Google+

Arama formu

HOLLANDA’NIN BÜROKRASİ MERKEZİ: LAHEY

Bu yazı Gezimanya üyesi Güneş Kılıç Uyar tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

2013 Noel tatilinde eşimle Hollanda'ya gitmeye karar verdik. Bana sorarsanız, Hollanda'ya sadece Amsterdam için gitmek doğru değil. Çünkü Amsterdam’ın çevresinde küçük ama görülmeyi hak eden güzel şehirler var.  Bu fikirden yola çıkarak, Hollanda gezimize Lahey’den başladık.

Arkadaşlarımız bizi sabah, Lahey tren istasyonundan alıyor ve biraz dinlendikten sonra şehri keşfetmeye başlıyoruz.

Lahey, Hollanda’nın bürokrasi merkezi olarak biliniyor. Hollanda hükümeti, başkent Amsterdam olmasına karşın, Lahey’de oturuyor. Birleşmiş Milletler’in yargı organı Lahey Adalet Divanı da aynı şekilde Lahey’de bulunuyor.

Lahey (Den Haag)
Lahey sokaklarında faytonlar

Lahey (Den Haag)-1
Kahvemi de aldığıma göre, gezmek için hazırım : )

Lahey (Den Haag) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Bed & Breakfast Houtrust, Emilie, Room for rent güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Bacán Bed & Breakfast, B&B Ereprijs, Bed & Breakfast Obrechtstraat. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hostel The Golden Stork, Royal Centrum, Babylon Hotel Den Haag gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel The Golden Stork, Stayokay Den Haag, Kingkool The Hague City Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lahey (Den Haag) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Lahey (Den Haag)-2
Lahey Adalet Divanı

Bir yandan kahvemizi içerken, bir yandan da hükümet binası, Binnenhof'a doğru yürüyoruz. Şehrin içinde birçok dönemin mimarisine ait yapılar bulunuyor. Binnenhof ise Hollanda mimarisinin en ünlü örneklerinden biri. Saray olarak yapılan bina 13. yüzyıldan beri hükümet binası olarak kullanılmaktadır.

Lahey (Den Haag)-3
Binnenhof ve eşim : )

Binnenhof'un hemen yanında, Hollanda’nın en ünlü müzelerinden Mauritshuis Müzesi’ni görüyoruz. Müzede Rembrandt ve Rijin gibi dünyaca ünlü Hollandalı ressamların eserleri sergileniyor. Ancak, biz Pazartesi günü orada olduğumuz için müze kapalıydı. O yüzden içerisini göremedik : (

Lahey (Den Haag)-4
Mauritshuis Müzesi

Mauritshuis Müzesi’ni gördükten sonra yürümeye devam ederken, bir at heykeli görüyoruz. Yanına geldiğimizde ise heykelin Hollanda ile İspanya arasında geçen 8 Yıl Savaşları’nda öncü rol alan ünlü Hollandalı prens William of Orange'a ait olduğunu anlıyoruz.

Lahey (Den Haag)-5
William Orange Heykeli ve şaşkınlar : )

Dönüş yolunda karşımıza Saint James Jacobus Kilisesi çıkıyor. Kilise 1875 yılında ünlü mimar  Pierre Cuypers tarafından yapılmıştır. Neo-Gotik tarzdaki kilisenin kulesi 90 metre yüksekliğinde olup Hollanda’nın en yüksek kulelerinden biridir.

Lahey (Den Haag)-6
Saint Jacobus Kilisesi

Son olarak Scheveningen'e geliyor ve okyanusu görüyoruz. Plaj, rüzgâra ve soğuğa karşın çok kalabalık ve kesinlikle görülmeye değer! Küçük ama güzel olan, okyanus kıyısındaki bu şehri Hollanda'ya gelmişken mutlaka görmenizi öneriyorum. Bir sonraki durağımız Delft'te görüşmek üzere…

Lahey (Den Haag)-7
Scheveningen