Google+

ROTTERDAM'A YOLCULUK

174019 Nis 2016Gezi Notu
ramazan yakaramazan yakaBronz Yazar19 Nis 201617400 Yorum

Evet yine bir yolculuk vakti geldi ve rotamız Hollanda'nın ikinci büyük şehri ve aynı zamanda dünyanın en büyük limanına sahip Rotterdam.... Yine eşim ve çocuklarımla, 'Gezgin Çift' olarak gezmelerdeyiz. Rotterdam Amsterdam'a yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta ve Belçika'ya 50 kilometre yakınlığıyla sınır komşusudur. Nüfusu yaklaşık 800 bin ve tüm Hollanda'da olduğu gibi Surinam ve Hindistan kökenliler ağırlıkta. Hizmet sektöründe genelde onlar yer alıyor.

İlk olarak Rotterdam Centrum'a geldik. Arabamızı park etmek için yer arıyoruz; ama maşallah cok kalabalık, boş yer yok. Nihayet yarım saat dolaşmanın ardından arabamızı park ediyoruz: "Oh my god!" yine ateş pahası park ücretleri. Centrum, gazino ve otellerle çevrelenmiş. Hatta ufak kafelerde bile oyun makineleri var; anlaşılan buradakiler çok kumar oynuyor. Yolculuktan olsa gerek, karnımız acıkıyor ve bir hamburgercide karnımızı doyuruyoruz. Burada ilk dikkatimi çeken elektronik aletlerinin diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz oluşu. Ayrıca gıda ve diğer şeyler de yine diğer ülkelere nazaran makul fiyat. Eşim sağ olsun, hemen arşınlamaya başladı mağazaları kendi ve çocuklar için. Ben dışarıda oğlum Kuzey ile kalmayı tercih ettim ve daha sonra kendimize biraz anı biriktirmek için fotoğraf çektik. İlk olarak Rotterdam'ın ilk büyük müzesi olan Kunsthal'a gittik; ama malesef yetişemedik, kapanmış. Oysaki sanatseverlere konferans verecektim; ama yetişemeyince bahçesindeki heykellerle sohbet ettik :)

Rotterdam

Akşam yemeğinden sonra kalacağımız otele döndük ve sabah kahvaltımızı ettikten sonra keşfimize devam ettik. İlk olarak rotamız Rotterdam'ın adeta simgesi haline gelmiş, bir mimarlik harikası olan küp evler... İçeri giriş 5 Euro. Ev denildiğine bakmayın; aslında bir müze. Geri kalanı ise özel büro olarak kullanılmakta. Içinde yatak, dolap, masa, sandalye ve birkaç süs bitkisi vardı. Arka tarafinda ise bir kafe ve bir gölet bulunmakta. İsteyen önceden rezervasyon yapmak kaydıyla gecelik 150 Euro karşılığında konaklayabilir. Daha sonra kızım için Rotterdam Hayvanat Bahçesi'ne gittik. Giriş 15 Euro. Bize sıradan geldi; hatta fok gösterisi bile yoktu. Oradan çıktıktan sonraki durağımız ise Euromast Kulesi. Şehir ayaklarımızın altında. Şehri biraz kuşbakışı izledikten sonra arabamızla maaş nehrinin altındaki Williams Köprüsü'nün altına geliyoruz. Çok güzel manzarası var, sanki New York'un Manhattan'ı gibi. Kırmızı köprü de  San Francisco'daki Golden Gate Köprüsünü andırıyor. Yemek yedikten sonra yavaş yavaş Rotterdam'dan ayrılıyoruz.

Birgün yolunuz Rotterdam'a düşerse size görebileceğiniz turistik yerleri söylüyorum:
Kusthal, Euromast Kulesi,Erasmus ve Williams Köprüleri, Rotterdam Hayvanat Bahçesi, Küp Evler, Roel Langerpark, Rodenrijs ve Duivenvoorde Kalesi.
Rotterdam için ne diyelim: "Tot volgende keer  ik hau van nederland..."

Rotterdam şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Boat Hotel Merlijn, Rotterdam Vroesenpark, Short stay Appartement Dependance Rotterdam. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The City Apartment, B&B Plek voor Pelgrims gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Shortstay Rotterdam Suites, Kralingen B&B, Enjoy Rotterdam Apartments tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Rotterdam aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Rotterdam şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Amsterdam Untold: Gece 2 Saatlik Rehberli Yürüyüş Turu (25 €), Zaanse Schans Şehir Turu (15 €), Amsterdam: 1.5 Saatlik Hafif Festival Cruise (27 €), Amsterdam Micropia atla-Line Kabul Bilet (14 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar