Rotterdam’da karşınıza ne zaman ve nerede çılgın parti ya da güzel bir konser çıkacağını kestiremek imkansız. Şehrin gece hayatı mekanlarının birbirlerine sadece yürüme mesafesinde olması da işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

Town Hall Meydanı ve Stadhuisplein bölgesi şehirde gece hayatının en canlı olduğu noktalar arasında. Şehrin en eski ve popüler pubı Get Back ve Coconut, The Apres-Ski Hut gibi birçok güzel pub, Stadhuisplein’de bulunuyor. Bölgede bulunan Villa Thalia ve Club Bed Rotterdam isimli gece kulüpleri de oldukça popüler.

Devamını Oku

Rotterdam’da Festivaller

Hollanda’nın en iyi festival şehri olarak kabul edilen Rotterdam birçok şehrin aksine yalnızca bahar ve yaz aylarında değil senenin her dönemi birçok festivale ev sahipliği yapar. Şehre ne zaman giderseniz gidin renkli festivallere rastlayacaksınızdır. Gastronomi festivallerinden her tarz müzik festivaline, sinema, tiyatro, edebiyat gibi kültürel festivallerden spor festivallerine, mimariden karnavallara şehirde yerel ve uluslararası sayısız festival düzenlenmektedir.

Şehrin en popüler festivalleri arasında dünya çapında tanınan festivalleri gelmektedir. Rotterdam Unlimited şehrin en büyük festivalidir. Haziran ayında gerçekleşen festival neredeyse 1 hafta sürer ve tüm şehri etkisi altına alır. Şehrin her yerinde canlı müzik, tiyatro ve dans performansları gerçekleşir. Bu festival aynı zamanda Summer Carnival ve Dunya isimli festivalleri de içerisinde barındırır. Summer Carnival şehrin en çok ziyaret edilen etkinliğidir ve ziyaretçilere oldukça renkli manzaralar sunmaktadır.

City Racing Rotterdam isimli festivalde şehrin sokaklarında Formula 1 araçları yarışmaktadır. Festival kapsamında Legend Cars Cup, Superleague Formula gibi farklı yarışlar da düzenlenmektedir. Festival süresince şehrin en hızlı haline şahit olabileceğiniz gibi Family Meydanı’nda bulunan simulatörlerle hızı kendiniz de deneyimleyebilirsiniz.

Hollandalıların resmi bayramlarından olan King’s Day (Kral’ın Doğumgünü), 27 Nisan’da bir gün-bir gece süren karnaval benzeri festivalle kutlanmaktadır. Şehrin tüm sokakları kocaman bir parti alanını andırır ve herkes turuncu giyinir. Karnaval geçitlerine, açık hava pazarlarına, sokak partilerine ve birbirinden lezzetli yiyeceklere rastlamak mümkündür. Ayrıca 26 Nisan gecesi şehrin birçok gece kulübünde Hollanda’nın en iyi sanatçılarının performanslarının yer aldığı partiler düzenlenmektedir.

North Sea Jazz, Temmuz ayında gerçekleşir ve 3 gün boyunca sürer. Dünyanın en büyük kapalı hava caz festivalidir. Festivalde 13 sahne, 200 performans ve 1500 müzisyen yer alır. Cazın her halini bulabileceğiniz festivalde Alicia Keys, Miles Davis gibi dünyaca ünlü efsanevi caz sanatçılarına rastlamak da mümkündür. Ayrıca festivalde yeni sanatçılara şans tanınan Paul Acket Award isimli bir ödül töreni de düzenlenir.

Rotterdam Uluslararası Film Festivali, Avrupa’nın en iyi film festivalleri arasındadır ve 11 gün boyunca şehirde film fırtınası estirir. Hollywood filmlerinden Asya filmlerine, kısa filmlere kadar her türlü filme yer verilmektedir. Dünyaca ünlü birçok yapımcı ve senaristin katıldığı festivalde Tiger Awards ödül töreni düzenlenir. Festival sonrası ise Rotterdam Tiyatro sahnesi bir parti alanına döndürülerek içeri girişlerin ücretsiz olduğu kocaman bir parti düzenlenir.

3 gün süren World Port Festival, Eylül ayında gerçekleşir. Mass Nehri üzerinde birçok su gösterisinin yanında su sporu yarışları, helikopter gösterileri ve bot gezileri de düzenlenmektedir. Festival boyunca havai fişek gösterileri, canlı performanslar ve pazarlar kurulmaktadır. Festivalin son gecesi oldukça hareketli bir parti düzenlenmektedir.

5 Mayıs Bağımsızlık Günü, Hollanda’nın her yerinde kutlanmaktadır. İkinci Dünya Savaşı’nın bitişi kutlanılan festivalde birçok müze, mağaza ve şehrin sembolü olan yapı ziyarete açıktır. Ayrıca, Euromast Gözlem Kulesi’nin bulunduğu parkta Bağımsızlık Festivali düzenlenmektedir. Festivalde konserler ve pazarlar yer alır.

Rotterdam’da Alışveriş

Rotterdam’da alışveriş seçenekleri oldukça fazla. Şehirde birçok alışveriş merkezi bulunuyor. Ayrıca yerli ve uluslararası moda mağazalarından antika ürünler satan mağazalara, tasarım butiklerinden yerel ürünler satan mağazalara ev sahipliği yapan birçok sokak ve caddede alışveriş yapmak da mümkün. Bunların yanında şehrin kocaman pazarları da oldukça ilgi çekici.

Devamını Oku

Rotterdam Saat Farkı

Rotterdam (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı vardır. Rotterdam, Türkiye’ye göre 2 saat geridedir.

Rotterdam Resmi Dili

Rotterdam’da resmi dil ülkenin resmi dili olarak kabul edilen Felemenkçe’dir. Eğitim düzeyi yüksek olan şehirde İngilizce ve Almanca konuşan kişi sayısı oldukça fazladır.

Rotterdam Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya (16-17 Nisan)

Kral’ın Doğumgünü (27 Nisan)

İsa’nın Göğe Çıkışı (25 Mayıs)

Paskalyadan Sonraki 7. Pazar ve Pazartesi (4-5 Haziran)

Noel Bayramı (25-26 Aralık)

Rotterdam Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 3oC
  • Şub 3oC
  • Mar 6oC
  • Nis 8oC
  • May 12oC
  • Haz 15oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 11oC
  • Kas 6oC
  • Ara 5oC

Kısa Kısa

Nüfus: 610.386  / Dil: Felemenkçe (Hollandaca) / Para Birimi: Euro / İklim: Ilıman Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3