Google+

Arama formu

Rotterdam

Hollanda’nın ikinci büyük şehri olan Rotterdam, Avrupa’nın en büyük...
Devamı oku
Rotterdam (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı...
Devamı oku
Rotterdam Başkonsolosluğu Adres: WESTBLAAK 2 3012 KK ROTTERDAM Tel:...
Devamı oku
Rotterdam The Hague Havaalanı’na, Türkiye’den direkt uçuşlar ile...
Devamı oku
Rotterdam, İkinci Dünya Savaşı sonrası tamamen yıkılıp tekrardan inşa...
Devamı oku
Rotterdam’da Hollanda mutfağına özellikle Rotterdam’a özgü yemek...
Devamı oku
Rotterdam’da alışveriş seçenekleri oldukça fazla. Şehirde birçok...
Devamı oku
Hollanda’nın en iyi festival şehri olarak kabul edilen Rotterdam...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Paskalya (16-17 Nisan) Kral’ın Doğumgünü (27 Nisan...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: +31 10 466 8900 Polis: 0900 8844
Devamı oku
Hollanda’nın en büyük ikinci şehri Rotterdam’da sabahın ilk ışıklarına...
Devamı oku
Rotterdam’da toplu taşıma ağı oldukça gelişmiş ve kolaydır. Şehrin...
Devamı oku
Rotterdam şehrinde Ilıman Okyanus İklim özellikleri hakimdir. Ortalama...
Devamı oku
Rotterdam, Hollanda’nın güneyinde Kuzey Denizi’nin kıyısında bulunur...
Devamı oku
Rotterdam, Hollanda’nın güneyinde bulunur. Şehir Nieuwe Maas nehri...
Devamı oku
Hollanda’nın ikinci en büyük şehri olan Rotterdam, Kuzey Denizi...
Devamı oku
Hollanda sınırları içerisinde bulunan Rotterdam’da resmi para birimi...
Devamı oku
Rotterdam’da resmi dil ülkenin resmi dili olarak kabul edilen Felemenkçe...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 3℃
Şub 3℃
Mar 6℃
Nis 8℃
May 12℃
Haz 15℃
Tem 17℃
Ağu 17℃
Eyl 14℃
Eki 11℃
Kas 6℃
Ara 5℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 610.386  / Dil: Felemenkçe (Hollandaca) / Para Birimi: Euro / İklim: Ilıman Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3

Rotterdam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rotterdam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

RotterdamHollandanın güneyinde Kuzey Denizi’nin kıyısında bulunur. Tarihi 1270’li yıllara dayanan şehir, 1340 yılında Holland Kontları tarafından şehir olma hakkı kazanmış ve yavaş yavaş önemli bir lojistik ve ekonomik merkez haline gelmiştir. Şehir İkinci Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen yok olmuş ve 1950-1970 yılları arasında baştan inşa edilmiştir. Günümüzde Avrupa’nın en büyük limanına ev sahipliği yapan şehir Hollanda’nın Amsterdam’dan sonraki en büyük ikinci şehri ve ülkenin en önemli ticaret merkezidir.


Tanıtım Videosu:

Rotterdam’da Gezilecek Yerler

Rotterdam, İkinci Dünya Savaşı sonrası tamamen yıkılıp tekrardan inşa edilen bir şehir olduğundan dolayı şehirde özellikle modern yapılar ilgi çekmektedir. Erasmus Köprüsü, Kübik Evler gibi oldukça ilginç yapılar şehrin sembolü durumuna gelmiştir. Şehirde aslında her yapı, her sokak insana keyif verecek türdendir. Özellikle Nieuwe Binnenweg, The van Oldenbarneveltstraat ve Witte de Withstraat sokakları şehrin en hareketli ve popüler sokaklarındadır. Şehrin müzeleri ve sergileri de Rotterdam’ı ziyaret etmek için başlı başına birer nedendir. Şehirde sanat müzelerinden mimarlık müzelerine, tarihi müzelerden denizcilikle ilgili müzelere kadar birçok müze bulunur. Tüm bunların yanında şehir modernleşirken yeşil alanlarını kaybetmemiş ve ev sahipliği yaptığı birçok parkla ziyaretçilere keyifli dakikalar yaşatmaktadır.

Erasmus Köprüsü

Erasmus Köprüsü

1996 yılında tamamlanan köprü Ben van Berkel tarafından tasarlanmıştır. Şehrin, Nieuwe Mass Nehri ile ayrılmış kuzey ve güney yakasını birbirine bağlamaktadır. Köprü adını Hümanizm akımının en önemli temsilcilerinden olan Desiderius Erasmus’tan almıştır. Mimari şeklinde yalnızca tek sütun bulunmasından dolayı halk arasında ‘The Swan (Kuğu)’ olarak da adlandırılmaktadır.

Köprünün en güney kısmı baskül köprü kategorisine girmektedir. Bu kısım ile Batı Avrupa’nın en ağır ve geniş baskül köprüsüdür. Ayrıcan dünyada baskül köprü kategorisinde en geniş panele sahip olan köprüdür.

Köprünün tarihi fazla gerilere dayanmasa da tarih içerisinde dünyaca ünlü filmlere, etkinliklere, konserlere ev sahipliği yapmıştır. Tamamlandıktan yalnızca iki sene sonra ‘Who Am I?’ isimli Jackie Chan filminde yer almıştır. Dünyaca ünlü DJ Tiesto’nun 2005 senesindeki performansında köprü arka plan olarak kullanılmış, tüm gece eğlenceye, havai fişek ve su gösterilerine tanıklık etmiştir. 2010 yılında ise Tour de France yarışında, yarışın başlama noktası olmuştur. Köprü şuan şehrin dünya çapında sembollerinden biri haline gelmiştir. Köprü üzerinde kaldırımla birlikte bisiklet, araç ve tramvay yolları da bulunmaktadır. Altında ise bar, restoran, hediyelik eşyalar satan bir dükkan ve otopark vardır. Rotterdam’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Özellikle gece ışıklandırmalarında köprüden yürüyerek geçerek şehrin muhteşem manzarasını izlemek unutulmaz bir deneyim olacaktır.

Şehir merkezinin bulunduğu yakadaysanız köprüye metro ile Leuvehan, karşı yakadaysanız Wilhelminaplein duraklarında inerek ulaşabilirsiniz. Tramvay ile ulaşım ise şehir merkezinden 7 numaralı tramvayla Willemsplein, karşı taraftan 20, 23, 25 numaralı tramvaylar ile Wilhelminaplein durağında inerek sağlanabilir.

Rotter am şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz 2 bedroom floor güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Short stay Appartement Dependance Rotterdam, Luxurious city centre apartment, Calypso apartment City Center + Parking. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Euro Hotel Centrum, Lovely loft in best street, MyCityLofts - Centre Lofts gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Sparks Hostel, King Kong Hostel, Hostel Ani&Haakien tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Rotterdam aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kübik Evler

Kübik Evler

İkinci Dünya Savaşı sırasındaki bombalamalarda şehrin neredeyse tamamı yok olmuş ve şehir kelimenin tam anlamıyla yeniden yaratılmıştır. Bu durum Rotterdam mimarisinin fazlasıyla modern ve ilginç olmasına neden açmış. İnsanın içinde şehri gezerken kocaman bir modern mimari müzesi geziyormuş hissi uyanmaması neredeyse imkansız. Kübik Evler de bu mimarinin en önemli ve ilgi çekici yapılarından.

1970 yılında şehir belediyesi, ünlü Hollandalı mimar Piet Blom’dan üzerinde evlerin olduğu bir yaya köprüsü tasarlamasını istemiştir. Blom bunun üzerine Floransa’da bulunan Ponte Vecchio Köprüsü’nden ilham alarak bir plan oluşturur. Tasarımda 78 küp ev bulunur ve her evin bir ağaca ve birleşimlerinin bir ormana benzeyeceği bir kompleks oluşturma fikri yatar. İlk 3 ev test evleri olarak 1975 yılında Helmond’da inşa edilmiş, 1977 yılında ise 18 tane daha eklenmiştir. Rotterdam kübik evleri ise maddi sıkıntılardan dolayı ancak 1982 yılında 38 bitişik ve 2 büyük küp ev olarak oluşturulabilmiştir.

Evler 3 kattan oluşur. Üçgen şeklindeki ilk katta oturma odası, ikinci katta yatak odası ve banyo bulunmaktadır. En üst kat yine üçgen şeklindedir ve 3 taraflı piramit şeklindeki tüm tavan camlardan oluşur. Günümüzde evlerden birisi tamamen döşenmiş şekilde müze olarak kullanılıyor. Ziyaret etmek için 1 numaralı tramvay, 32 ve 49 numaralı otobüs ile Station Blaak durağında ya da metro ile Rotterdam Blaak durağında inerek ulaşabilirsiniz. Haftanın her günü 11.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Giriş ücreti 2.50 Euro’dur.

Boijmans Van Beuningen Müzesi

Boijmans Van Beuningen Müzesi

Hollanda’nın en büyük ikinci şehri Rotterdam, müzeleri ile de oldukça ünlü bir şehir. Şehir, bu anlamda sanat düşkünleri için baş döndürü olabilir. Boijmans Van Beuningen isimli sanat müzesi ise şehrin en ilgi çekici ve mutlaka görülmesi gereken müzelerinden bir tanesidir. 2013 senesinde 292,711 ziyaretçi tarafından ziyaret edilerek Hollanda’da en çok ziyaret edilen 14. müze olmuştur.

Müze, şehrin en eski müzelerindendir. 1849 yılında Frans Jacob Otto Boijmans’ın eserlerine ev sahipliği yapan bir koleksiyon ile Museum Boymans ismiyle açılmıştır. 1958 yılında Daniel George van Beuningen’in koleksiyonu da müzeye dahil edilmiş ve müzenin ismi Museum Boijmans Van Beuningen olarak değiştirilmiştir. Müzenin şuanki kocaman binası ise 1935 yılında inşa edilmiştir.

Müze, Ortaçağ dönemi sanat eserlerinden modern dönem sanat eserlerine kadar 140.00 parçadan fazla sanat eserine ev sahipliği yapıyor. Ancak müzenin binasına tüm eserler sığmadığı için koleksiyonlarda ve sergilerde sürekli değişime gidilerek farklı eserler sergileniyor. Çizim ve resimlerin olduğu bölüm dünyanın en iyileri arasında sayılmaktadır. Monet, Van Gogh, Mondriaan, Dali gibi birbirinden değerli sanatçıların eserlerini görmek mümkündür. Eliasson, Cattelan gibi daha genç sanatçıların geçmişten günümüze kalan günlük objeler üzerinde yarattıkları değişimler ve modern sanata dair birçok eser de müzenin farklı bir kısmını oluşturur. Müzenin dış tarafında ise bir heykel bahçesi bulunmaktadır. Bunların yanında müzede sürekli değişen sergiler olmaktadır.

Boijmans Van Beuningen Müzesi, Rotterdam Centrum bölgesinde Museumpark içerisinde yer alıyor. Müzeye Rotterdam Tren İstasyonu’ndan 7 numaralı tramvaydan Museumpark, 4 numaralı tramvaydan Eendrachtsplein durağında inerek ulaşmak mümkün. Metro ile de A, B, C hatlarından birine binerek Eendrachtsplein durağında inebilirsiniz. Yürüyerek ise yalnızca 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Müze, Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 11.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Normal giriş ücreti 18.50 Euro’dur ancak öğrencilere, gruplara ve müze kart sahiplerine indirim yapılmaktadır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Rotterdam Nerededir?

Rotterdam, Hollanda’nın güneyinde bulunur. Şehir Nieuwe Maas nehri tarafından kuzey ve güney olmak üzere ikiye bölünmüştür. Şehir merkezi, nehrin kuzey kıyısında bulunmaktadır.

Rotterdam’a Ne Zaman Gidilir?

Rotterdam şehrinde Ilıman Okyanus İklim özellikleri hakimdir. Ortalama sıcaklık 9.6 derecedir. Şehirde kışlar Hollanda’nın kuzey bölgelerine göre daha ılıman geçer. Yazlar ise çok sıcak olmamakla beraber ortalama olarak 17 derece civarında geçmektedir ancak sıcaklıklar oldukça değişkendir. Şehirde her mevsim yüksek miktarda yağış düşmektedir.

Rotterdam kışlarında sıcaklıklar genelde 0 derecenin üzerindedir. Şehirde kar yağışına çok sık rastlanmaz. Bazı senelerde en fazla birkaç gün eksi dereceler ve kar yağışları görülmektedir. En soğuk ve en rüzgarlı ay Ocak ayıdır. Ocak ayı ortalama sıcaklığı 2.5 derecedir. Kış dönemi boyunca yağışlar sürmektedir.

Yaz döneminde sıcaklıklar çok yüksek değildir ve oldukça değişkendir. Yaz döneminde de yağışlar devam eder. En sıcak geçen aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Bu dönemde sıcaklık ortalaması 17 derecedir. Ağustos ayında Temmuz ayına göre daha az yağış görülmektedir.

Sonbahar döneminde sıcaklıklar Ekim ayı sonlarına doğru düşmeye başlar. Ekim ayrıca şehirde en çok yağışın görüldüğü aydır. İlkbahar dönemi ise sıcaklıklar Mayıs başı itibariyle artmaya başlar. Mayıs ayı ortalama sıcaklık değeri yaklaşık 13 derecedir. Güneş ışığından en çok yararlanılan ay, 7 saat ile Mayıs ayıdır. Nisan ise ortalama 9 derecelerde geçer ve senenin en kurak ayıdır.

Rotterdam’ı ziyaret etmek için en uygun dönem ilkbahar ya da yaz dönemidir. Özellikle Nisan ve Mayıs ayları şehirde günlerin en uzun geçtiği ve yağışın göreceli olarak daha az olduğu en ideal zamanlardır. Yaz dönemi ise bunaltıcı olmayan sıcakları ve kısmen yağışlı günleri ile iyi bir seçenek olabilir.

Rotterdam’a Nasıl Gidilir?

Rotterdam The Hague Havaalanı’na, Türkiye’den direkt uçuşlar ile ulaşmanız mümkündür. Uçuşlar 3 saat 40 dakika sürmektedir.

Rotterdam’a, Amsterdam üzerinden ulaşmak da oldukça kolay. Bulabileceğiniz daha düşük fiyatlı Amsterdam uçuşları ile Amsterdam Shipol Havaalanı’na inerek Rotterdam’a geçebilirsiniz. Havaalanlarını birbirine bağlayan direkt trenler ve otobüsler bulunmaktadır. Daha uygun fiyatlı ulaşım seçenekleri içinse Amsterdam Tren İstasyonu’ndan kalkan trenler veya şehir merkezinde bulunan özel otobüs firmaları tercih edilebilir. Tren ile ulaşım yaklaşık 40 dakika, otobüsle ise 1 saat 25 dakika sürmektedir. Bilet fiyatları otobüsler için 7 Euro’dan, trenler için de 15 Euro’dan başlar.

Rotterdam şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Rotterdam’da Nerede Kalınır?

Hollanda’nın ikinci en büyük şehri olan Rotterdam, Kuzey Denizi kenarındaki konumu ile ülkenin güneyinde yer alıyor. Şehir, bulunduğu konumun kendisine sağladığı avantaj ile kurulduğu yıllardan günümüze kadar stratejik ve lojistik değerini de aynen korumuş durumda. Savaş sonrası aldığı hasarı tamamen onarmış olan Rotterdam, günümüzde de Avrupa’nın en büyük ticari limanına ev sahipliği yapıyor.

Şehri kuzey ve güney olmak üzere ikiye bölen Nieuwe Mass Nehri üzerinde yapılmış olan ve tek sütun üzerinde duran Erasmus Köprüsü, bütün dünyanın ilgisini çekiyor. Bunun gibi çeşitli mimari başarılar, değişik tarzların denendiği binalar ve kentin son derece hareketli keyifli sokakları; şehrin gördüğü turistik ilgiyi de arttırıyor. Modern yapıları ile bir açık hava mimari müzesi görüntüsüne sahip olan kentte, turistlerin vakit geçirebileceği çok sayıda da müze ve kültür sanat merkezi bulunuyor.

 Rotterdam’da Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Rotterdam otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Rotterdam pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Rotterdam Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Rotterdam Otelleri
En Uygun Fiyatlı Rotterdam Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Rotterdam Otelleri
Rotterdam Ev Kiralama

Rotterdam Otelleri

Hollanda’nın ikinci büyük şehri olan Rotterdam, Avrupa’nın en büyük limanına sahip olması nedeniyle önemli bir ticaret merkezi durumunda. 1270 senesinde Rotte Nehri üzerine, baraj olması için inşa edilmiş olan şehir, Kuzey Denizi ve Avrupa’ya ulaşım sağlayan su yollarının önemli bir noktasını kapsıyor. 2. Dünya Savaşı sırasında komple yıkılmış olsa da 1970’li yıllardan itibaren komple yenilenerek bugünkü durumuna kavuşmuş olan Rotterdam, özellikle ilginç binalarıyla tüm dünyanın ilgisini çekiyor.

Şehirde hâkim olan okyanus iklimi nedeniyle Hollanda’nın ılık şehirlerinden biri sayılıyor. Adını üzerinde bulunduğu Rotte Nehri’nden alan bu büyük kent, Hollanda’nın kültür, sanat, ticaret ve eğitim konularında ileri kentlerinden biri olarak öne çıkıyor.

 Rotterdam Otelleri

Gece hayatı bir hayli hareketli olan kentte her tarza uygun kafe, bar ve pub bulunuyor. House müziğin hayat bulduğu yer olan Rotterdam, dans müziği ve mekân konusunda da misafirlerine bir hayli seçenek sunuyor. “After party” kültürü çok gelişmiş olan kentin pek çok noktasında kendinize uygun eğlenceyi yakalamanız mümkün.

Rotterdam İçi Ulaşım

Rotterdam İçi Ulaşım

Rotterdam’da toplu taşıma ağı oldukça gelişmiş ve kolaydır. Şehrin her yerine otobüs, tramvay ve metro ya da dilerseniz taksi ile ulaşabilirsiniz. Bunların yanında Hollanda’nın her şehrinde olduğu gibi Rotterdam yolları da bisiklet kullanmak için oldukça idealdir. Bisiklet kiralayarak şehrin ruhunu yerlileri gibi yaşayabilir ve istediğiniz her yere güvenle ulaşabilirsiniz.

Rotterdam’da toplu taşıma araçlarını kullanabilmek için ‘OV-chipkaart’ olarak isimlendirilen bir toplu taşıma kartına ihtiyacınız var. Sürelerine göre değişiklik gösteren bu kartlardan 1 saatlik 3 Euro, 2 saatlik olanları 3.50 Euro, 1 günlük 7.50 Euro, 2 günlük 12.50 Euro ve 3 günlük 16.50 Euro’ya satılmaktadır. Sınırsız kullanımlık günlük turist kartları ise 13.50 Euro’dur. Bu kartlar ile şehirdeki toplu taşıma araçlarının hepsini kullanabilirsiniz.

Metro hattı, Rotterdam ve çevresini birbirine bağlamaktadır. 5 farklı renkle ve harf ile temsil edilen hat bulunur. Ana metro durağı ‘Beurs’ durağıdır. Bu duraktan tüm hatlara ulaşılabilir. Metrolar, Pazartesiden Cumartesiye 05.30-00.15, Pazar günleri ise 07.30-00.15 saatleri arasında çalışmaktadır. Havaalanından şehir merkezine E hattı ile ulaşmanız mümkündür.

Rotterdam Mutfağı

Stroopwafels_01.jpg

Rotterdam’da Hollanda mutfağına özellikle Rotterdam’a özgü yemek çeşitlerinin yanında uluslararası birçok yemek çeşitine rastlamanız da mümkün. Şehirde özellikle patatesin her türlü halinin sıklıkla tüketildiğini fark edeceksiniz. Bir restoranda ana yemeğinizin yanında veya direk yemeğinizin ana maddesi olarak ya da sokak arasında bir büfede patatesin en lezzetli halleri ile karşılaşabilirsiniz. Şehirde deniz ürünleri, tatlı çeşitleri ve peynirler de oldukça lezzetli şeyler arasındadır.

Stamppot, şehirde deneyebileceğiniz en yerel yemeklerden birisidir. Püre haline getirilmiş haşlanmış patatesin başka sebzelerle ve domuz eti parçalarıyla harmanlanmasından meydana gelir.

Kapsalon şehirde popüler yemekler arasındadır. Aslında bize çok yabancı bir yemek değildir. En alta kızarmış patatesler konulur ve üzeri döner eti ile kaplanır. Sonrasında Gouda peyniri eritilir. Peynir eridikten sonra üzerine bol miktarda salata koyulur. Efsaneye göre yemeğin ortaya çıkışı çok yoğun bir berberin öğle yemeği siparişi ile olmuştur. Berber, şehirde bulunan bir kebap dükkanından her zaman sevdiği tüm malzemeleri üst üste koydurarak sipariş verirmiş ve zaman içerisinde bu bir yemek çeşitine dönüştürülmüş.

Patatje Oorlog, patateslerin Hollandalılar için ne kadar önemli bir besin kaynağı olduğunu kanıtlayan yiyeceklerden bir tanesi. Şehrin neredeyse her sokağında karşınıza çıkabilecek bu atıştırmalık, kızarmış patateslerin kağıttan bir külah içerisinde servis edilmesinden oluşuyor. Patateslerin üzerine farklı soslar ve en son dilimlenmiş soğan parçaları koyuluyor.

Nieuwe Haring, Rotterdam’da yenilen deniz ürünleri arasındadır. Olgunlaşmamış ringa balığı, kemiksiz ve içi temizlenmiş şekilde çiğ olarak yenir. Balığın geleneksel yeme şekli oldukça ilginçtir, kafa geriye doğru yatırılarak balık bütün olarak yutulur. Kibbeling ise şehirde tercih edilen başka bir balık çeşitidir. Kılçıksız okyanus balığı olan balık kızartılarak farklı soslar ile servis edilir.

Stroopwafel kesinlikle şehre gidip de yemeden dönmemeniz gereken lezzetler arasında. Bisküvi kıvamında iki ince waffle’ın aralarına karamel sürülmesiyle oluşan tatlılar oldukça lezzetlidir. Şehrin sokaklarında rastlayabileceğiniz bu tatlıyı mutlaka yapıldığı an sıcak olarak alıp denemelisiniz. Poffertjes, lezzetli Hollanda tatlılarından bir diğeridir. Küçücük ama kabarık pankekler tereyağ ve pudra şekeri ile hazırlanır.

Bıtterballen, patates ve etin karıştırılıp köfte şekline getirilmesi ve daha sonra kızartılması ile ortaya çıkan bir yemek çeşitidir. Daha çok bar ve restoranlarda atıştırmalık olarak bulmak mümkündür. Frikandel ise kabuksuz sosis ve patatesten oluşur. Rotterdam’ın en popüler sokak yemekleri arasındadır.

Rotterdam’da Gece Hayatı

Rotterdam’da Gece Hayatı

Hollanda’nın en büyük ikinci şehri Rotterdam’da sabahın ilk ışıklarına kadar süren capcanlı bir gece hayatı var. Şehirde fiyatların ucuz olduğu söylenemese de uygun fiyatlı birçok eğlence mekanı bulmak mümkün. Nerede ve nasıl eğlenmek istediğinize karar verdikten sonra şehrin kokteyl barları, pubları ve gece kulüpleri arasında seçiminizi yapabilirsiniz. Özellikle ‘house’ ve dans müziğin doğum yeri olarak kabul edilen şehirde en kaliteli tekno partilerine rastlayabilirsiniz. Ayrıca şehirde iş çıkışı saatlerinde düzenlenen partiler de oldukça popüler. Bunun yanında caz müzikten hiphop’a, günümüz hitlerinden alternatif müziğe kadar farklı konseptlere sahip mekanlarda kaliteli zaman geçirmek de mümkün.

Rotterdam gece hayatını en sonuna kadar yaşamak istiyorsanız yerlilerin bunun için iyi bir yöntemi var: Tüm gece tek bir mekana takılıp kalmak yerine olabildiğince çok mekan gezin, çünkü Rotterdam’da karşınıza ne zaman ve nerede çılgın parti ya da güzel bir konser çıkacağını kestiremek imkansız. Şehrin gece hayatı mekanlarının birbirlerine sadece yürüme mesafesinde olması da işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

Town Hall Meydanı ve Stadhuisplein bölgesi şehirde gece hayatının en canlı olduğu noktalar arasında. Şehrin en eski ve popüler pubı Get Back ve Coconut, The Apres-Ski Hut gibi birçok güzel pub, Stadhuisplein’de bulunuyor. Bölgede bulunan Villa Thalia ve Club Bed Rotterdam isimli gece kulüpleri de oldukça popüler.

Rotterdam’da Festivaller

Hollanda’nın en iyi festival şehri olarak kabul edilen Rotterdam birçok şehrin aksine yalnızca bahar ve yaz aylarında değil senenin her dönemi birçok festivale ev sahipliği yapar. Şehre ne zaman giderseniz gidin renkli festivallere rastlayacaksınızdır. Gastronomi festivallerinden her tarz müzik festivaline, sinema, tiyatro, edebiyat gibi kültürel festivallerden spor festivallerine, mimariden karnavallara şehirde yerel ve uluslararası sayısız festival düzenlenmektedir.

Şehrin en popüler festivalleri arasında dünya çapında tanınan festivalleri gelmektedir. Rotterdam Unlimited şehrin en büyük festivalidir. Haziran ayında gerçekleşen festival neredeyse 1 hafta sürer ve tüm şehri etkisi altına alır. Şehrin her yerinde canlı müzik, tiyatro ve dans performansları gerçekleşir. Bu festival aynı zamanda Summer Carnival ve Dunya isimli festivalleri de içerisinde barındırır. Summer Carnival şehrin en çok ziyaret edilen etkinliğidir ve ziyaretçilere oldukça renkli manzaralar sunmaktadır.

City Racing Rotterdam isimli festivalde şehrin sokaklarında Formula 1 araçları yarışmaktadır. Festival kapsamında Legend Cars Cup, Superleague Formula gibi farklı yarışlar da düzenlenmektedir. Festival süresince şehrin en hızlı haline şahit olabileceğiniz gibi Family Meydanı’nda bulunan simulatörlerle hızı kendiniz de deneyimleyebilirsiniz.

Hollandalıların resmi bayramlarından olan King’s Day (Kral’ın Doğumgünü), 27 Nisan’da bir gün-bir gece süren karnaval benzeri festivalle kutlanmaktadır. Şehrin tüm sokakları kocaman bir parti alanını andırır ve herkes turuncu giyinir. Karnaval geçitlerine, açık hava pazarlarına, sokak partilerine ve birbirinden lezzetli yiyeceklere rastlamak mümkündür. Ayrıca 26 Nisan gecesi şehrin birçok gece kulübünde Hollanda’nın en iyi sanatçılarının performanslarının yer aldığı partiler düzenlenmektedir.

North Sea Jazz, Temmuz ayında gerçekleşir ve 3 gün boyunca sürer. Dünyanın en büyük kapalı hava caz festivalidir. Festivalde 13 sahne, 200 performans ve 1500 müzisyen yer alır. Cazın her halini bulabileceğiniz festivalde Alicia Keys, Miles Davis gibi dünyaca ünlü efsanevi caz sanatçılarına rastlamak da mümkündür. Ayrıca festivalde yeni sanatçılara şans tanınan Paul Acket Award isimli bir ödül töreni de düzenlenir.

Rotterdam Uluslararası Film Festivali, Avrupa’nın en iyi film festivalleri arasındadır ve 11 gün boyunca şehirde film fırtınası estirir. Hollywood filmlerinden Asya filmlerine, kısa filmlere kadar her türlü filme yer verilmektedir. Dünyaca ünlü birçok yapımcı ve senaristin katıldığı festivalde Tiger Awards ödül töreni düzenlenir. Festival sonrası ise Rotterdam Tiyatro sahnesi bir parti alanına döndürülerek içeri girişlerin ücretsiz olduğu kocaman bir parti düzenlenir.

3 gün süren World Port Festival, Eylül ayında gerçekleşir. Mass Nehri üzerinde birçok su gösterisinin yanında su sporu yarışları, helikopter gösterileri ve bot gezileri de düzenlenmektedir. Festival boyunca havai fişek gösterileri, canlı performanslar ve pazarlar kurulmaktadır. Festivalin son gecesi oldukça hareketli bir parti düzenlenmektedir.

5 Mayıs Bağımsızlık Günü, Hollanda’nın her yerinde kutlanmaktadır. İkinci Dünya Savaşı’nın bitişi kutlanılan festivalde birçok müze, mağaza ve şehrin sembolü olan yapı ziyarete açıktır. Ayrıca, Euromast Gözlem Kulesi’nin bulunduğu parkta Bağımsızlık Festivali düzenlenmektedir. Festivalde konserler ve pazarlar yer alır.

Rotterdam’da Alışveriş

Rotterdam’da alışveriş seçenekleri oldukça fazla. Şehirde birçok alışveriş merkezi bulunuyor. Ayrıca yerli ve uluslararası moda mağazalarından antika ürünler satan mağazalara, tasarım butiklerinden yerel ürünler satan mağazalara ev sahipliği yapan birçok sokak ve caddede alışveriş yapmak da mümkün. Bunların yanında şehrin kocaman pazarları da oldukça ilgi çekici.

Şehir merkezinde De Doelen tiyatrosunun yanında bulunan Plaza Rotterdam, 140’dan fazla mağazaya ev sahipliği yapan Alexandrium, Hollanda’nın en büyük alışveriş merkezi Zuidplein ve Lijnbaan alışveriş severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken alışveriş merkezleri arasındadır. Yağmurlu Rotterdam günlerinde soluklanıp kahve içmek veya bir şeyler yemek için de tercih edilebilirler.

Şehirde alışveriş yapmanın asıl güzel hali ise sokaklarda dolaşarak yapacağınız alışveriştir. Bir ticaret merkezi olarak kabul edilen Rotterdam’da doyasıya alışveriş yapacağınız birçok sokak ve cadde bulunur. Mauritskwarter’da bulunan The van Oldenbarneveltstraat şehrin en ünlü alışveriş sokaklarındandır. Kendinizi Paris sokaklarında alışveriş yapıyormuş gibi hissedeceğiniz bu sokakta lüks mağazalardan butiklere, şık kafelerden yüksek modaya hitap eden dünya markalarına kadar birçok mekana rastlamanız mümkün. Bu tarz mağazalara ilgi duyanlar Rotterdam Tren İstasyonu’nun yanındaki Kruiskade caddesini de ziyaret edebilirler.

Avrupa’nın ilk yaya alışveriş bölgesi Lijnbaan ve Beurstraverse’da uluslararası markalar ve yerli markalar bulunmaktadır. Fiyatların daha uygun olduğu bu bölge şehrin ticaret merkezidir. Oude Binnenweg tarihi bir sokak, Karel Doormanstraat ise daha modern bir sokak olarak görünür ancak her ikisinde de uygun fiyatlı birçok mağazaya rastlamanız mümkündür. İyi kalitede ürünlerin bulunabileceği bu caddeler yerlilerin de sıklıkla tercih ettiği alışveriş noktaları arasındadır. Şehrin en popüler sokaklarından olan Witte de Withstraat, her kesime hitap eden mağazaların bulunduğu bir sokaktır. Aklınıza gelebilecek her türlü eşyayı burada bulmanız mümkündür.

Nieuwe Binnenweg, şehrin diğer alışveriş sokaklarına göre daha keyifli bir sokaktır. Daha küçük mağazaların yer aldığı sokakta tasarım ve vintage ürünlerin satıldığı dükkanlar bulunur. Aynı zamanda lezzetli pastanelere ve keyifli kafelere de ev sahipliği yapar. Pannenkoekstraat ise ikinci el kıyafetlerin ve kitapçıların bulunabileceği bir sokaktır. De Hofbogen, zincir marka mağazalarının yerine eşsiz ürünler sunan küçük mağazaları ile ünlüdür. Şehrin yerli girişimcilerinin tasarım, moda ve yeme-içme üzerine kurulu mekanlarını burada bulabilirsiniz.

Rotterdam, oldukça modern bir şehir olmasına rağmen şehirde Pazartesi hariç her gün farklı bölgelerde pazarlara rastlamak mümkündür. Şehir merkezinde, Blaak tren istasyonunun yanında bulunan Markthal, hem mimarisi hem de ürün çeşitliliği ile şehrin mutlaka ziyaret edilmesi gereken kapalı pazarlarından. Markthal’un önünde kurulan Blaak Markt ise 400’den fazla tezgahı ile Avrupa’nın en büyük sokak pazarıdır. St. Luarenskerk Kilisesi yakınlarında kurulan pazar ise ikinci el eşyalar ve ucuz parçalar bulmak için tercih edilebilir. Hoogstraat caddesi üzerinde, Wijde Kerkstraat sokağında Salı ve Pazar günleri kurulan pazarda ise kitap, pul, eski para gibi birçok ilginç eşyayı bulabilirsiniz.

Rotterdam Saat Farkı

Rotterdam (GMT +1) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı vardır. Rotterdam, Türkiye’ye göre 2 saat geridedir.

Rotterdam Para Birimi

Hollanda sınırları içerisinde bulunan Rotterdam’da resmi para birimi olarak Euro (EUR) kullanılmaktadır.

Rotterdam Resmi Dili

Rotterdam’da resmi dil ülkenin resmi dili olarak kabul edilen Felemenkçe’dir. Eğitim düzeyi yüksek olan şehirde İngilizce ve Almanca konuşan kişi sayısı oldukça fazladır.

Rotterdam Türkiye Dış Temsilcilikleri

Rotterdam Başkonsolosluğu

Adres: WESTBLAAK 2 3012 KK ROTTERDAM

Tel: 010-201 20 00

Faks: 00 31 10 201 20 50

e-Posta: consulate.rotterdam@mfa.gov.tr

Web: http://rotterdam.bk.mfa.gov.tr

Rotterdam Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya (16-17 Nisan)

Kral’ın Doğumgünü (27 Nisan)

İsa’nın Göğe Çıkışı (25 Mayıs)

Paskalyadan Sonraki 7. Pazar ve Pazartesi (4-5 Haziran)

Noel Bayramı (25-26 Aralık)

Rotterdam İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: +31 10 466 8900

Polis: 0900 8844