Rotterdam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rotterdam, Hollandanın güneyinde Kuzey Denizi’nin kıyısında bulunur. Tarihi 1270’li yıllara dayanan şehir, 1340 yılında Holland Kontları tarafından şehir olma hakkı kazanmış ve yavaş yavaş önemli bir lojistik ve ekonomik merkez haline gelmiştir. Şehir İkinci Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen yok olmuş ve 1950-1970 yılları arasında baştan inşa edilmiştir. Günümüzde Avrupa’nın en büyük limanına ev sahipliği yapan şehir Hollanda’nın Amsterdam’dan sonraki en büyük ikinci şehri ve ülkenin en önemli ticaret merkezidir.

Rotterdam’ın fazlasıyla modern mimarisi şehrin en ilgi çekici unsurlarından bir tanesidir. Çoğu Avrupa şehrinin aksine şehre damgasını vuran Ortaçağ’dan kalma gotik yapılar değil, post modern binalar, farklı geometrik desenler ve ilginç köprülerdir. Mimarinin yanında şehir tam anlamıyla bir kültür ve festival şehridir. Festivalsiz ay geçmeyen şehirde ülkenin ve hatta Avrupa’nın en iyi müzelerine ve sergilerine rastlamak da mümkündür. Şehrin her sokağında şık restoranlara, havalı kahvecilere ve sokak tezgahlarına rastlayabilir birbirinden güzel lezzetleri tadabilirsiniz. Bunların yanında şehirde alışverişin ve gece hayatının da en güzel halini yaşamak mümkündür. Şehirde alışveriş yapılacak yüzlerce nokta bulunur. Gece hayatı ise ayak uydurmanın gerçekten zor olduğu bir hızda ilerlemektedir.

Rotterdam’ı ziyaret etmek için en uygun zamanbahar ya da yaz aylarında ayıracağınız 3 gündür. Şehrin en cıvıltılı dönemi olan bu aylarda her hafta bir festival ya da etkinlik gerçekleşmektedir. Şehrin parklarında zaman geçirebilir, limanda uzun yürüyüşlere çıkabilir ve sokakların tadını çıkarabilirsiniz. Kısacası, Rotterdam her kesimden insana hitap eden her şeyiyle görülmeye değer bir şehirdir.

Tanıtım Videosu: