Avrupa'nın Batı Ucu: Cabo da Roca

Kış olmasına rağmen oldukça güzel bir gün. Her şey fotoğraf çekimi için uygun. Sintra’dan bindiğimiz 403 numaralı Cascais otobüsüyle Cabo da Roca’ya doğru ilerliyoruz. Doğal park alanındaki orman kasabalarını geçtikten sonra, okyanusa yaklaştıkça, iklim sertleşiyor. Küçük ve şirin bir o kadar da Akdenizli köy tipi yerleşimler arasından kıvrıla kıvrıla geçiyoruz. Şahsen ben gerekirse bu mesafeyi taksi ile alırım diye hesaplamıştım ancak kuş uçuşu çok kısa gözüken yolların fazlasıyla dolambaçlı ve çok dar olmasından dolayı ne taksi ne de kiralık araba ile gelerek doğru yaptığımızı gördüm. 

Yaklaşık olarak bir saatlik bir yolculuk sonunda Cabo da Roca’dayız. Şu anda bulunduğumuz yer Avrupa anakarasının en batı ucu

140 metre yüksekliğindeki kayalıkların üstünden okyanusu görünce, denizi ilk kez görenler gibi çocukça bir heyecan ve sevinç yaşıyoruz. Coğrafi olarak, önemli bir konumda olmak, sanki kıtayı biz keşfetmişiz gibi bir mutluluk veriyor.  

Gördüğünüz fener 1772 yılında inşa edilmiş sanki dünyanın sonunda bulunan bir fenerin gölgesinde okyanusu görmek ise bambaşka. 

Bulunduğumuz yer dünyanın en önemli 800 coğrafi noktasından biri olarak gösteriliyor. Görülen işaret taşının üzerinde koordinatları da verilerek kıtanın en batı noktasında bulunduğunuz ifade ediliyor. Dolayısı ile buraya her gelen kişi bu taş anıt ile birlikte bir hatıra fotoğrafı çektirmek istiyor. 

Ayrıca isterseniz hemen yakındaki turizm bürosundan 11 € karşılığında sizi burada bulunduğunuza dair gördüğünüz örnek mühürlü belgeyi de veriyorlar. 

Cabo da Roca’dan kuzeyde Praia dos Maços, Azenhas do Mar, güneyde ise uzakta Cabo Raso burnu seçiliyor. İki burun, Cabo da Roca ve Cabo Raso arasında, sörfçülerin uğrak yeri olan, Praia de Guincho plajını yukarıdan görüyoruz. Yazın gelirseniz burada gördüğünüz kayalıklardan atlayan cesaretli adamlarla karşılaşıp hayran olacaksınız. Çünkü atladıkları yükseklik bir yana okyanus dalgalarıyla boğuşup tekrar atlamak üzere kayalıklara çıkmak oldukça zor. Gün batımında burada mükemmel fotoğraflar çekilebileceğini bilmekle birlikte zamanımız olmadığı için artık ayrılmak zorunda kalıyoruz.

Buraya nasıl ulaşacağınıza gelince, Portekiz’de her şey için orijinalliği bozulur havası hâkim. Adamlar iki araba geçemediğini gördükleri halde yolları bile genişletmiyor. Kapsamlı koruma uyguluyor. Bu nedenlerle kimseye Cabo da Roca için araba kiralamasını tavsiye etmiyorum. Özellikle de yolları bilmeyen sürücüler için kiralık arabaların çok tehlikeli olabileceğini düşünüyorum. Buraya gelecekseniz Cabo da Roca’ya uğrayan 403 No.lu Sintra-Cascais ya da tersi yöndeki otobüslere binerek gelin. Yolculuk iki taraftan da yaklaşık 1 saat sürüyor. Fiyata gelince bu otobüsler de bizim halk otobüsleri gibi olduğundan Lisboacard geçmiyor ve Sintra’dan kişi başı 4,1 €, Cascais’ten kişi başı 3,25 € alıyorlar.

Burası ile ilgili anlatabileceklerim bu kadar. Sağlıcakla kalın.