Google+

AVRUPA'NIN BATI UCU: CABO DA ROCA

51829 Ara 2017Gezi Notu
Serhat ÇelebioğluSerhat ÇelebioğluSilver Yazar29 Ara 20175180 Yorum

Kış olmasına rağmen oldukça güzel bir gün. Her şey fotoğraf çekimi için uygun. Sintra’dan bindiğimiz 403 numaralı Cascais otobüsüyle Cabo da Roca’ya doğru ilerliyoruz. Doğal park alanındaki orman kasabalarını geçtikten sonra, okyanusa yaklaştıkça, iklim sertleşiyor. Küçük ve şirin bir o kadar da Akdenizli köy tipi yerleşimler arasından kıvrıla kıvrıla geçiyoruz. Şahsen ben gerekirse bu mesafeyi taksi ile alırım diye hesaplamıştım ancak kuş uçuşu çok kısa gözüken yolların fazlasıyla dolambaçlı ve çok dar olmasından dolayı ne taksi ne de kiralık araba ile gelerek doğru yaptığımızı gördüm. 

Sintra

Yaklaşık olarak bir saatlik bir yolculuk sonunda Cabo da Roca’dayız. Şu anda bulunduğumuz yer Avrupa anakarasının en batı ucu

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Sintra-1

140 metre yüksekliğindeki kayalıkların üstünden okyanusu görünce, denizi ilk kez görenler gibi çocukça bir heyecan ve sevinç yaşıyoruz. Coğrafi olarak, önemli bir konumda olmak, sanki kıtayı biz keşfetmişiz gibi bir mutluluk veriyor.  

Sintra şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Casa da Vila 1B, Casa da Capela - AL, Quinta Do Arco Da Velha. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Nature and Beach House, Villa Maria gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Casa José Ricardo, Isa's Home, Silvestre House tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sintra aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Sintra-2

Gördüğünüz fener 1772 yılında inşa edilmiş sanki dünyanın sonunda bulunan bir fenerin gölgesinde okyanusu görmek ise bambaşka. 

Sintra-3


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Bulunduğumuz yer dünyanın en önemli 800 coğrafi noktasından biri olarak gösteriliyor. Görülen işaret taşının üzerinde koordinatları da verilerek kıtanın en batı noktasında bulunduğunuz ifade ediliyor. Dolayısı ile buraya her gelen kişi bu taş anıt ile birlikte bir hatıra fotoğrafı çektirmek istiyor. 

Sintra-4

Ayrıca isterseniz hemen yakındaki turizm bürosundan 11 € karşılığında sizi burada bulunduğunuza dair gördüğünüz örnek mühürlü belgeyi de veriyorlar. 

Sintra-5

Cabo da Roca’dan kuzeyde Praia dos Maços, Azenhas do Mar, güneyde ise uzakta Cabo Raso burnu seçiliyor. İki burun, Cabo da Roca ve Cabo Raso arasında, sörfçülerin uğrak yeri olan, Praia de Guincho plajını yukarıdan görüyoruz. Yazın gelirseniz burada gördüğünüz kayalıklardan atlayan cesaretli adamlarla karşılaşıp hayran olacaksınız. Çünkü atladıkları yükseklik bir yana okyanus dalgalarıyla boğuşup tekrar atlamak üzere kayalıklara çıkmak oldukça zor. Gün batımında burada mükemmel fotoğraflar çekilebileceğini bilmekle birlikte zamanımız olmadığı için artık ayrılmak zorunda kalıyoruz.

Sintra-6

Buraya nasıl ulaşacağınıza gelince, Portekiz’de her şey için orijinalliği bozulur havası hâkim. Adamlar iki araba geçemediğini gördükleri halde yolları bile genişletmiyor. Kapsamlı koruma uyguluyor. Bu nedenlerle kimseye Cabo da Roca için araba kiralamasını tavsiye etmiyorum. Özellikle de yolları bilmeyen sürücüler için kiralık arabaların çok tehlikeli olabileceğini düşünüyorum. Buraya gelecekseniz Cabo da Roca’ya uğrayan 403 No.lu Sintra-Cascais ya da tersi yöndeki otobüslere binerek gelin. Yolculuk iki taraftan da yaklaşık 1 saat sürüyor. Fiyata gelince bu otobüsler de bizim halk otobüsleri gibi olduğundan Lisboacard geçmiyor ve Sintra’dan kişi başı 4,1 €, Cascais’ten kişi başı 3,25 € alıyorlar.

Burası ile ilgili anlatabileceklerim bu kadar. Sağlıcakla kalın.

Sintra şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Jerónimos Manastırı: Hızlı Uçak Bilet (18 €), Lizbon Tek Yönlü Özel Havaalanı Transferi (24.8 €), Lizbon: Havalimanından Cascais / Estoril'e Özel Transfer (39 €), Lizbon Fado Müziği 3 saatlik Kültürel Walking Tour (60 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar