Tarımda Mucize Yaratan Ülke: Hollanda

Avrupa’nın kuzeybatısında yer alan Hollanda; doğusunda Almanya, güneyinde Belçika ile komşu. Kuzeyi ve batısında ise Kuzey Denizi ile çevrili.

Avrupa’nın en alçak ülkesi olan Hollanda’nın topraklarının % 40′ı deniz seviyesinin altında. Ülke, alçak bir ova görünümünde olduğundan, alçak ülke anlamına gelen Hollandaca “Nederland” adını almıştır.

Hollanda’nın yüzölçümü sadece 41.863 kilometrekare, yani Türkiye’nin yaklaşık 19’da 1’i kadar... AB ülkeleri içinde nüfus yoğunluğu en yüksek olan ülkenin nüfusu ise 16 milyonun üzerinde. Bu nüfusun % 11’i Hollanda’nın kırsal alanlarında yaşıyor.

Hollanda, toprak eksikliğini gidermek amacıyla bir miktar toprağı denizden kazanma yoluna giderek yüzölçümünü genişletmiştir. Denizden kazanılan bu topraklara “polder” diyorlar. Polder denilen düzlükler, denizden setlerle ayrılmıştır ve tarım alanı olarak kullanılmaktadır.

Peki, küçük bir ülke az bir nüfus ile tarımsal ihracatta nasıl ilk sıralarda yer alabiliyor? Nasıl oluyor da son yıllarda tarımsal ihracatta ABD ile çekişebiliyor?

Hollanda tamamen modern tarım metotları geliştirip uygulayarak birim alandan sağlanan verimliliği arttırmıştır. Aynı zamanda çiftçilerin eğitilmesi ve kooperatif sistemi, tarımda verimin artmasını hızlandırmıştır. Tüm dünyaya topraksız bile tarım yapılabileceğini kanıtlamıştır.

Ülkede en fazla yetiştirilen ürünler arasında; tahıl, şekerpancarı, patates, sebze ve meyve yer alır.Sera sebzesi ve çiçek, özellikle de lale üretimi ekonomisinde büyük paya sahiptir. Hatta Hollanda, dünya çiçek üretiminin yarıdan fazlasını gerçekleştirmektedir. Sera sebzesi üretiminde ise birinciliğini korumaktadır.

Ülkede tarımın yanı sıra büyükbaş hayvancılık da gelişmiştir. Buna bağlı olarak süt ve süt ürünleri de önemli bir paya sahiptir. Polderlerde yetiştirilen kızıl ineklerin her birinden yılda 6 ton süt elde edilmektedir.

İki tarafı Kuzey Denizi ile çevrili olan ülkede, yılda 500.000 tondan fazla balık avlanır ve büyük bölümü ihraç edilir.

Biz Rotterdam’a geldiğimizde, Rotterdam’ın merkezine gitmeden önce sera sebzesi üretiminde birinci sırada olan Hollanda’nın önemli seralarından birine gittik; Tomato World…

Burası bir domates serası, daha doğrusu seradan çok öte bir yer… Tomato World’den içeri girer girmez bizi bir salona aldılar. Burada, bu şirketin nasıl kurulduğuna ve Hollanda hükümetinin tarıma nasıl destek verdiğine yönelik bir takım sunumlar yapıldı.

Bir de video izletildi: http://www.youtube.com/watch?v=WC-62ztDhiU 
Çok etkileyici olduğunu söylemeliyim.
 
Aynı alanda; 4, 6 ya da 8 saat olmak üzere domates üretimi ile ilgili konferanslar da veriliyor. Salon 100 kişiye kadar ağırlayabiliyor. Her şey çok teknolojik…
 
Sonra aynı alan içerisinde, hem domates tadımı yaptık hem de nasıl bir teknoloji ile domates üretildiğini dinledik.

Ardından seraya girme zamanı geldi. Tabii bizdeki gibi elinizi kolunuzu sallaya sallaya giremiyorsunuz. Önce üzerinize beyaz önlük giyiyor ve ayağınıza galoşu geçiriyorsunuz. Sonra görevli eşliğinde başlıyoruz serayı gezmeye…

Toprak olmadan domates yetişir mi? Evet yetişiyor. Burası topraksız tarımın nasıl yapıldığının kanıtı adeta…

Burada tam tamına 60 çeşide yakın domates üretiliyor. Burada üretilen domates ise Dubai’ye bile ihraç ediliyor. Domateslerin boyu metrelerce uzuyor ancak hiçbir şekilde yere değmiyor. Burada her tür domates yetiştiriliyor.

Bu güzel, bilgilendirici ve keyifli tur sonrasında ufak birer paket kokteyl domates alarak, Rotterdam merkezine gitmek üzere buradan ayrılıyoruz.

Rotterdam'da konaklama adına birkaç tavsiye verecek olursak, Rotterdam'ın turistik yerlerine yürüyerek kolayca ulaşımı olan, Rotterdam Merkez İstasyonu'na 1 km, Dünya Ticaret Merkezi'ne ise 200 metre uzaklıkta olan  Urban Residences Rotterdam uygun bir tercih olacaktır. Bu otele alternatif olarak ise şehrin birçok noktasına ulaşım imkanı sağlayan ve alışveriş noktalarının içinde yer alan Holiday Inn Express Rotterdam da düşünülebilir. Rotterdam'da ekonomik bir konaklama düşünüyorsanız şehrin en merkezi yerlerinden Blaak'ta bulunan Boathotel Rotterdam gayet uygun bir tercih olacaktır. Otele, Rotterdam tiyatrosu 1,3 km, Ahoy etkinlik salonu arabayla 12 dakika, Euromast ise tekneyle 3 km uzaklıkta yer alıyor. Bu otellerin yanında Rotterdam'da ki diğer otellere ise buraya tıklayarak booking.com'dan göz atabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz. 

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni