Rotterdam’da Alışveriş

Rotterdam’da alışveriş seçenekleri oldukça fazla. Şehirde birçok alışveriş merkezi bulunuyor. Ayrıca yerli ve uluslararası moda mağazalarından antika ürünler satan mağazalara, tasarım butiklerinden yerel ürünler satan mağazalara ev sahipliği yapan birçok sokak ve caddede alışveriş yapmak da mümkün. Bunların yanında şehrin kocaman pazarları da oldukça ilgi çekici.

Şehir merkezinde De Doelen tiyatrosunun yanında bulunan Plaza Rotterdam, 140’dan fazla mağazaya ev sahipliği yapan Alexandrium, Hollanda’nın en büyük alışveriş merkezi Zuidplein ve Lijnbaan alışveriş severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken alışveriş merkezleri arasındadır. Yağmurlu Rotterdam günlerinde soluklanıp kahve içmek veya bir şeyler yemek için de tercih edilebilirler.

Şehirde alışveriş yapmanın asıl güzel hali ise sokaklarda dolaşarak yapacağınız alışveriştir. Bir ticaret merkezi olarak kabul edilen Rotterdam’da doyasıya alışveriş yapacağınız birçok sokak ve cadde bulunur. Mauritskwarter’da bulunan The van Oldenbarneveltstraat şehrin en ünlü alışveriş sokaklarındandır. Kendinizi Paris sokaklarında alışveriş yapıyormuş gibi hissedeceğiniz bu sokakta lüks mağazalardan butiklere, şık kafelerden yüksek modaya hitap eden dünya markalarına kadar birçok mekana rastlamanız mümkün. Bu tarz mağazalara ilgi duyanlar Rotterdam Tren İstasyonu’nun yanındaki Kruiskade caddesini de ziyaret edebilirler.

Avrupa’nın ilk yaya alışveriş bölgesi Lijnbaan ve Beurstraverse’da uluslararası markalar ve yerli markalar bulunmaktadır. Fiyatların daha uygun olduğu bu bölge şehrin ticaret merkezidir. Oude Binnenweg tarihi bir sokak, Karel Doormanstraat ise daha modern bir sokak olarak görünür ancak her ikisinde de uygun fiyatlı birçok mağazaya rastlamanız mümkündür. İyi kalitede ürünlerin bulunabileceği bu caddeler yerlilerin de sıklıkla tercih ettiği alışveriş noktaları arasındadır. Şehrin en popüler sokaklarından olan Witte de Withstraat, her kesime hitap eden mağazaların bulunduğu bir sokaktır. Aklınıza gelebilecek her türlü eşyayı burada bulmanız mümkündür.

Nieuwe Binnenweg, şehrin diğer alışveriş sokaklarına göre daha keyifli bir sokaktır. Daha küçük mağazaların yer aldığı sokakta tasarım ve vintage ürünlerin satıldığı dükkanlar bulunur. Aynı zamanda lezzetli pastanelere ve keyifli kafelere de ev sahipliği yapar. Pannenkoekstraat ise ikinci el kıyafetlerin ve kitapçıların bulunabileceği bir sokaktır. De Hofbogen, zincir marka mağazalarının yerine eşsiz ürünler sunan küçük mağazaları ile ünlüdür. Şehrin yerli girişimcilerinin tasarım, moda ve yeme-içme üzerine kurulu mekanlarını burada bulabilirsiniz.

Rotterdam, oldukça modern bir şehir olmasına rağmen şehirde Pazartesi hariç her gün farklı bölgelerde pazarlara rastlamak mümkündür. Şehir merkezinde, Blaak tren istasyonunun yanında bulunan Markthal, hem mimarisi hem de ürün çeşitliliği ile şehrin mutlaka ziyaret edilmesi gereken kapalı pazarlarından. Markthal’un önünde kurulan Blaak Markt ise 400’den fazla tezgahı ile Avrupa’nın en büyük sokak pazarıdır. St. Luarenskerk Kilisesi yakınlarında kurulan pazar ise ikinci el eşyalar ve ucuz parçalar bulmak için tercih edilebilir. Hoogstraat caddesi üzerinde, Wijde Kerkstraat sokağında Salı ve Pazar günleri kurulan pazarda ise kitap, pul, eski para gibi birçok ilginç eşyayı bulabilirsiniz.